Křesťan dnes

Biskup odebral jezuitské škole, která vlajkami podprrovala LGBT a BLM, katolický status

Po několikaměsíční patové situaci odebral místní biskup jezuitské střední škole ve Worcesteru ve státě Massachusetts status katolické školy, protože se vzepřela jeho příkazu přestat vyvěšovat vlajky podporující LGBT pochod a hnutí Black Lives Matter.

„Vyvěšování těchto vlajek před katolickou školou vysílá veřejnosti smíšené, matoucí a skandální poselství o postoji církve k těmto důležitým morálním a společenským otázkám,“ uvedl podle Catholic News Agency biskup Robert McManus ve stanovisku. 

SOUVISEJÍCÍBiskup Malý na setkání LGBT věřících vyzval k integraci v jejich domovských společenstvích 

„Škola má od této chvíle zakázáno označovat se jako ‚katolická‘ škola a nesmí nadále používat označení ‚katolická‘ pro své označení,“ uvedl. „Mše se již nesmějí sloužit v prostorách školy.“

Kanonické právo uvádí, že „žádná škola, i když je ve skutečnosti katolická, nesmí nést název ‚katolická škola‘ jinak než se souhlasem příslušné církevní autority“.

McManus uvedl, že je jeho „svatou povinností a neodmyslitelnou odpovědností“ určit, kdy škola jedná v rozporu s katolickým učením a „nerespektuje mou legitimní autoritu nad katolickým vzděláváním v diecézi Worcester“.

Ve svém dekretu biskup podrobněji popsal své konkrétní obavy ohledně vlajek.

„Domnívám se, že vlajka pochodů hrdosti představuje podporu homosexuálních manželství a aktivního životního stylu LGBT+,“ uvedl McManus.

„Katolická církev učí, že každý život je posvátný, a církev rozhodně jednoznačně stojí za frází ‚na černých životech záleží‘ a důrazně potvrzuje, že na všech životech záleží,“ pokračoval biskup.

„Hnutí Na černých životech záleží si však tuto frázi osvojilo a prosazuje platformu, která je v přímém rozporu s katolickým sociálním učením o významu a úloze rodiny a snaží se narušit rodinnou strukturu, což je v jasném rozporu s učením katolické církve.“

Škola uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá a bude vlajky vyvěšovat i nadále s tím, že případné rozhodnutí diecéze nebude mít vliv na její provoz.

CNA připomíná, že heslo Na černých životech záleží se dostalo do povědomí po kontroverzním zabití Trayvona Martina v roce 2012, které bylo označeno za sebeobranu. Byla použita ve stejné době jako nepokoje ve Fergusonu ve státě Missouri v roce 2014, které vyvolalo zastřelení černocha Michaela Browna policií, jež bylo nakonec shledáno jako sebeobrana. Po vraždě George Floyda policistou v Minneapolisu v roce 2020 se stala agendou pro odpůrce policejní brutality a rasismu.

V prohlášení z 3. dubna McManus uvedl, že emblém Black Lives Matter „byl občas propagován některými frakcemi, které také vzbuzují široce pojatou nedůvěru k policii a těm, kteří jsou pověřeni prosazováním našich zákonů“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 20. června 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version