Křesťan dnes

Běloruská vláda pokračuje v perzekuci letničních křesťanů

Šest měsíců poté, co letniční pastor vyhrál spor o náboženskou svobodu před OSN, se běloruské politické kruhy snaží zbavit občany práva obracet se na tuto mezivládní organizaci.

Podle organizace Forum 18, která sleduje porušování lidských práv v regionu, varují lidskoprávní organizace, že na podzim projednávaná legislativa „uzavře jednu z posledních možností, jak se domoci spravedlnosti za porušování lidských práv“ v této východoevropské zemi.

OSN byla posledním odvolacím soudem pro Valentina Borovika.

Policie v červnu 2008 provedla razii během biblických studií letničního pastora ve městě Mosty na západě země a obvinila ho z nelegálního založení náboženské organizace. Prokurátoři tvrdili, že skupina nesplňuje požadavky na registraci jako církev, protože v ní bylo pouze 13 dospělých osob. Křesťané se však také nemohli scházet bez registrace, protože „měli všechny znaky náboženského společenství“.

SOUVISEJÍCÍEvangelikální aliance obvinila Bělorusko, že zneužívá situaci uprchlíků na politické cíle

Borovik, který se proti tomuto rozhodnutí ohradil a tvrdil, že má právo setkávat se s ostatními věřícími bez registrace u státu, byl odsouzen a dostal pokutu. Odvolal se a prohrál, odvolal se a znovu prohrál.

Případ se dostal až k Nejvyššímu soudu. I tam prohrál, a to navzdory ústavní ochraně na „vykonávání bohoslužebných úkonů a náboženských rituálů a obřadů“.

„Tento případ je příkladem perzekuce, kterým křesťané v Bělorusku čelí,“ řekl tehdy Mervyn Thomas, zakladatel organizace Christian Solidarity Worldwide. „Je třeba tlačit na běloruskou vládu, aby respektovala své vlastní zákony a mezinárodní závazky a umožnila Bělorusům společné setkávání a svobodné praktikování víry.“

V roce 2021 Borovik pokračoval ve svém boji. Se svým případem se obrátil na Výbor OSN pro lidská práva a ten donutil vládu odpovědět na otázky týkající se náboženské svobody v Bělorusku a zákonů, které stály za obviněním letničního pastora. V březnu vydal výbor OSN své rozhodnutí: Borovik nakonec vyhrál.

Magazín Christianity Today informuje, že ve stejném měsíci zpráva OSN kritizovala běloruskou vládu a uvedla, že se snaží „potlačit disent a potlačit občanskou společnost“. Od doby, kdy masy demonstrantů veřejně protestovaly proti znovuzvolení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, bylo v rámci „politicky motivovaných“ stíhání obviněno více než 1 000 lidí.

Vláda také zrušila více než 270 neziskových organizací a 13 médií, která označila za extremistické. Desítky novinářů byly zadrženy a více než 30 právníků, kteří obhajovali disidenty a vystupovali proti porušování občanských práv, přišlo o licenci.

Úřady také pokračovaly v zákrocích proti menšinovým náboženským skupinám, včetně letničních, Svědků Jehovových a vyznavačů hnutí Hare Krišna. Několik z nich, stejně jako Borovik, se odvolalo k OSN.

Nyní parlament zvažuje odstoupení od Mezinárodního paktu o občanských a politických právech, což by znamenalo, že Bělorusové nemají právo podávat odvolání k OSN, uvedlo Forum 18. Zákonodárkyně, která dohlíží na přijetí zákona, návrh veřejně nezdůvodnila, v prohlášení své sekretářky pro Forum 18 uvedla: „K této otázce neposkytujeme žádné komentáře.“

Podle Christianity Today by měla návrh zákona na podzim projednat dolní komora parlamentu. Pokud jej obě komory schválí a podepíší, mohlo by Bělorusko od mezinárodní dohody o občanských právech odstoupit počátkem příštího roku.

Lukašenko, který zemi řídí od roku 1994, podle mezinárodních pozorovatelů nepřipouští v parlamentu téměř žádnou opozici. Zvolení zástupci z velké části jen podporují jeho agendu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 20. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – prezident Lukašenko

Exit mobile version