Praha – Česko si dnes připomene odkaz církevního reformátora Jana Husa, který byl upálen před 608 lety na koncilu v německé Kostnici. V pražské Betlémské kapli se od 15:00 uskuteční tradiční bohoslužba. V Husinci, kde se narodil, už ve středu začaly oslavy, jejichž součástí jsou koncerty, pietní vzpomínka i ekumenická bohoslužba. Kromě snah o reformu církve i společnosti je Husovi připisováno autorství traktátu O českém pravopise, který odstranil z češtiny spřežky a zavedl diakritická znaménka.
Bohoslužbu v Betlémské kapli povede patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta spolu s farářkou Martinou Viktorií Kopeckou a královéhradeckým biskupem Pavlem Pechancem. Kázání pronese brněnský biskup Juraj Dovala. Během liturgie vystoupí Pěvecký sbor varhaníků a zpěváků Církve československé husitské pod vedením Zdeňka Kovalčíka. Úvodní chorál zahraje dechový kvintet „Žestě Pražského hradu“. Na varhany doprovodí Lukáš Rýdlo. Bohoslužbu budou živě přenášet ČT2 a Český rozhlas Vltava.
SOUVISEJÍCÍ – Tradiční bohoslužba v Betlémské kapli připomněla výročí upálení Jana Husa
Na oslavách v Husinci se od 10:00 uskuteční ekumenická bohoslužba, od 17:00 pak bude bohoslužba v Husově kapli. Součástí akce jsou také tradiční trhy, kulturní program a otevřený bude i rodný dům Jana Husa.
Hus katolickou církev kritizoval za odvrácení od jejích prvotních ideálů, odmítal její institucionalizaci, poukazoval na kněží žijící v hříchu či na kupčení s odpustky. Církev ho označila za kacíře a na kostnickém koncilu 6. července 1415 byl Hus upálen. Jeho smrt vedla posléze v českých zemích k zásadní vzpouře, husitským válkám v letech 1419 až 1434.
Husův odkaz zůstával živý i později, kdy po roce 1620 nastala vlna často násilné rekatolizace. V renesanci sloužil Hus jako štít protestantům, v období národního obrození byl vyzdvihován jako vlastenec, bojovník za svobodu a pravdu. Husovy postoje stály pět staletí po jeho smrti u základů samostatného československého státu. Komunisté zase v Husovi hledali sociálního revolucionáře, evangelíci v něm nacházeli kořeny české reformace, pro katolíky zůstával dlouho kacířem.
Ve Vatikánu vnímání Jana Husa změnil až papež Jan Pavel II. V roce 1999 prohlásil, že lituje Husovy kruté smrti a uznal ho za reformátora církve.
Od roku 1990 je 6. červenec státním svátkem. Není zařazen mezi svátky, během nichž musejí mít velké obchody podle zákona zavřeno.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 6. července 2023 Foto: Wikimedia Commons – Jan Hus