Křesťan dnes

Český tým na letní olympiádu do Paříže doprovází kaplan. Běžně se stará o farníky v Telnici u Brna 

Se 111 českými sportovci a sportovkyněmi, kteří se vydávají na letní olympijské hry do Paříže, cestuje také oficiálně jmenovaný kaplan Českého olympijského výboru – kněz brněnské diecéze P. Oldřich Chocholáč. Českou delegaci na olympiádu v této funkci doprovází už potřetí. 

Oldřich Chocholáč aktuálně působí jako farář ve farnosti Telnice u Brna, kde se každoročně pořádají velká sportovní setkání zvláště pro ministranty. Rád se ve volných chvílích věnuje plavání a sportovnímu šermu. „V únoru 2014 jsem si splnil velký sen a na několik dní odletěl spolu s českými fanoušky do Soči na závěr zimních olympijských her. Byla to nezapomenutelná zkušenost a velký zážitek. I díky této cestě následně přišla nabídka provázet českou výpravu nejen jako fanoušek, ale i jako kaplan,“ vzpomíná na své začátky u českého olympijského týmu Oldřich Chocholáč, který byl kaplanem Českého olympijského výboru jmenován v roce 2016, před letní olympiádou v Rio de Janeiru. Tehdy jako kaplan české sportovce a sportovkyně přímo ve výpravě doprovázel a podílel se na vytváření jejich zázemí vůbec poprvé. O dva roky později se připojil k české delegaci na zimních olympijských hrách v Jižní Koreji. České sportovce provázel také na Evropských hrách v Minsku 2019 a v Krakově 2023. 

SOUVISEJÍCÍBěhem letošní olympiády se modlete za pronásledované křesťany 

Funkce olympijského kaplana není ve světě ničím novým. Poprvé s touto službou přišel italský národní olympijský výbor už v roce 1988 na olympiádě v Soulu. Slovy papeže Františka je smyslem tohoto poslání „přátelská přítomnost, která chce ukázat blízkost církve“ a která se může projevit například v osobním rozhovoru, v modlitbě, požehnání, při svátosti smíření nebo slavení eucharistie. „Jde o službu nejen pro věřící, ale pro všechny, kteří chtějí s kaplanem sdílet své radosti i naděje, smutky i bolesti, výhry i prohry – nejen ty olympijské – a to samozřejmě bez ohledu na vyznání. S kým a o čem jsem během olympiády mluvil, však zůstane něco jako zpovědní tajemství,“ doplňuje Oldřich Chocholáč. 

Kaplana mohou sportovci potkat v olympijské vesnici, nebo kdykoliv kontaktovat přes mobil či sociální sítě. 

„Snažím se být mezi sportovci co nejvíce. Někteří z nich se k víře otevřeně hlásí, jiní ji neřeší nebo se považují za ateisty. V české povaze nemáme příliš potřebu řešit víru navenek. To se jistě týká nejen sportovního prostředí. Má služba kaplana pro český národní tým je tak více individuální než u kaplanů pro jiné národní týmy,“ vysvětluje Oldřich Chocholáč. „Děkuji všem, kteří budou na všechny účastníky myslet vmodlitbě. Aby se našim reprezentantům podařilo předvést to nejlepší a inspirovali tak v životním zápase každého z nás,“ dodává. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Tisková zpráva, Anežka Benešová  Datum: 31. července 2024 Foto: Pixabay

Exit mobile version