Peking – Čína minulý týden zavedla novou řadu protináboženských opatření. Tentokrát se týkají internetového obsahu. Náboženské společnosti, které chtějí provozovat svou webovou stránku, musí nově zažádat o vládní licenci.
Licence potvrzuje, že její obsah je politicky přijatelný. Evangelizace po síti je již delší dobu striktně zakázána. Pokračuje tak politika „sinonizace“, která posiluje komunistickou identitu Číňanů na úkor náboženské víry. Nová opatření provází pálení Biblí nebo nucení křesťanů, aby podepisovali prohlášení o odpadlictví od víry.
V minulosti The Telegraph.informoval, že Čína zakázala prodej bible v internetových e-shopech i v kamenných prodejnách velkých čínských knihkupců. S odkazem na zprávy na čínských sociálních sítích o tom informoval web
Vztahy mezi Pekingem a Vatikánem jsou nyní napjaté kvůli sporu o pravomoc jmenovat čínské biskupy. Země jednají o dohodě, která by tuto pravomoc předala papežovi.
Čínští katolíci si v současné době mohou vybrat, zda se budou hlásit ke státní církvi (Čínské sdružení vlasteneckých katolíků), kterou v 50. letech minulého století založila komunistická strana, nebo k neoficiální církvi. Ta uznává autoritu papeže.
Na stažení bible z prodejních pultů upozornili čínští křesťané na sociálních sítích. Webové stránky některých největších knihkupců uvádějí, že v současné době nemají k dispozici jediný výtisk. Informaci webu The Telegraph potvrdila i zaměstnankyně jednoho knihkupectví v Pekingu. Proč je kniha nedostupná, ale prý neví.
Autor: Hana Kašpárková Zdroj: Radio Proglas, ČTK, Foto: CC Search, ilustrační foto