Bůh mě neobrátil naráz, jako jiné lidi, ale získával si mě pomalu, přicházel ke mně jakoby po špičkách. Nejdříve jsem jen tak trochu záviděla těm, kteří věří, přičemž jsem byla přesvědčena, že mně to není dáno. Že to zkrátka pro mě není. Myslela jsem si, že věřit může jenom ten, kdo byl ve víře už vychován. A mě moji rodiče mě vychovávali v ateistickém duchu, který mi vydržel přinejmenším do věku padesáti let. Pak se to začalo měnit. Je to zvláštní, ale v té mé postupné konverzi sehrál, kromě jiných postav, určitou roli také Jan Ámos Komenský.
S touto známou figurou českých dějin se většina z nás setkala už ve velmi raném dětství. Komenský byl pro mě vždycky symbolem školství a vzdělávání. V den výročí jeho narození (28. březen – Den učitelů) se při školním vyučování většinou nezkoušelo, což bylo pro žactvo příjemné. Komenský byl v tehdejším povědomí žáků (i většiny dospělých) znám jako „učitel národů“ uznávaný po celém světě. Jeho pedagogický odkaz se cenil. Méně se o něm tenkrát vědělo jako o filosoficko-náboženském mysliteli, ač se oceňovaly i jeho dobové snahy o vytvoření lepšího a humánnějšího světa, než byl ten, v němž spolu tehdy rozhádaní křesťané vedli ukrutné války.
Přestože šlo o duchovního, býval za socialismu řazen ke kladným osobnostem českých dějin. Paradoxně to vystihla známá píseň z jednoho oblíbeného českého muzikálu, v níž se zpívalo: „Ač Jan Ámos Komenský byl bratr, nezavrhujeme ho, soudruzi!“
Pokud kdy existovala nějaká česká „národní duše“, nemohl v ní obraz Komenského nezanechat stopu. I v seriálu F. L.Věk, natočeném před padesáti lety, se citovalo z Komenského. Až mnohem, mnohem později jsem si ten citát opsala ze záznamu: „Dnešní den nedávníčko teď nastával nám a jako budoucího něco začínali jsme jej a hle – již zmizel. Kam se poděl dne tohoto čas ten, kterýž se ukázal, byl a minul a navěky nevrátí se víc? Dejž, milý Pane Bože, ať umíme počítati kratičké dny naše na světě a moudře sobě počínáme, vidouce an tu místa k přebývání není…“ Připadalo mi to krásné a melancholické. Já sama jsem byla od dětství melancholická.
V době, kdy mé starší dvě děti odjely studovat do Prahy, a doma se objevovaly čím dál tím méně často, jsem začala víc a víc přemýšlet o smyslu života. Jednou, když jsem si v archivní knihovně vybírala knihy ke čtení, mi přišla pod ruku knížka Josefa Polišenského (Komenský – muž labyrintů a naděje). Dokud byly děti malé, asi by mě nenapadlo něco takového číst, ale teď jsem si půjčila knížku domů a pustila se do čtení. Četla jsem také jiné knihy a články o Komenském i o Jednotě bratrské. Pak jsem přečetla i některé Komenského spisy – Labyrint světa a ráj srdce, Kšaft umírající matky Jednoty bratrské a části některých dalších jeho knih. Silně mě to všechno zaujalo, aniž jsem rozuměla proč vlastně. Vždyť jsem se pořád pokládala za ateistku. Nechápala jsem zpočátku, proč mě tak velmi přitahuje, když autor Labyrintu popisuje setkání s Ježíšem Kristem ve svém srdci, i to, jak se stal „vnitřním křesťanem“. Nějakou dobu trvalo, než jsem si uvědomila, že se ve mně nenápadně rodí touha po Bohu a potom víra. Zpětně jsem pak uviděla, jak Bůh byl vlastně po celý můj dosavadní život se mnou, jak se o mě staral, i když já jsem o něm vůbec nevěděla.
Už jsem tu jednou publikovala článek o tom, co tak podivuhodným způsobem ovlivnilo mou cestu k Bohu. Četbu Komenského k těm vlivům, s nimiž jsem se na své cestě setkala, musím připočítat také, ač je to všechno jistě velmi neobvyklé.
Domnívám se, že člověk se skutečně nemusí obrátit náhle a nečekaně, nýbrž obrací se postupně. V někom to uzrává delší dobu, třeba po celá léta. V Mt 13, 8 se píše: „A jiná zrna padla do dobré země a dala užitek“. Myslím si, že i to, aby se v člověku utvořila „dobrá země“, která měkce přijme „zrno“ evangelia, namísto „skály“, od níž se Boží slovo odrazí, může docela dlouhou dobu trvat. Bůh to bezpochyby všechno moudrým způsobem řídí.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
Autor: Eva Hájková Datum: 28. října 2019 Foto: Pixabay – ilustrační