Počet států, v jejichž čele stojí žena, se opět rozšířil. 10. května bude slavnostně uvedena do úřadu prezidentky Maďarska čtyřiačtyřicetiletá brunetka Katalin Novák. Stane se tak nemladší hlavou státu v celé Evropské unii.
Katalina Novaková, dosavadní maďarská ministryně pro rodinu, byla v prvním kole březnových prezidentských voleb zvolena prezidentkou dvoutřetinovou většinou poslanců (137 hlasů z celkem 199 poslanců), zatímco její protikandidát, ekonom a právník Péter Rónai, získal pouhých 51 hlasů.
SOUVISEJÍCÍ – David Floryk / Povstane Antikristus v Turecku?
Novaková má působivý životopis. Svou politickou kariéru začala v roce 2001 na maďarském ministerstvu zahraničních věcí, kde se nejprve věnovala evropským záležitostem. V roce 2010 se stala poradkyní ministra zahraničí, v letech 2012 až 2014 byla poslankyní parlamentu. V letech 2017 až 2021 byla místopředsedkyní FIDESZU. Od října 2020 stála v čele ministerstva pro rodinu, které se stalo hlavním nástrojem orbánovské konzervativní prorodinné politiky.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Kromě studia v Maďarsku získala Novaková ve Spojených státech a ve Francii tituly z ekonomie, mezinárodní politiky a práva. Je také místopředsedkyní Mezinárodní ženské demokratické unie. Mezi její záliby patří četba a běh na dlouhé tratě. Nezalekne se ani maratonu. Její krédo zní: „Každý z nás je běžcem na dlouhé tratě, i když většina v sobě tento talent nikdy neobjeví.“ Z cizích jazyků ovládá němčinu, španělštinu, angličtinu a francouzštinu.
VÁŠEŇ PRO RODINU
Katalin je vdaná a s manželem vychovává tři děti. S tím souvisí i její dlouhodobá podpora rodinám, kterou ona sama shrnuje slovy „Maďarsko přátelské rodinám“. Hovoří o tom, že je důležité předat dětem a vnoučatům planetu Zemi v lepším stavu, než ji současná generace zdědila. „Ale abychom tohoto cíle mohli dosáhnout, musíme ty děti a vnoučata nejprve mít,“ dodává.
SOUVISEJÍCÍ – David Floryk / Komu chystají v Berlíně trůn?
Rodinná politika nabyla v maďarské politice na významu zejména po roce 2015, kdy se Orbánův kabinet snažil řešit populační problémy spíše prostřednictvím „maďarských dětí“, než vítáním „migrace“, která tehdy pochodovala Evropou. Předseda vlády nejprve pověřil Katalin Novákovou řízením opatření k demografickým změnám a později pro tvorbu své rodinné politiky vytvořil přímo nový post, a to post ministra pro rodinné záležitosti, který svěřil právě Novákové.
Maďarská vláda v posledních letech zavedla řadu finančních pobídek pro rodiny, aby napravila dlouhodobě klesající porodnost a klesající počet obyvatel. Snad nejpozoruhodnější reformou je doživotní osvobození od daně z příjmu pro matky, které porodily alespoň čtyři děti. Velké rodiny – domácnosti s minimálně třemi dětmi – také dostávají několik výhod včetně bezúročné hypotéky ve výši přibližně 51 000 USD a dotace ve výši 33 000 USD na pořízení většího domu. Vláda navíc pomáhá velkým rodinám při nákupu osobního auta a vyplácí peněžitou pomoc v mateřství prarodičům, kteří se starají o děti.
Podle Novakové přinesla vládní politika podpory rodiny dobré ovoce: Počet sňatků se za 10 let zdvojnásobil – nejvíce v Evropě – a rozvodovost je nejnižší za 60 let. Potraty se za 10 let snížily o 41 % a porodnost se zvýšila o 25 %.
POLITIKA Z POHLEDU VĚČNOSTI
Novaková se netají tím, že pro svou veřejnou práci a zvláště pro rodinnou politiku čerpá inspiraci ze své křesťanské víry. Je si vědoma toho, že mnohé z tradičních hodnot, které se snaží hájit, nepatří mezi ty, které se těší většinové podpoře liberální Evropy.
„Ano, slýcháme kritiku ze všech stran. Ale když myslíme na Bibli, ne vždy bývá správné rozhodnutí hned od začátku vítáno, někdy se musí prokázat ovocem,“ říká Novaková. „Je otázkou, zda o budoucnosti uvažujeme krátkodobě, nebo dlouhodobě, od věčnosti. Budeme-li mít na paměti věčnost, nemusíme se tolik starat o kritiku, kterou dostáváme.“
Osobní víra dává jejímu životu rámec a smysl. I když začala s každodenním čtením Bible až jako dospělá, nyní považuje za nepředstavitelné začít den bez ní. Jsem člověk, který se neustále snaží prohlubovat svou víru, říká Novaková. Její rodina patří do německy mluvícího reformovaného sboru v Budapešti.
„Pokud jde o moji osobní motivaci,“, říká Novaková, „kromě duchovní oblasti se snažím čerpat z příkladu svých prarodičů. Měli život plný strastí, ale až do smrti žili v láskyplném manželství, stejně jako naši rodiče stáli v lásce při sobě desítky let. Toto je příklad, který máme s bratrem následovat. Nebylo to pro nás těžké, když jsme hledali vzory. Uvědomit si, že jinou cestu nepotřebujeme a stačí jít stejnou cestou jako ti, kteří šli před námi, je samozřejmě stejně těžké jako najít cestu novou.“
„Pokaždé, když odříkávám modlitbu Páně, tak si uvědomuji, že království, moc a sláva nejsou moje, nejsou naše, ale náleží Bohu. Je také zřejmé, že moc, úřad a mandát jsou lidem dány z Boží milosti. Tento vhled mi dodává sílu, energii, skutečný pocit bezpečí. Vím, že Království patří Bohu, ale to mě nečiní nečinnou, spíše mě to osvobozuje, protože mám příležitost podílet se na tom jako služebník v Jeho království. Díky tomu má moje práce a můj život smysl,“ říká Katalina Novaková, nově zvolená prezidentka Maďarska.
Autor je publicista Datum: 4. dubna 2022 Foto: CC Search – Kapalin Nováková
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.