Křesťan dnes

Čaputová slavila s Bezákem, Duka mluvil o projevech násilí a vandalismu

Bratislava/Velehrad – Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová slavila svátek věrozvěstů v bratislavském kostele v přítomnosti emeritního arcibiskupa Roberta Bezáka. Kardinál Duka mluvil na Velehradě o významu tohoto místa a reflektoval poslední události spojené s násilím a vandalismem.

„Dnes oslavujeme symbolické výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Tentokrát jsem si ho připomněla spolu s emeritním arcibiskupem Robertem Bezákem ve farnosti Bratislava – Lamač, u pana faráře Pawlaka,“ napsala v neděli na sociální síti Čaputová.

Vyzdvihla přínos věrozvěstů v oblasti rozvoje jazyka, kultury a identity. Poukázala na jejich odvahu opustit zaběhané jistoty a následovat cestu, po které před nimi nikdo nekráčel.

„V kázání jsem si vyslechla také silná slova o lidech na periferii a o dělících čarách, které nás rozdělují na lidi uvnitř a na ty, kteří zůstávají venku. Pan farář Pawlak odkazoval na slova papeže Františka, že periferie jsou novou adresou Boha. Vnímám jeho slova i přes ochotu být tu pro ty, jejichž hlas není slyšet, protože právě taková ochota dnes v naší společnosti chybí,“ reflektovala slovenská prezidentka kázání katolického kněze Pawlaka.

Duka mluvil významu Velehradu a vytrácení hodnot

Význam Velehradu coby místa, odkud vzešla národní identita, vyzdvihl v kázání na Velehradě kardinál Dominik Duka. Připomněl také návštěvu papeže Jana Pavla II. na Velehradě v roce 1990. Duka byl hlavním kazatelem slavnostní mše svaté, kterou vyvrcholily tradiční cyrilometodějské slavnosti na Velehradě na Uherskohradišťsku, hlavním celebrantem byl olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Velehrad podle něj dovolil Čechům nalézt kořeny národní identity. „Zde podle tradice byla svatým Metodějem pokřtěna také pramáti národa svatá Ludmila. Obdržela mariánský medailon, později nazvaný Palladium, který našel své místo na prsou svatého Václava, jejího vnuka, a stal se tak součástí naší národní a duchovní identity,“ uvedl kardinál.

V současné situaci si prý mnozí kladou otázku, jak dál. „Neklid, projevy násilí, vandalismus masových demonstrací zasahují dnešní svět. Jak dál, ptají se politici, ekonomové, podnikatelé, ale i naše rodiny, naši přátelé. Klademe si tuto otázku i my, věřící křesťané,“ uvedl Duka, podle kterého kýžená a v modlitbě sdělovaná jednota není skutečností.

„Vztah k Božímu slovu, k Písmu, se napříč konfesemi drolí. Větší autoritu mají interpreti, než řeč Ducha Svatého, než slova Ježíšova. Společnost nedělí jenom bezradná roztříštěnost politických idejí s vytrácejícími se hodnotami, ale tato roztříštěnost je plně podporována až nesmiřitelnými výpady, většinou mediálními prostředky, především sociálními sítěmi. Ty posílají do ulic manifestanty a svolávají demonstrace. Stavíme a kácíme sochy. Můžeme se ptát, není to skutečně fenomén zániku naší západní ale i křesťanské civilizace, která však se zrodila v trojúhelníku Jeruzalém, Athény a Řím?“ uvedl Duka. Připomenul, že svoboda není bez odpovědnosti, láska není bez odpuštění a demokracie nemůže být bez zbožnosti, mravnosti a úcty k druhému.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 6. července 2020  Foto: YouTube – Čaputová a Bezák

Exit mobile version