Křesťan dnes

Bojoval za nacistické Německo, dnes varuje před nárůstem nacionalismu

Ženeva – Německý teolog na půdě Ekumenické rady církví hovořil ke studentům o své zkušenosti ve službě v nacistické Hitlerově mládežnické organizaci a německé armádě jako „vlastenec“ během druhé světové války. Pak se však obrátil zády k nacionalismu a hrůzám ideologií hlásající nenávist vůči jiným rasám a etnikům.

Proslulý německý liberální teolog Jürgen Moltmann na půdě ekumenického institutu pronesl jednoduché kázání. „Kristova církev je přítomna ve všech lidech na Zemi a nemůže se stát „národním náboženstvím“.

„Kristova ekumenická církev zahrnuje celou obydlenou Zemi. Není národním náboženstvím, ani náboženstvím Západu, ani náboženstvím bílých lidí, ale církví celého lidstva,“ řekl Moltmann mladému publiku.

Řekl také, že nová vlna nacionalismu zakořeněná v současném světě je „překážkou pro lidstvo“ a poznamenal, že „lidstvo je více než národ“ poté, co vyprávěl, jak vyrostl pod útlakem německého nacismu.

Studenti z Ekumenického institutu Světové rady církví na Ženevské univerzitě ho přišli poslouchat na téma „Ekumenická církev a nacionalismus“, která proběhla dne 3. prosince. Účastníci si tak mohli slyšet svědectví přímého účastníka této strašné války minulého století.

„Když se Hitler v roce 1933 v Německu dostal k moci, bylo mi sedm let. Moje rodina byla rozdělena na anti-hitlerovské socialisty a na Hitlerovy nacisty,“ poznamenal Moltmann k tomu, jak jeho rodina vnímala Hitlerův nástup k moci.

Když mu bylo deset let, jeho rodiče ho museli poslat do Hitlerovy mládežnické organizace, kterou neměl rád pro vojenská cvičení, ale „byl jsem přece vlastenec.“

Jeho otec v roce 1937 dostal možnost volby, buď se připojit k nacistické straně, nebo skončí jako učitel. Připojil se ke straně, aby zachránil svou rodinu.

Když bylo Moltmannovi 16 let, celá jeho třída byla odvedena do německé armády, kde byl vyškolen k ovládání protiletadlových baterií. Po třech letech v britských zajateckých táborech se vrátil domů. Zůstalo v něm přesvědčení, že v diktatuře neexistuje žádné vlastenectví.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

 

-mn-  Datum: 5. prosince 2019  Foto: YouTube- Jürgen Moltmann

Exit mobile version