Už více než 30 let patří Beth Moore mezi prominentní členy Jižních baptistů. Popularitu u milionů členů největší americké protestantské denominace si získala hlavně díky konferencím, kde vyučuje Bibli.
Našli se však i takoví, kteří s nelibostí nesli její popularitu, protože jejich teologie jim říká, že vyučovat mají pouze muži. Moore se však vyhýbala konfliktu v této otázce a akceptovala učení své denominace, že úřad pastora je určen pouze pro muže.
Související – Beth Moore: Ani Biden ani Trump, jedině Bůh je hoden naší chvály
„Vždy oddaně následovala Boží slovo a nikdy nedělala kompromisy,“ řekl o ní v roce 2015 podle Religion News Service bývalý prezident organizace Lifeway Christian Resources Thom Rainer.
Mnoho se však změnilo příchodem Donalda Trumpa. Moore kritizovala jeho narcistické chování a zneužívání moci. Kvůli svému ráznému postoji vůči Trumpovi za jeho projevy sexismu a nacionalismu byla v evangelikálním světě označována za „liberálku“ nebo dokonce za „kacířku.“
Celé to vyvrcholilo rozhovorem Beth Moore s Religion News Service, když prohlásila, že „už není jižní baptistkou. Jsem stále baptistka, ale už se nemohu ztotožnit s jižními baptisty,“ dodala. Moore také ukončila svou dlouholetou spolupráci s organizací LifeWay Christian Resources, která vydávala její knihy.
V říjnu 2016 prožila něco, co sama nazvala „šokem mého života“, když četla přepisy výroků, ve kterých se Trump chlubil svými sexuálními zkušenostmi. „To nebyla jen nemorálnost,“ řekla. „To zavánělo sexuálním útokem.“
Očekávala, že její evangelikální kolegové, zejména lídři Jižních baptistů, kterým důvěřuje, budou pobouřeni, zejména vzhledem k tomu, jak reagovali na chování Billa Clintona v 90. letech. Místo toho se podle ní postavili na stranu bývalého prezidenta.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Vyjádřila přesvědčení, že tím vyslali matoucí signál pro křesťanskou veřejnost. Moore, která sama sebe označuje jako „pro-life od početí po hrob“, uvedla, že si nedělala žádné iluze o tom, proč evangelikálové podporovali Trumpa, který slíbil, že bude brojit proti potratům. Přesto nedokázala pochopit, jak Trumpa mohli někteří dát za symbol křesťanské víry. „Stal se symbolem velké bílé naděje evangelikalismu, spásy církve v Americe,“ řekla.
Když Moore kritizovala Trumpovo chování, reakce vždy byla tvrdá. RNS uvádí, že to vedlo také k poklesu prodeje jejích knih.
V roce 2018 napsala na svém blogu „dopis mým bratrům“, v němž nastínila své znepokojení nad postojem mužů vůči ženám v církvi. Začala také hovořit o své vlastní zkušenosti se zneužíváním, zejména poté, co noviny Houston Chronice přinesly reportáž o 700 případech sexuálního zneužívání u Jižních baptistů v rozmezí 20 let. Na svém Twitteru, kde má téměř milion sledujících, začala se pravidelně věnovat této agendě a vyjádřila zděšení z toho, jak mix nacionalismu a misogynie naplnil její domovskou denominaci.
Další rozbuškou byl nevinná reakce na tweet její kamarádky a spisovatelky Vicki Courtney, která se přiznala, že bude mít kázání při příležitosti Dne matek. Moore jí tehdy napsala, že ona také a z legrace dodala: „Nikomu o tom neříkej.“ Na sociální síti tato poznámka spustila lavinu reakcí o službě žen v církvi.
Prezident baptistického teologického semináře Albert Mohler na svém podcastu uvedl, že v Božím plánu stvoření, je pozice kazatele určena pouze pro muže. Pastor Josh Buice vyzval denominaci a Lifeway, aby zrušily spolupráci s Beth Moore, a označil ji za liberální hrozbu. Kalifornský pastor John MacArthur shrnul svůj komentář do dvou slov a Beth Moore vzkázal: „Jdi domů.“
Když se Moore v červnu 2019 zúčastnila výročního zasedání denominace a hovořila o sexuálném zneužívání, měla pocit, že již mezi Jižními baptisty není vítána.
-red- Datum: 12. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – Beth Moore
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.