Křesťan dnes

„Chci konfederaci s Jordánskem a Izraelem,“ reagoval na nabídku Trumpových vyjednavačů Abbás

 

RAMALLÁH – Americký prezident Donald Trump nabídl prezidentu palestinské samosprávy Mahmúdu Abbásovi ustavit společnou palestinsko-jordánskou konfederaci. Ten mu na to odpověděl, že s takovou konfederací by souhlasil jen za podmínky, že by její součástí byl i Izrael. Abbás to oznámil na setkání mírových aktivistů z Peace Now a izraelských poslanců v Ramalláhu. Abbás rovněž podotkl, že USA a prezident Trump jsou vůči Palestincům nepřátelští a uzavírají mírový proces tím, že „chtějí kompletně sabotovat UNRWA“. „Zeptali se mne, zda věřím v konfederaci s Jordánskem,“ sdělil Abbás o rozhovorech, které vedl s Jaredem Kushnerem a Jasonem Greenblattem. „Ano, řekl jsem jim, že chci federaci, jejíž součástí bude ale i Izrael a zeptal jsem se, zda by Izraelci souhlasili s takovou nabídkou,“ dodal. Nicméně Trump prý Abbáse ujistil o svém závazku a podpoře k dvoustátnímu řešení.

Jak kancelář izraelského premiéra, tak izraelské ministerstvo zahraničí odmítli pro tisk na Abbásova slova reagovat. Zprávu nekomentovala ani Trumpova adminsitrativa.

Nedělního setkání v Ramalláhu se konkrétně účastnila novopečená výkonná ředitelka Peace Now Šaked Moragová, poslanec strany Meretz (a bývalý ředitel Peace Now) Mossi Raz, poslankyně Sionistického tábora Ksenia Světlova a podle palestinské oficiální tiskové agentury Wafa i „mírový aktivista z pravicové strany Benjamina Netanjahua Likud“. Agentura Wafa však nic o tom, že by se na schůzce mělo hovořit o jakékoliv konfederaci, nezmínila. „Mám problém s Netanjahuem, ne s Likudem,“ měl podle Peace Now říct na meetingu Abbás.

Podle prohlášení, které organizace Peace Now ihned po skončení schůzky v Ramalláhu vydala, Abbás ještě sdělil, že se setkává s ředitelem izraelské rozvědky Šin Bet Nadavem Argamanem na denní bázi a že obě strany spolu v otázkách bezpečnosti na 99 % souhlasí. Abu Mazen dále prohlásil, že Izrael odmítá vést mírová jednání s Palestinci, a to ačkoliv Japonsko, Rusko, Belgie a Nizozemsko opakovaně nabídly tato jednání uspořádat. Podle Abbáse, který zdůraznil, že izraelské a palestinské bezpečnostní složky spolupracují rovněž na denní bázi, se on a jeho lidé snaží dělat maximum pro to, aby nebyl Izrael ohrožen.

Dále ještě podle tiskové zprávy Peace Now Abbás reagoval i na víkendové rozhodnutí USA pozastavit financování UNRWA, úřadu OSN, jenž poskytuje od roku 1949 pomoc těm Palestincům, které většina mezinárodní komunity považuje za uprchlíky. Tento krok Izrael přijal s povděkem, ale kritizovala jej většina mezinárodní komunity. „Sedmdesát procent obyvatel Gazy jsou uprchlíci, mnozí z nich žijí z pomoci UNRWA. A pak prezident Trump řekne, že se má UNRWA zrušit a humanitární pomoc má být dána obyvatelům Gazy. Jak je možné zrušit UNRWA a na druhou stranu pomáhat obyvatelům Gazy?,“ tázal se Abbás.

 

Zdroj: Židovský tiskový a informační servis, Foto: Facebook

Exit mobile version