Křesťan dnes

Čínské úřady zakázaly činnost presbyteriánského sboru v Šanghaji 

Šanghaj – Šanghajská presbyteriánská církev, která je nezávislá na oficiálně registrované církvi, byla v roce 2021 zařazena úřadem pro občanské záležitosti na seznam zakázaných „nelegálních společenských organizací“. V poslední době několik vládních úřadů pokračovalo v odstraňování jejich příslušných webových stránek a účtů na sociálních sítích. 

 Organizace China Aid, kterou ve Spojených státech založil křesťanský disident Bob Fu, informuje, že 12. dubna oficiální účet WeChat uvedl, že čínské úřady pro kyberbezpečnost pokračují v zásahu proti nelegálním sociálním organizacím. Domácí sbor v Šanghaji byl zařazen do této skupiny.  

 SOUVISEJÍCÍHongkongská policie zatkla kardinála za údajné paktování s cizími silami

V oznámení Úřadu pro občanské záležitosti šanghajského obvodu o zákazu činnosti bylo uvedeno: „Po provedeném šetření bylo zjištěno, že Presbyteriánská církev Sin-guang není registrována a vykonává činnost jménem společenských organizací bez oprávnění, čímž porušuje ustanovení čl. 3 odst. 1.“ Z tohoto důvodu čínské úřady rozhodly o „uzavření Presbyteriánské církve Sin-guang.“    

Presbyteriánská sbor Sin-guang je součástí podzemní církve. Na rozdíl od bohoslužebné tradice Všeobecné presbyteriánské církve je bohoslužebný program tohoto protestantského sboru velmi jednoduchý.  

V roce 2017 byl pokřtěn jeden člen církve, který podle China Aid řekl: „V roce 2017 jsem byl pokřtěn. Vyrostl jsem zde, byl jsem zde pokřtěn a chci zde mít také svatbu. Během několika měsíců jsem zjistil, že jsem se opravdu hodně změnil; nově jsem pochopil život, kariéru i manželství.“  

 Presbyteriánský sbor založil v roce 2017 na sociálních sítích projekt online modliteb za spoluvěřící. V popisu projektu bylo uvedeno, že lidé se mohou připojit k jejich „přímluvnému týmu“. Církev také zřídila skupinu na WeChatu Přímluvný tým, která byla otevřená pro ty, kdo potřebují modlitbu. 

China Aid ve svém článku konstatuje, že v poslední době Čína využívá pandemii jako záminku k úplnému nebo částečnému uzavření nebo omezení křesťanských aktivit, a to i v provinciích, kde je epidemie pod kontrolou. Cílem pronásledování jsou hlavně domácí sbory, které odmítají vstoupit do státem kontrolované církve. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 16. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version