Bývalý terorista, který byl spojen s politickou stranou Fatah a Organizací pro osvobození Palestiny, než v 90. letech konvertoval ke křesťanství, se domnívá, že válka mezi Izraelem a Hamásem připravuje mnoho muslimů v Gaze na to, aby se stali křesťany.
Třiasedmdesátiletý Taysir „Tass“ Abu Saada řekl izraelsko-americkému novináři Joelu Rosenbergovi v rozhovoru, který o víkendu odvysílala stanice Trinity Broadcasting Network, že rozsah násilí a ničení, které zmítají Blízkým východem, podle něj „není normální“ a je známkou toho, že se rychle blíží „konec času“.
Saada má však také naději, že konflikt způsobuje rozčarování mnoha muslimů v regionu vůči Hamásu a radikálnímu islámu, což je vede k větší otevřenosti vůči evangeliu Ježíše Krista. Jako bývalý palestinský muslim narozený v Gaze se Saada chystá po skončení války přestěhovat zpět do Gazy, aby se podílel na „sklizni“.
„Hamás je ideologie, která se šíří mezi mnoha lidmi nejen v Pásmu Gazy, ale po celém světě,“ řekl podle Christian Post Saada. „Bůh má však svůj plán. A já věřím, že jeho součástí je i plán Arabů a Židů, a v tom spočívá moje naděje.“
SOUVISEJÍCÍ – Dan Drápal / Církev vyhlíží probuzení
Saada, který napsal autobiografickou knihu Sloužil jsem Arafatovi, ve svém svědectví pro JewishRoots.net vyprávěl, jak ho po šestidenní válce v roce 1967 zachvátil vztek na Izraelce a další osoby. Poté, co se jeho rodina ještě v mládí přestěhovala do Saúdské Arábie a Kataru, nakonec utekl, aby se přidal k Fatahu a bojoval pod Jásirem Arafatem, bývalým lídrem Organizace pro osvobození Palestiny. Stal se odstřelovačem a Arafatovým osobním řidičem.
„Po šestidenní válce jsem se cítil, jako bych se nervově zhroutil, a moje nenávist jen rostla a rostla,“ vzpomínal Saada ve své výpovědi. „Nechápal jsem, jak jsme mohli prohrát tolik válek proti Izraeli. Byli jsme větší než Izrael, co se týče počtu a velikosti, měli jsme více vybavení – všeho, co jsme měli, bylo více než oni, ale přesto jsme proti nim války prohrávali.“
„Myslel jsem si, že nás naši vůdci opět prodali Židům,“ dodal. „Tehdy jsem se rozhodl, že půjdu bojovat za naši zemi, o které jsem věřil, že je naše.“
Poté, co ho rodina našla a donutila vrátit se do Kataru, opakované násilí a problémy se zákonem vedly jeho otce k tomu, aby ho přiměl pokračovat ve vzdělávání na Západě. V roce 1974 Saada odcestoval do Spojených států, kde se oženil s Američankou a potkal křesťana Charlieho, který se s ním přátelil více než 19 let a sdílel s ním také evangelium.
Saada vzpomínal, že v roce 1993 duchovně trpěl, když mu Charlie pomohl najít naději a víru v křesťanské zvěsti. Ve svém svědectví uvedl, že mu Charlie řekl, že pokud chce zažít duševní klid, musí „milovat Židy“.
„Úplně jsem ztuhl a zeptal jsem se ho, jak ho něco takového vůbec může napadnout – milovat Židy? Ne,“ odpověděl Charliemu. „Věděl, že je nenávidím. Pro mě, stejně jako pro většinu Arabů, byl dobrým Židem jen mrtvý Žid.“
Saada uvedl, že se bál a zdráhal, když Charlie otevřel Nový zákon, aby mu přečetl Jan 1,1, ale vzpomněl si, že jakmile Charlie přečetl verš o božství Ježíše Krista, začal se silně třást a pak omdlel.
Když se probral z bezvědomí po nadpřirozeném zážitku, během něhož se mu zjevil Ježíš v jasném světle, okamžitě mu odevzdal svůj život. Saadova manželka a syn se také stali křesťany.
Saada Rosenbergovi vyprávěl, jak se v roce 2003 vrátil do Izraele s vědomím, že bude zatčen, protože cítil, že ho Ježíš vyzývá, aby se Izraelcům vyzpovídal ze svých násilných hříchů a také ze změny svého srdce. Po 14 hodinách výslechu mu izraelský plukovník dovolil odejít.
Saada se dojímal při vyprávění příběhu o tom, jak ozbrojenému izraelskému vojákovi řekl, že kdysi bojoval za Arafata, ale od té doby se stal křesťanem a chce se za něj modlit. Voják se prý rozplakal a požádal ho, aby ho mohl obejmout.
Od té doby, co se stal křesťanem, založil Saada se svou rodinou organizaci Hope for Ishmael (Naděje pro Izmaela) a neziskovou humanitární organizaci Seeds of Hope (Semínka naděje), která poskytuje potřebné věci chudým lidem na Blízkém východě.
Saada Rosenbergovi řekl, že mnoho nekřesťanů v regionu se setkává s Ježíšem ve snech a že jeho zdroje na místě, které nyní slouží Palestincům v Gaze, předpokládají, že duchovní sklizeň „bude v důsledku konfliktu obrovská“.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 4. ledna 2024 Foto: screenshot YouTube – Taysir Saada