Itálie – V Itálii jsou u vlády extrémisti, a proto katolické školy, bojující o přežití v době postpandemické krize, nemohou počítat se státní pomocí. Nelichotivý soud vynesl profesor Luigi Berlinguer, někdejší ministr školství, jehož zásluhou byly v roce 2000 státní a soukromé školy zrovnoprávněny.
Vzdělávací instituce, vedené převážně církví, se musely přizpůsobit ministerským osnovám a výměnou za to spoléhaly na státní podporu. Ve skutečnosti však je tento zákon mrtvou literou. Církevní školy jsou nadále téměř plně financované rodinami. Nyní, když mnoho rodičů v důsledku krize přišlo o příjmy, hrozí krach každé druhé až třetí katolické škole.
Profesor Berlinguer je paradoxně bývalým komunistou a členem levicově orientované Demokratické strany (PD), která je v této chvíli součástí vládní koalice. Varuje nicméně, že není levice jako levice.
Existuje osvícená levice, která zavedla sociální spravedlnost, ale také levice ničivá jak krupobití, konstatuje. O zamítnutí pomoci pro církevní školy dnes rozhodují extrémisti, kterým nedochází, že také tento vzdělávací sektor plní veřejnou službu. Nezáleží jim na kvalitě, chtějí uniformitu, byť za cenu snížení úrovně, dodává italský politik v rozhovor pro křesťanský portál La Nuova Bussola Quotidiana.
Konstatuje, že spor o podporu privátních škol ze státního rozpočtu, je výlučně italskou záležitostí. V jiných evropských zemích je normální, že vzdělávací instituce spravují různé subjekty.
Připomíná také, že v jiných oblastech než je vzdělání italský stát privátní sektor podporuje, jakožto věc veřejného zájmu. Zamítnutí pomoci při záchraně katolických škol před bankrotem má tedy čistě ideologický podtext. Nejde o to, že by tomu nerozuměli, ale jsou extrémisty – neváhá vyslovit na adresu svých stranických kolegů profesor Berlinguer.
Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 22. června 2020 Foto: Unsplash – ilustrační