Obyvatelé Alžírska se o Kristu poprvé dozvěděli v prvních stoletích a mnozí přijali křesťanskou víru, což způsobilo výstavbu církevních budov po celé zemi.
O několik století později však počet křesťanů začal kvůli islámské invazi klesat. Ta měla za následek, že křesťané čelili pronásledování a ve složité situaci si mnozí vybrali život v exilu, aby mohli svobodně praktikovat svou víru.
SOUVISEJÍCÍ – Kdo pomůže křesťanům v Alžírsku?
Dnešní křesťanská komunita v Alžírsku zahrnuje mnoho cizinců, kteří přijeli z celého světa, zejména však z Evropy. Většina se přistěhovala kvůli práci a je soustředěna ve velkých městech.
Ale, jak informuje Christian Today, také významně roste počet alžírských konvertitů ke křesťanství. Někteří beze strachu vyhlašují svou víru v Krista; jiní to tají ze strachu z pronásledování.
K výraznému růstu počtu křesťanů došlo navzdory zákazům alžírských úřadů. Jak se zvyšuje počet alžírských křesťanů, roste i počet kostelů. Některé z nich získaly licenci od alžírského státu, zatímco jiné nejsou nahlášeny ze strachu před pronásledováním.
Angie Saad je 33letý konvertita z islámu ke křesťanství. „Alžírský křesťan je obecně ten, kdo se rozhodl opustit islám a věřit v Krista, a v důsledku toho alžírští křesťané nepožívají žádná práva týkající se jejich svobody uctívat nebo sdílet svou víru s ostatními,“ říká v rozhovoru pro portál Christian Today.
„Navzdory tomu jsou rádi, když se v sobotu scházejí v kostelech jako jedna rodina [křesťané v Alžírsku se scházejí v sobotu, protože v islámské zemi je neděle pracovním dnem]. Většina společenství se schází po domovech, protože úřady jim nedovolují stavět vlastní církevní budovy,“ popisuje Saad situaci tamních věřících.
Vysvětluje, že křesťané čelí pronásledování a tlakům, protože na vlastní kůži zažil pronásledování a útlak. „Když jsme například během ramadánu šli do restaurace, policie nám zabavila průkazy totožnosti za porušení posvátnosti islámského půstu.“
Alžírský křesťan dále říká, že v 2019 zahájily státní úřady tvrdou kampaň proti církvi a uzavřely 50 kostelů. Alžírský ministr vnitra uvedl, že kostely, které zavřely, byly „stáje pro zvířata“ a měly podezřelé finanční příjmy
Postup vlády přiměl Evropský parlament, aby se věnoval situaci náboženské svobody v zemi. „Alžírská vláda je citlivá na kritiku Západu kvůli omezení svobody přesvědčení a odpověděla, že ústava zaručuje svobodu náboženského vyznání,“ konstatuje Saad.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 24. června 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační