Křesťan dnes

Dlouhý velikonoční víkend nabídne v Plzeňském kraji desítky akcí

Plzeň – Desítky akcí připravily pro návštěvníky o velikonočním víkendu i v předvelikonočním čase památky, muzea i radnice měst a obcí v Plzeňském kraji. Lidé se mohou zabavit při tematických výstavách, na koncertech, při netradičních prohlídkách. V nabídce je také mnoho dílen, kde si mohou lidé vyrobit velikonoční dekorace nebo ozdobit vajíčka a uplést pomlázku. Konají se řemeslné trhy i oblíbené soutěže o nejchutnější velikonoční nádivku. Kromě toho se v kostelech uskuteční tradiční velikonoční bohoslužby, na Velký pátek se bude veřejně číst bible, zjistila ČTK u pořadatelů.

Velké velikonoční trhy budou na plzeňském centrálním náměstí. Potrvají od 11. do 22. dubna a nabídnou mimo jiné stánky a malovanými kraslicemi a pomlázkami. Řemeslníci předvedou i jejich výrobu. Trhy doplní kulturní program. Velikonoční jarmark má mnohaletou tradici v Národopisném muzeu na plzeňském náměstí, kde si návštěvníci od 9. do 11. dubna kromě koupě velikonočních předmětů také vyzkoušejí pletení pomlázek, barvení kraslic a další rukodělné techniky spojené se svátky jara.

Velikonoční programy připravila také další muzea. V Klatovech jsou od začátku března výstavy Přišlo jaro… a Velikonoční pohlednice, o dubnových víkendech muzeum nabízí i dílny zaměřené na zdobení kraslic a podobně. Rokycanské muzeum na 13. dubna chystá velikonoční akci s pletením pomlázek, zdobením kraslic a ochutnáním medových perníčků. Lidé uvidí také ukázku štípání holubiček a výroby píšťalek z vrbového proutí. Souběžně bude na náměstí jarmark s nabídkou zboží s jarní tematikou.

Velikonoční trhy uspořádá už 6. dubna Nepomuk, kde velikonoční sortiment doplní farmářské produkty, trh hudebně doprovodí lidový soubor, muzeum připraví program v duchu velikonočních tradic. Klatovy nabídnou na náměstí velikonoční program 17. a 18. dubna.

Také památky připravují velikonoční akce. Zámek Kozel bude mít v pondělí jarmark, děti se zabaví při tvořivých dílničkách. Hrad a zámek Horšovský Týn od 19. do 22. dubna uspořádá prohlídky velikonočně nazdobeným okruhem zámecké kuchyně. Velikonoční program má šumavský hrad Kašperk, který od pátku do pondělí bude čepovat v občerstvení velikonoční zelené pivo, v sobotu a v neděli odehraje hradní divadelní ochotnický souboru Pachmajr novou hru Posel z ráje. Děti se mohou učit základům šermu, tance a střelby z luku, na nádvoří jsou připravené atrakce, jako je ražba mincí, písařská dílna skriptorium, výroba pečetí a ochutnávka velikonočních specialit.

Šumavský kostelík Mouřenec plánuje komentované prohlídky a 22. dubna dětské Velikonoce s hrou o poklad annínské sklářské královny Ludmily II. Zámek v Chudenicích připraví výstavu o pokrmech našich babiček. Jarně vyzdobené expozice provoní tradiční pokrmy a návštěvníci se dozvědí, co to byli ptáčci, jidáši, pučálka, šumajst či kočičí svatba. Hudební program, prohlídky či velikonoční pochod nabídne zámek ve Svojšíně na Tachovsku.

Organizátoři akcí nezapomínají ani na gastronomii. V restauracích jsou v nabídce speciality, jako je zelené pivo, skopové maso a velikonoční nádivky. V kraji se už tradičně uskuteční také několik soutěží o nejlepší nádivku. Kuchaři se utkají například 21. dubna v Tymákově nebo v Kašperských Horách, kde tím vyvrcholí velikonoční program. Od 19. dubna zahrnuje tvořivé dílny, speciální prohlídky města s vyprávěním o šumavských velikonočních zvycích a tradicích, projekci filmu s biblickou tematikou, řemeslný trh a hudební vystoupení na náměstí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons – náměstí v Plzni

Exit mobile version