„Je to skutečně bitva mezi dobrem a zlem,“ říká evangelikální televizní kazatel Hank Kunneman o řadě trestních oznámení, kterým čelí Donald Trump. „Na prezidentu Trumpovi je něco, čeho se nepřítel bojí. Říká se tomu pomazání.“
Pastor z Nebrasky, který loni v létě hovořil v kabelovém zpravodajském pořadu FlashPoint, patří mezi několik hlasů v křesťanských médiích, které prosazují duchovní rozměr prezidentských voleb: „Prezidentské volby v roce 2024 jsou bojem o duši Ameriky. Pronásledovaný Trump má však Boží ochranu.“
SOUVISEJÍCÍ – Po vítězství v New Hampshire se evangelikálové připravují na další Trumpovu nominaci
„Snaží se ho jen přivést na mizinu. Snaží se mu vzít všechno, co má. Snaží se ho dostat do vězení,“ řekl v říjnu spisovatel, mediální osobnost a samozvaný prorok Lance Wallnau v pořadu „The Jim Bakker Show“, hodinovém každodenním vysílání, které se zaměřuje na zprávy a zjevení o posledních časech, v nichž podle něj žijeme.
„Je nad ním ruka Boží a nelze ho zastavit,“ dodal.
Zpravodajský portál Premier píše, že ve volbách v roce 2016 i 2020 evangelikální voliči Trumpa neochvějně podporovali navzdory tvrzením o nevěře a sexuálních deliktech, které popíral. Vzhledem k tomu, že Trump nyní čelí desítkám obvinění z trestných činů a usiluje o druhé funkční období, některá křesťanská média posilují jeho podporu tím, že ho vykreslují jako nástroj Boží vůle, který čelí pronásledování ze strany svých nepřátel.
Ačkoli lidé, kteří tato tvrzení předkládají, stojí v křesťanských médiích převážně mimo hlavní proud, nashromáždili na internetu značné množství příznivců a jejich poselství se ozývají v rozhlasových pořadech, kabelových televizích a streamovacích platformách, které ovlivňují miliony Američanů.
Zhruba 80 milionů Američanů, kteří se označují za znovuzrozené nebo evangelikální protestanty, což je asi čtvrtina populace, se stalo základem jeho raketového vzestupu a jejich volební účast se může v listopadu ukázat jako rozhodující v těsném souboji s demokratickým rivalem Joem Bidenem.
Rozhovory agentury Reuters s deseti odborníky na politickou práci s věřícími, politologii, média a náboženství nastínily obrysy křesťanského mediálního prostoru, který Trumpa a jeho politiku obecně podporuje, i když nabízí rozdílné názory na jeho případné náboženské poslání a upozorňují na posun ve sděleních na okrajových stranách v období před těmito volbami.
Mnoho konzervativních křesťanů se již dlouho spoléhá na křesťanská média při prosazování politických cílů spojených s jejich vírou, jako je antikomunismus a boj proti potratům.
Co je však v tomto volebním cyklu nové, je neskrývaná podpora Trumpa a četnost jeho zobrazování jako „Bohem vyvoleného“ vůdce, řekl Brian Calfano, profesor politologie a žurnalistiky na univerzitě v Cincinnati, který zkoumal rozšíření mediálně zdatných duchovních podporujících Trumpa.
Wallnau a Kunneman nereagovali na žádosti agentury Reuters o komentář k tomuto článku, zatímco zástupci moderátora FlashPointu Gene Baileyho a Bakkera se odmítli vyjádřit. Trumpova kampaň na žádost o komentář nereagovala.
SOUVISEJÍCÍ – Dan Drápal / Pár poznámek k Trumpovi
Křesťanská média zahrnují tisíce náboženských podcastů, rozhlasových pořadů, kabelových televizí a streamovacích platforem, jejichž celkové měsíční publikum podle sdružení National Religious Broadcasters (NRB) čítá více než 140 milionů Američanů.
Pořady jako FlashPoint a Bakkerův pořad jsou poměrně úzce specializované.
Podle údajů společnosti Comscore například FlashPoint přitahuje průměrné měsíční publikum kabelové televize zhruba 11 000 domácností, zatímco kanál Victory Channel, na kterém se objevuje, má na YouTube a Facebooku dohromady více než milion sledujících. Trump se v letech 2021 až 2023 zúčastnil šesti rozhovorů pro FlashPoint.
Zpravodajský portál Premier dále píše, že jazyk, který Trumpa staví do mesiášských pojmů, pomáhá povzbudit jeho základnu, řekl Paul Djupe, politolog z Denison University, který se specializuje na náboženství a politiku.
Mnozí křesťanští voliči Trumpovi připisují řadu politických vítězství, včetně rozhodnutí Nejvyššího soudu USA v roce 2022 zrušit ústavní právo na potrat poté, co do soudu jmenoval tři konzervativní soudce, a také přesunutí velvyslanectví USA v Izraeli do Jeruzaléma.
„Je mnoho evangelikálních konzervativních křesťanských voličů, kteří mají určité problémy s některými aspekty jeho osobnosti, ale když se podívají na jeho politiku, na to, co udělal, v porovnání s tím, co navrhují ti na druhé straně, je to bez debat,“ řekl Tony Perkins, prezident evangelikální advokační skupiny Family Research Council.
Jeho pořad „Washington Watch with Tony Perkins“ se vysílá každý všední den na přibližně 100 křesťanských televizních stanicích, různých streamovacích kanálech a 800 rozhlasových stanicích a podle společnosti Comscore přitahuje měsíčně v průměru zhruba 5 000 domácností, které sledují kabelovou televizi.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 25. března 2024 Foto: Wikimedia Commons – Donald Trump