Pláž byla zahalena do tmy. Děsivé ticho bylo občas přerušeno zvukem přicházejících vln. Stovky čínských křesťanů se tiše tiskly k sobě.
Čekali, až se zúčastní toho, co je nyní považováno za průlomový moment v historii čínského křesťanství. Jednalo se o projekt s anglickým názvem Pearl (perla), díky kterému se za jedinou noc podařilo propašovat do této komunistické země milion Biblí.
Britský portál Christian Today přináší svědectví o pozoruhodné operaci organizace Open Doors, která před čtyřiceti lety 18. června 1981 natrvalo změnila situaci věřících. Během té noci se ze tmy vynořila loď jménem Gabriella s dvacetičlennou posádkou a nákladem milionu Biblí. Čínští křesťané čekali na břehu na moment, kdy si převezmou Boží slovo a distribuují ho spoluvěřícím po celé zemi.
SOUVISEjÍCÍ – Čínská policie uzamkla v bytě rodinu pastora Wu, členům zakázala přístup
„Vzpomínám si na obrovskou loď bez vlajek, která se pomalu blížila k přístavu,“ vzpomíná Joao Čang, tehdejší teenager, který byl mezi shromážděnými křesťany.
„Všichni na pláži byli plni strachu. Potom byl z lodě spuštěn malý gumový člun. Viděl jsem svého staršího bratra veslovat na lodi a mluvit s cizincem, který mohl být kapitánem.“
S nápadem na celou akci přišla čínská křesťanka jménem Mama Kwang, jejíž manžel byl za svou víru ve vězení. Mama Kwang vedla síť domácích sborů, kterou založili, a organizaci Open Doors řekla, že zoufale potřebují Bible.
Čínská církev rostla, ale během Maovy kulturní revoluce v 60. a 70. letech bylo zničeno tisíce Biblí.
Po projednání celého plánu s bratrem Andrewem, zakladatelem společnosti Open Doors, dostali zaměstnanci zelenou. Do Číny by se dostali po moři. Celé to muselo proběhnout v maximální tajnosti, od přípravy přes plavbu až po samotné předání.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Terry Madison byl jedním z členů posádky. Před cestou měl za úkol připravit fundraisingovou kampaň, aby získal miliony dolarů, které na celou misi potřebovali – aniž by mohl říci, na co budou použity. „To byla výzva,“ připouští Terry. „Jak můžete získat miliony dolarů a očekávat, že lidé pošlou své dary, aniž byste jim jasně řekli, na co to potřebujete? K naší velké radosti však podporovatelé poslali své finanční dary, aby se to mohlo uskutečnit.“
Bible byly vytištěny ve Spojených státech, kde dva tiskařské stroje pracovaly celé týdny dnem i nocí. Celý objem pašovaného materiálu vážil 232 tun.
Bible byly odeslány do San Franciska, kde byly zabaleny do speciálních vodotěsných obalů, aby byly schopny plavat na vodě.
Posádka dorazila na místo určení kolem deváté hodiny večer. Podle ideálního plánu to celé mělo trvat jednu hodinu. Čínští křesťané šli pro vzácné zboží do moře, mnozí stáli i po krk ve vodě. Dobrovolníci chytili provazy, které jim byly hozeny, a odtáhli plovoucí bloky Biblí na břeh. Vykládka 232 tun Biblí nakonec trvala dvě hodiny.
Jeden z přímých účastníků Paul Estabrooks vzpomíná: „Udělali jsme hodně hluku. A přesto nás nikdo nezaregistroval. Celé to proběhlo pod úžasnou Boží ochranou.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 22. června 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační