Křesťan dnes

Britské sbory nabízí pomoc křesťanům z Hongkongu

wiki

Více než 500 církevních sborů z Velké Británie se připojilo k celostátní iniciativě, která nabízí pomoc občanům Hongkongu. Jedná se o legální přistěhovalce prchající před čínským komunistickým režimem, který stále více ohrožuje svobodu na ostrově. Mnoho občanských aktivistů, kteří se postavili Pekingu na odpor, skončilo ve vězení.

Za tímto účelem byla vytvořena webová stránka UKHK.org, která má pomoci přibližně 130 000 lidem, kteří by mohli letos najít své útočiště na britských ostrovech. Stránka asistuje příchozím občanům z Hongkongu při vyhledávání školy, zaměstnání, zdravotní péče či dokonce dobrých restaurací. Svou pomocnou ruku podle CBN News nabízí také stovky kostelů, které se na internetové platformě zaregistrovaly.

Hongkong byl po dobu 156 let britskou kolonií, ale k 1. červenci 1997 se vrátil pod čínskou kontrolu.  Peking vytvořil zvláštní region Hongkongu, který si měl zachovávat vlastní ekonomickou a politickou nezávislost na pevninské Číně.

Když však komunističtí představitelé Číny přijali takzvaný zákon o národní bezpečnosti, vyšlo do ulic velké množství demonstrantů Hongkongu, kteří se obávali, že nový zákon je nástrojem k ukončení demokracie a svobody. Ve vězení následně skončili mnozí občanští aktivisté, včetně známého křesťana Joshua Wonga.

Kritika Vatikánu za přihlížení a nečinnost vůči Číně

Kardinál Joseph Zen, jeden z největších kritiků čínské komunistické strany, vloni v červnu prohlásil, že bezpečnostní zákon ohrožuje autonomii města. Odsoudil také mlčení Vatikánu v této otázce.

„Bojíme se,“ řekl tehdy Zen pro portál Crux. „Potřebujeme zázrak; potřebujeme zázrak z nebe.“ S kritikou Číny se tehdy ozval také biskup Malý. Varoval před stupňujícím se pronásledováním křesťanů.

Portál Crux dodává, že Zen je hlasitým oponentem vatikánského ministra zahraničí, italského kardinála Pietra Parolina a dohody Svaté stolice s Čínou o jmenování biskupů, jejíž podrobnosti ještě nebyly zveřejněny. Kardinál kritizoval mlčení Vatikánu ohledně bezpečnostního zákona.

„Je mi líto, že nemůžeme od Vatikánu očekávat pomoc. V těchto posledních letech nikdy neřekli nic, co by Čínu kritizovalo za její pronásledování,“ řekl a dodal že „odevzdali církev čínské autoritě.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 22. února 2021 Foto: Wikimedia Commons – kostel ve Velké Británii

Exit mobile version