Křesťan dnes

Co s kazateli, kteří svým životem popírají Krista?

Někteří kazatelé hlásají Krista svými ústy, ale popírají ho svými životy. Co se můžeme naučit z jejich selhání?

V několika posledních letech bylo možné znovu a znovu vidět pád několika vlivných evangelikálních lídrů. Pastor chicagského megasboru Willow Creek Bill Hybels rezignoval v dubnu 2018 po obvinění ze sexuálního zneužívání a manipulace. Zakladatel sboru  Harvest Bible Chapel James MacDonald musel v únoru 2019 skončit kvůli kultuře strachu, kterou kolem sebe vytvořil. Pastor Carl Lentz musel skončit v listopadu 2020 kvůli „morálnímu selhání,“ což zahrnovalo nevěru a nezdravé vztahy uvnitř newyorského sboru Hillsong.

SOUVISEJÍCÍStarší z Mars Hill: Mark Driscoll není schopen vést sbor

Farářka anglikánské církve a profesorka na Wheaton College Emily McGowinová ve svém článku pro Christianity Today popisuje, jak s hlubokým zármutkem a zároveň s hněvem sledovala, jak tito pastoři svými životními příběhy zranili lidi kolem sebe a podkopali kredibilitu evangelia, které hlásali.    

Ačkoli se detaily jejich selhání liší, všichni to byli muži, kteří ve svých knihách a kázáních učili „správnou“ teologii. Přesto zapírali Krista a svými činy způsobili bolest lidem kolem sebe. To všechno se dělo dlouho předtím než jejich činy vyšli najevo.

McGowinová tvrdí, že tito pastorští vyznávali Krista ústy, ale svými činy ho popírali. Byli (a jsou) svým způsobem falešní učitelé, kteří ve svých srdcích zapřeli Krista. 

V jejich myslích by mohlo být to, co mnozí považují za správný doktrínu, ale pokud to nedosvědčují svými činy, tak lidi vedou na scestí.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Církev už dva tisíce let odevzdává dalším generacím své učení a nynější generace věřících v tom musí pokračovat. Nový zákon hovoří o falešných učitelích, jejichž doktrína popírá základní pravdy evangelia. Apoštol Pavel často varuje před těmi, kdo popírají evangelium (viz Gal 1,6; Kol 2,20; 1 Tim. 1,3).

Podle McGowinové však existují také případy, kdy je falešné učení srovnáváno s chováním, praxí nebo způsobem života. Jako příklad uvádí list Judův (a jeho paralelu ve 2. Petra 2). Věřící rádi citují Judovo nabádání zápasit „o víru, jednou provždy odevzdanou Božímu lidu.“ (v. 3). Co to však pro křesťany znamená?

V textu se dále píše: Vloudili se totiž mezi vás někteří bezbožní lidé, zapsaní už dávno k odsouzení, kteří zaměňují milost našeho Boha v nezřízenost a zapírají jediného vládce a našeho Pána Ježíše Krista (v. 4) .

Juda křesťany vybízí, aby se postavili proti bezbožnému a nemravnému životu. Důraz na zbožný život pokračuje: poškvrňují tělo, odmítají autoritu a účastní se skutků bezbožnosti (v. 8, 15). Také „se vzpouzejí a odporují Božímu vedení a žijí si podle svých vášní, jejich ústa mluví nadutě a lichotí lidem pro svůj prospěch (v. 16).

Stručně řečeno, falešní učitelé, před nimiž Juda varuje, nepopírají Krista nutně svou doktrínou, ale svým životem.

SOUVISEJÍCÍJohn Piper se rozhodl vyjádřit k pádu Raviho Zachariase

Evangelikálové se vždy snažili dávat důraz na biblické vyučování. Jako velká slabina se však ukázalo ztělesnění evangelia v každodenní praxi. McGowinová jako příklad uvádí neschopnost vypořádat se s problematikou rasismu.

Ohraničení křesťanství pouze na oblast teologie nevyhnutelně vede k tomu, co teolog William Cavanaugh nazývá, „omezení křesťanské víry z celého těla věřícího do prostoru mezi ušima“.

Pán Ježíš nejen kázal dobrou zprávu, ale také předpokládal úplnou integraci víry a jednání: „Pokud mě milujete, budete zachovávat má přikázání“ (Jan 14,15). „Každý, kdo slyší tato má slova a jedná podle nich, bude jako moudrý muž, který postavil svůj dům na skále“ (Mat. 7,24). Nebo jednoduše: „Následujte mě“ (Lukáš 5,27; Jan 1,43).

Není proto žádným překvapením, že Ježíš před svým nanebevstoupením řekl apoštolům, aby „činili učedníky ve všech národech“ tím, že je pokřtili ve Trojjediném jménu a „naučili je poslouchat vše, co jsem vám přikázal“ (Mat. 28, 19–20). Jeho život a služba jasně ukazují, že to, co učíme ostatní, zahrnuje jak to, co máme v hlavách, ale taky jak žijeme.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 27. září 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version