Český Brod – Český Brod na Kolínsku jedná s církví o opravách a využití kostela sv. Havla v části města Štolmíř. Církev navrhla, že by chátrající barokní kostel městu předala do majetku. Významná památka s druhým největším oltářem v Čechách si vyžádá rozsáhlejší opravy. Město chce s rozhodnutím o převzetí vyčkat, až bude znát přesnou hodnotu oprav. ČTK to řekl starosta Tomáš Klinecký (Lepší Brod).
„Jednání jsme zahájili, ale zatím je vše před námi, na posledním jednání s farností jsme požadovali dopracování projektové dokumentace, abychom znali přesnou částku na opravy a dokázali jsme práce rozfázovat,“ řekl Klinecký.
SOUVISEJÍCÍ – Řečany nad Labem zpřístupňují románský kostel, pro koncerty či poutníky
Součástí projektové dokumentace má být technické řešení, které schválí Národní památkový ústav. Město by podle něj na opravy mohlo čerpat dotace z ministerstva kultury ve výši 700.000 až jeden milion korun ročně. Opravy by se dělaly několik let postupně. Nutná je zejména oprava krovu, ze kterého se porucha přenáší i do konstrukcí klenby a narušuje celkovou statiku kostela, doplnil Klinecký. Vedle stavebních zásahů si opravu vyžádají i vzácné varhany, podle dřívějších informací farnosti by měla vyjít na 15 milionů korun.
Sbírku na opravy kostela zřídila farnost i město. Na transparentním účtu města se zatím sešlo přes 150.000 korun. Od roku 2014 o záchranu kostela usiluje také obecně prospěšná společnost M’am’aloca, pořádá zde benefiční a kulturní akce.
Kostel sv. Havla je jeden z nejvýznamnějších barokních kostelů Středočeského kraje. V roce 1756 do něj bylo převezeno původní vnitřní vybavení poutního chrámu sv. Prokopa v Sázavském klášteře, například kazatelny, lavice a varhany. Osmnáct metrů vysoký celodřevěný oltář je dílem neznámého autora z roku 1688 a ze stejného období pochází i veškeré původní vybavení kláštera. Značně poničené barokní varhany z roku 1688 vytvořil Johann Heinrich Mundt. Jde o třetí nejvzácnější varhany v České republice a jedny ze dvojích dochovaných varhan tohoto varhanáře.
Český Brod nedávno převzal od církve také památkově chráněnou zvonici u kostela sv. Gotharda v centru města. Do budoucna ji chce opravit a zpřístupnit turistům.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 23. července 2023 Foto: Wikipedie – kostel sv. Havla