Když můj syn loni odešel na vysokou školu, daroval jsem mu jednu ze svých nejcennějších pozemských věcí – bibli, kterou jsem používal od střední školy až do svých téměř padesáti let. Ta bible prošla nejméně dvěma převazbami a většina stránek byla pomačkaná, natržená nebo potřísněná kávou. Několik stránek bylo dokonce částečně roztrhaných. Byly v ní téměř tři desítky let poznámek a poznámek z kázání, biblických studií a osobních pobožností. Snad nejzajímavější byly desítky a desítky poznámek, které jsem na stránky lepil, když jsem měl krátké pobožnosti nebo homilie. Některé z nich byly staré přes dvacet let, ještě z doby, kdy jsem sloužil mládeži.
Tuto bibli jsem dal synovi ze dvou důvodů. Zaprvé jsem chtěl, aby si na vysokou školu vzal fyzickou bibli. Za druhé jsem chtěl, aby si díky všem těm vizuálním „stopám“ vyzkoušel plně používanou bibli – jakési generační svědectví o důležitosti zachování víry.
Mají fyzické bible stále hodnotu?
Starší našeho sboru nedávno vedli zajímavý rozhovor o fyzických biblích. Stejně jako v mnoha jiných sborech jsme si všimli, že lidé mají stále větší tendenci používat bibli v telefonu a bibli coby knihu do kostela vůbec nenosit. Týká se to zejména mladších generací.
Nejprve se rozhovor točil kolem možnosti nákupu většího počtu biblí, aby byly výtisky snadno dostupné v každé řadě našeho kostela. Jak se však rozhovor vyvíjel, začali jsme uvažovat o nezamýšlených důsledcích tohoto kroku. Tím by bylo vyslání signálu, že vlastně neočekáváme, že si lidé budou do kostela nosit vlastní bible. Samozřejmě jsme také mysleli na ty, kteří bibli nevlastní nebo kteří třeba ještě ani nejsou křesťany.
Starší se nakonec rozhodli, že v lavicích bude více biblí a zároveň budou lidi nabádat, aby si do kostela nosili bibli vlastní. Jsme vděční, že Boží slovo je snadno dostupné elektronickými prostředky, a téměř všichni elektronické verze Bible pravidelně používáme. Ale držet během bohoslužby v klíně svou „opravdickou“ tištěnou bibli má jedinečné výhody.
Bible v ruce vytváří vizuální paměť na texty Písma
Po letech používání stejné bible si dokážu vybavit, kde na stránce se nachází která významná biblická pasáž. I když si nemohu vzpomenout na přesný odkaz, vím, že budu-li listovat svou biblí někde v Pentateuchu, nakonec narazím na onen růžově zvýrazněný úsek s několika poznámkami v levém dolním rohu stránky.
Bible umožňuje zvídavé bádání při poslechu kázání
Držet bibli na klíně, zatímco kazatel vykládá text, má pro sledování kázání zjevné výhody. Poskytuje však také příležitost, aby Duch podnítil vaši mysl k přečtení částí stránky, o kterých se nekáže, nebo k přelétnutí na verš s křížovým odkazem, čímž se vytvoří zajímavé souvislosti s celým kontextem.
Omezuje rozptylování pozornosti mobilními zařízeními
Mít v ruce fyzickou bibli nám dává něco pevného, co máme v rukou – a dramaticky to snižuje pokušení přejíždět palcem z biblické aplikace na e-mail nebo nejnovější sportovní výsledky.
Bible také poskytuje trvanlivé místo pro psaní a uchovávání poznámek.
Sloupce našich biblí jsou skvělým místem pro zapisování poznámek nebo zajímavých postřehů kazatelů, biblických učitelů, a dokonce i naší vlastní mysli, když posloucháme biblické hlásání. Některé bible jsou vydávány se širokými okraji, které umožňují psaní poznámek.
Signalizuje hodnotu Písma pro další generace
V kultuře, která neustále hledá, co je nového a dalšího, je něco spásně podvratného na tom, když každé nedělní ráno držíme v ruce tutéž starobylou knihu. Pro mladé lidi, kteří sedí kolem nás v našich svatostáncích, je tento zdánlivě jednoduchý čin hmatatelným signálem trvalé hodnoty.
Vytváří duchovní památku pro další generace
Pravidelné čtení a studium téže fyzické bible vytváří živou památku, kterou můžeme předat někomu z rodiny, kdo může pokračovat v díle, které jsme započali. Dá-li Pán, předá ji posléze i on zase další generaci.
Svou opotřebovanou bibli jsem sice předal synovi, ale právě teď, když píšu tento článek, si prohlížím řecké vydání Nového zákona z roku 1914, na jehož vnitřní straně je napsáno jméno pradědečka mé ženy. Jsou v něm jeho čmáranice o zázraku evangelia v celém rozsahu. I tato bible se důkladně používala, stránky sotva drží pohromadě a vazba se trhá. Její cáry však svědčí o tom, že víra, kterou jako rodina zastáváme, byla přítomna před několika generacemi, a připomínají mi, že to, jak se dnes díváme na Bibli, může mít následky pro celé generace.
Chris Polski je vedoucím pastorem sboru Trinity Church Kirkwood. Text vyšel v časopise The Gospel Coalition 23. března 2024, překlad a úprava David Floryk.
Datum: 31. května 2024 Foto: Pixabay – iljustrační
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.