Další mezinárodní skandál spojený s Bělarusí – pokus o násilné vyvezení sportovkyně Krysciny Cimanouské z olympiády v Tokiu zpět do Minsku.
Nevím, jestli česká média uvedla, jak to vlastně začalo. V běloruském týmu štafety na 400 m vypadly dvě holky. Aby přesto štafeta mohla běžet, rozhodli se na místě činovníci, že „běžkyně jako běžkyně“ a oznámili dvěma jiným dívkám, že poběží tuto štafetu. Problém byl v tom, že jedna z nich je překážkářka, druhá – Kryscina – je sprinterka na 100 m. Ani jedna z nich nebyla připravená běžet 400 m. A Kryscina se ozvala. Odmítla běžet a zkritizovala nekompetentnost činovníků.
V pondělí měla běžet svůj závod, na který se připravovala, místo toho jí ale v sobotu přikázali, ať si sbalí kufry. Bylo jí jasné, k čemu se schyluje, tak balení co nejvíc prodlužovala a mezitím se spojila s manželem v Minsku a s dalšími lidmi a radila se, co dělat. Po poradách se rozhodla, že požádá o pomoc japonskou policii, což také udělala – přímo na letišti je zavolala a oni ji vzali pod ochranu. A pak už to znáte.
Ke cti naší země patří, že jí český ministr zahraničí jako první nabídl možnost azylu. Ona si nakonec vybrala Polsko, kam ve středu dorazila. Její muž je také sportovec, vloni podepsal výzvu sportovců k zastavení násilí a provedení spravedlivých voleb. Odseděl 15 dnů vězení a za trest nebyl puštěn na olympiádu. Po incidentu s Kryscinou urychleně opustil Bělorusko a přes Ukrajinu míří do Polska, které i jemu dalo humanitární vízum. Po Kryscinině vzoru se i někteří další sportovci rozhodli, že se do Běloruska nevrátí.
Tato situace je vyvrcholením toho, na co poukazovali odvážní sportovci v čele s plavkyní Aliaksandrou Herasimeniou už vloni: od běloruských reprezentantů se žádá, aby byli stroji bez vlastních názorů a myšlenek. Mají jen makat, vyhrávat a tím získávat peníze pro režim (dostávají nějaký standardní plat a všechny ty závratné částky, které se ve velkém sportu točí, jdou do státní kasy) a „držet hubu a krok“. Ti, kteří se při loňských protestech odvážili vyslovit svůj názor, byli zavření, vyhození z reprezentace a mnozí z nich odešli do emigrace. Lukašenko stále říká, že „sport je mimo politiku“, ale svým jednáním to neustále popírá. Mimochodem předsedou běloruského olympijského výboru je Viktar Lukašenko, jeho syn.
Další zpráva, která hýbe světovými médii, je smrt Vitala Šyšova, mladíka, který před represemi uprchnul z Běloruska do Kyjeva a tam založil a vedl „Běloruský dům“ – ten pomáhá běloruským uprchlíkům v začátcích emigrace (pomáhají najít ubytování, vyřídit dokumenty, eventuálně poskytují nějaké peníze a nejnutnější potřeby…). Vital byl nalezen oběšený v parku, na těle má mnohá zranění, svědčící o tom, že nešlo o sebevraždu. Iniciativa ByPol oznámila, že mají informace o fungování běloruské rozvědky, která se věnuje sledování Lukašenkových oponentů v zahraničí.
Vital delší dobu tvrdil, že má pocit, že ho sledují, kontroloval z okna auta na ulici, bál se mikrobusů… To je ale obecný syndrom Bělorusů, kteří utekli před pronásledováním, tak mu nikdo nevěřil. Prezident Zelenský přikázal dát ochranu běloruským emigrantům. Sice nevím, jak by to mělo fungovat, ale kéž to nějak pomůže a kéž se podaří tento případ vyšetřit.
Litva se rozhodla, že začne vracet do Běloruska nelegální migranty. Minsk mezitím posílil letecké spojení s Bagdádem. Litevská strážní helikoptéra natočila video, jak je skupina asi 30 migrantů provázena dodávkou, jakou používají běloruští pohraničníci. Někteří migranti vypovídají, že je z Minsku autobusy odvezou do poslední obce u hranic a odtud je vozí taxi až k hranici. Tam jim dají Bělorusové instrukce, kam mají jít a jak se chovat a vypustí je. Co se bude dít, až je Litevci začnou ve velkém vracet, je velká otázka.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Ve středu začal soud nad Maryí Kalesnikavou a právníkem Maksimem Znakem. Soud je uzavřený, jen na začátek pustili na chvíli státní média, z toho je pár fotek a krátkých videí. Maryja, bělovlasá ikona loňské revoluce, ve vězení „zčernala“, jinak je to ale stále stejná usměvavá energická dáma. Maryi i Maksimovi hrozí 12 let vězení. Jak vypadá Maryja v kleci a jak se chová se můžete podívat ZDE a ZDE.
Sviatlana Cichanouskaja po americkém turné ještě navštívila Londýn a setkala se s premiérem Borisem Johnsonem.
V pondělí 9. srpna bude roční výročí prezidentských voleb. Co se bude dít v Bělorusku, to uvidíme. Jestli chcete vidět, co se bude dít v Praze, přijďte v 19.00 na Staroměstské náměstí.
Autor: Olga (běloruská křesťanka, která chce zůstat v anonymitě) Datum: 5. srpna 2021 Foto: Facebook
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.