Křesťan dnes

Caritas Internationalis apeluje na všeobecnou dostupnost vakcín, zrušení dluhu a změnu patentového práva

Vatikán – Zvláštní apel na všeobecnou dostupnost vakcín proti Covidu-19 vydala Caritas Internationalis společně s vatikánským Úřadem pro integrální lidský rozvoj. Zdůrazňuje, že vakcíny jsou prostředkem k respektu a ochraně daru života. „Jelikož každý lidský život je nedotknutelný, nikdo nesmí být ponechán stranou,“ čteme v tiskovém sdělení, které se dotýká také otázky fondů na rozvoj zdravotní péče v chudých zemí a patentů na vakcíny.

Pandemie Covid-19 přinesla v minulém roce strach a nejistoty a vynesla na světlo křehkost a zranitelnost lidské existence. Projevem solidární reakce bylo sociální distancování, lockdowny, uzavírání hranic a masívní rozšíření digitální technologie v očekávání na vyvinutí vakcíny, předesílá zpráva podepsaná předsedou Caritas Internationalis a prefektem Úřadu pro integrální lidský rozvoj.

„Bohaté národy globálního Severu investovaly peníze do produkce vakcín a nyní očekávají návrat svých investic. Očekává se, že vakcínový „zázrak“ dokáže znovu roztočit globální mašinerii. Vedlo to k jistému sebestřednému zaměření na Severu, který se projevil v nacionalismu a protekcionismu. Globální Jih, kde žije většina chudých lidí, zůstal ponechán stranou,“ čteme v prohlášení. Text dále připomíná nedávná vatikánská stanoviska, formulovaná v dokumentu Kongregace pro nauku víry, který označil vakcíny proti Covidu-19 za morálně přijatelné. K očkování, jako jedné z cest k projevení odpovědnosti vůči bližnímu, vybídl také papež František, a Svatý stolec zajistil vakcíny pro mnoho chudých lidí, zdůrazňuje se dále.

V textu se připomíná nedotknutelnost každého života a poukazuje se na skutečnost, že nejvíce jsou viru vystaveni chudí, menšiny, uprchlíci a marginalizovaní. „Péče o ně je morální prioritou, budou-li opuštěni, znamená to ohrožení pro ně i pro globální komunity. Náš kolektivní blahobyt závisí na tom, jak pečuje o nejposlednější.”

Prohlášení Caritas Internationalis se obrací na politické lídry s pobídkou, aby hleděli dále než pouze na zájmy svých vlastních národů a politických skupin. „Současná vakcínová krize musí být vnímána v širším kontextu globální zdravotní situace. Mnoho méně rozvinutých národů stále postrádá základní lékařskou infrastrukturu a prostředky k přechování vakcín,“ zdůrazňují autoři výzvy spolu s varováním, že nebude-li přístup k této krizi holistický, čekají nás návraty dalších humanitárních krizí. Proto je zapotřebí revidovat dluhy zemí s nízkým národním důchodem. Prominutí dluhů by se totiž mohlo stát zdrojem příjmů nutných k rozvoji zdravotních služeb. Podobně zásadní je také otázka patentů na vakcíny, bezprostředně související s možností zahájení jejich produkce v Africe, Latinské Americe a Asii.

Prohlášení uzavírá čtveřice apelů. První vybízí Radu bezpečnosti OSN k jednání o dostupnosti vakcín jako problému globální bezpečnosti, jehož výsledkem by bylo politické rozhodnutí založené na multilateralismu. Dále vybízí k co nejrychlejšímu projednání otázky dluhu nejchudších zemí, aby bylo možné získané prostředky využít na podporu lékařského a zdravotního systému těchto zemí. Za třetí apelují na podporu lokální produkce vakcín v různých centrech v Africe, Latinské Americe a Asii a jejich zprovoznění během příštích šesti měsíců, jehož předpokladem je projednání otázky patentů a technické spolupráce s nejchudušími národy.

A konečně poslední apel žádá o přidělení finanční a technické podpory místních občanským organizacím a zejména konfesním organizacím, které jsou schopné připravit místní komunity v oblasti osvěty a rozvoje jejich schopností. – Uzavírá prohlášení podepsané předsedou Caritas Internationalis, kardinálem Taglem, prefektem Úřadu pro integrální lidský rozvoj, kardinálem Turksonem, a generálním sekretářem Caritas Internationalis Aloysiem Johnem.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 8. února 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version