PEKING – Věrný biskup podzemní katolické církve v Číně zemřel v domácím vězení bez povolení ke katolickému pohřbu.
Biskup Stefano Li Side podle Asia News zemřel 8. června po dlouhé nemoci. Bylo mu 92 let a od roku 1992 žil v domácím vězení. Protože Li se nikdy nepřipojil k vládou kontrolovanému tzv. Čínskému katolickému vlasteneckému svazu, státní náboženské úřady nedovolí, aby jeho tělo bylo pohřbeno na katolickém hřbitově.
Podle Asia News vyjednávali katolíci z podzemní církve z Tianjinu s místními úřady o pohřebním obřadu. „Až doposud bylo povoleno provádět mše a pohřební obřady v každé diecézi. Tělo biskupa bylo po jeho smrti umístěno v pohřební síni a ne v katedrále v Tianjinu,“ uvedl svědek po Asia News.
Zdá se, že někteří podzemní kněží, kteří vstoupili do pohřebního sálu, aby se modlili za biskupa, měli možnost zůstat jen 10 minut a následně jim bylo zakázáno vysluhovat mši v kostele.
David Mulroney, bývalý kanadský velvyslanec v Číně, pro LifeSiteNews řekl, že sledoval události kolem Liovy smrti „se smutkem a obavami“ a označil ho za „jednoho z hrdinů víry“.
„Před, během a po kulturní revoluci byl přísně potrestán za svou víru,“ řekl Mulroney. „I přes roky krutého trestu zůstal Li věrný Římu. Komunistická strana se proto snaží, aby byl pohřben co nejrychleji a anonymně. Budou se snažit, aby místní katolíci nebyli inspirováni a povzbuzováni jeho příkladem,“ poznamenal a dodal, že komunistická vláda chce mít v církvi „poslušné byrokraty, ne mučedníky.“
Pronásledování věřících v Číně bylo hlavním tématem ve zveřejněném dokumentu americké Komise pro mezinárodní náboženskou svobodu (USCIRF). Jedná se o 20. výroční zprávu, která byla publikována začátkem května.
S fotografiemi na obálce, které ukazují demonstrace proti uvěznění tisíců ujgurských muslimů v Číně, představila nezávislá komise, pověřená Kongresem, 226 strannou zprávu, popisující situaci asi ve 30 zemí, v nichž jsou práva náboženské svobody násilně porušována, informuje Christian Today.
Stejně jako v minulých letech zpráva rozděluje země do různých úrovní, přičemž v první skupině (tzv. Tier 1) jsou země, které komise doporučuje ministerstvu zahraničí USA označit je za „země se zvláštním znepokojením“.
Zpráva konstatuje, že pronásledování komunistické Číny ujgurských muslimů, podzemních křesťanských komunit, Falun Gongu a tibetských buddhistů pokračovalo v nezmenšené intenzitě.
I když čínská vláda a Vatikán v loňském roce podepsali dohodu, „potlačování podzemní katolické církve během druhé poloviny roku vzrostlo“ a pokračovalo i v roce 2019. Čínské úřady navíc v roce 2018 uzavřely nebo vpadly do stovek protestantských domácích sborů.
USCIRF varuje, že bariéra mezi náboženstvím a komunistickou stranou v Číně byla dále narušena v březnu 2018, kdy byla pravomoc nad náboženskými záležitostmi převedena na „orgán čínské komunistické strany“.