Křesťan dnes

Během pandemie čelí křesťané rostoucímu útlaku

Čína

Během probíhající pandemie vzrostl tlak a diskriminace vůči křesťanům. Nezisková organizace Release International, která pomáhá pronásledovaným křesťanům, uvedla, že mnohé vlády a nevládní organizace odepírají poskytnout humanitární pomoc křesťanům.

Děje se tak v Číně, kde se objevily zprávy o zatčení křesťanů za to, že se během karantény scházeli a modlili se. Úřady zakázaly také online bohoslužby.

Organizace tvrdí, že čínská vláda využívá koronaviru ke zvýšení svého dlouhodobého tlaku proti křesťanům. „Zrychlil se proces odebírání křížů dokonce i ze státem schválených kostelů,“ uvedla Release International.

V Alžírsku neexistuje sociální zabezpečení ani vládní podpora, takže mnoho křesťanů se snaží získat státní pomoc. Partner organizace nacházející se v Alžírsku uvedl: „Mnoho křesťanských rodin muselo kvůli pandemii přestat pracovat a tak ztratili svůj příjem. Kvůli jejich víře jim však byla zamítnuta pomoc.“

V Pákistánu je situace obzvláště obtížná u konvertitů z islámu, protože jediná forma finanční podpory pochází od rodin. Muslimské rodiny tuto podporu často odepírají členům rodiny, kteří konvertují k jiné víře.

„Tyto jednotlivce kvůli víře nepřijme společnost a ani jejich rodina,“ uvedli pakistánští partneři pro Release.

Pouhý nákup potravin a placení nájemného se pro mnoho chudých křesťanů stalo obrovskou výzvou, natož koupě dezinfekčních prostředků a roušek.

Objevily se zprávy o tom, že křesťanům v Egyptě organizace distribuující jídlo odmítly pomoc. Partneři pro Release International uvedli: „Úřady pomáhají muslimům, ale ne křesťanům. A kostely, které se snaží pomoci, policie uzavírá.“

Křesťanské organizace proto pomáhají křesťanům v Alžírsku, Etiopii, Egyptě, Nigérii, Pákistánu a Turecku. Během pandemie zahájily výzvu na pomoc ještě většímu množství věřících.

Ředitel Release International Paul Robinson podle Christian Today řekl: „Covid-19 má devastující dopad na životy mnoha chudých křesťanů. V místech nepřátelských vůči křesťanství věřící čelí rostoucímu tlaku.“

„Jídla je nyní nedostatek. Nemohou pracovat, nemohou vydělávat a státní podpora je kvůli jejich víře omezena,“ konstatoval. „Nemůžeme si dovolit čekat. Tito křesťané potřebují naši pomoc.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 30. srpna 2020 Foto: Wkimedia Commons – věřící v Číně

Exit mobile version