Křesťanský televizní vysílač SAT-7 sdílel příběh 24letého Jahana narozeného v Afghánistánu. Ačkoliv byl vychovaný k zabíjení křesťanů, nyní sám mluví o Ježíši. „Říkali nám, že proti nim musíme jít do války. Jednoho dne, když můj otec spal, jsem utekl. Pracoval jsem, vydělával 20 rupií denně, a i přes veškeré komplikace se mi povedlo dostat se do Íránu,“ vzpomínal.
Převaděči mu pomohli projít nebezpečnou cestu přes pole a hory, až se nakonec v 15 letech dostal do Íránu a stal se stavitelským učněm. „Zažil jsem mnoho těžkostí, abych mohl mít ve svém životě světlo. Začal jsem číst Jeho knihu a našel jsem Ho. Jeden z mých přátel byl křesťan a řekl mi o své víře,“ uvedl Jahan. „Když jsem četl Bibli, pochopil jsem, jak moc se to liší od toho, co mě učili. Ten, kdo čte Bibli, může přijít k Bohu a vyřešit své problémy,“ vysvětlil.
Jahana mrzí, že jeho rodiče žijí jiný život. „Nezvedají mi telefon a vím, že by mě zabili, kdyby mě našli. I tady jsem v nebezpečí. Otče, doufám, že budeš žít dlouhý a zdravý život. Jsem stále tvým dítětem, ale nechci žít v temném světě,“ uvedl.
Americká organizace Open Doors považuje Afghánistán za druhou nejméně přátelskou zemi vůči křesťanům, hned po Severní Koreji. „Protože všichni křesťané v Afghánistánu jsou konvertité, nemohou svobodně vyjadřovat svou víru, a to dokonce ani v soukromí. Když jsou odhaleni, bývají považováni za šílené, protože opustili islám. Pokud se nedají přesvědčit k návratu ke své bývalé víře, bývají posíláni do psychiatrických institucí,“ vysvětluje organizace na svých webových stránkách. „Jiní čelí ztrátě majetku, bití nebo dokonce smrti rukou vlastních rodinných příslušníků a členů komunit. Věřící riskují vše, pokud mluví o Kristu, a ohrožují také ty, kterým svědčí,“ doplňuje.
Afganistán řeší dlouhodobý problém s islámským extrémismem. Teroristické skupiny navíc v posledních měsících zintenzivnily útoky, podle agentury AFP se pokoušejí zvýšit svůj vliv v zemi.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?
Kristýna Gillíková Zdroj: The Christian Post Foto: Wikipedie, dětští vojáci v Africe ilustrační