V roce 2024, kdy se pohledy mnoha lidí upírají k Paříži, kde byly zahájeny letní olympijské hry – se sejdou nejlepší sportovci z 206 zemí celého světa, aby předvedli své sportovní dovednosti a soutěživého ducha.
Připojujeme se k oslavě toho dobrého, čeho mezinárodní sportovní akce, jako jsou olympijské hry, dosahují tím, že spojují lidi z různých národů a kultur. Země, které jsou ve vzájemných konfliktech, je v mírovém soupeření odkládají stranou a připomínají nám naši společnou lidskost bez ohledu na původ.
SOUVISEJÍCÍ – Pořadatelé OH se omluvili za scénu evokující obraz Poslední večeře s drag queens
Jako křesťané se z tohoto smýšlení můžeme hodně naučit. Koneckonců věříme, že každý člověk je stvořen k obrazu Božímu. Olympijské hry jsou dobrou připomínkou toho, že bychom měli uznávat Boží lásku ke každému člověku a že bychom si soutěžících měli vážit spíše pro to, kým jsou jako jednotlivci, než pro to, jaký národ případně reprezentují.
Z letošních letních her bychom si však měli odnést nejen toto poučení.
Na olympijských hrách v Paříži soutěží všech 50 zemí, které jsou na seznamu Open Doors 2024 World Watch List – každoročním žebříčku 50 míst, kde je nejtěžší následovat Ježíše – a také tým uprchlíků. Zatímco si užíváme přehlídku sportovní dokonalosti a vzrušující soutěže, musíme být pozorní také k tomu, co se děje s Božím lidem po celém světě.
Jedním z nejoblíbenějších sportů v Egyptě je například fotbal a mužský tým bude za svou zemi bojovat na letních olympijských hrách. A přestože 9 % obyvatel Egypta tvoří křesťané, fotbal na nejvyšší úrovni nehraje žádný křesťan – mnozí se domnívají, že je to proto, že v mnoha částech Egypta jsou křesťané znevažováni a diskriminováni.
V olympijském týmu Sýrie je i jezdec Amre Hamcho, který se spolu se svou rodinou stal terčem mezinárodních sankcí kvůli spolupráci s tamní vládou. Je to důležitá připomínka násilí a nestability, které ovlivnily životy mnoha lidí v Sýrii, například útoky ISIS proti syrským křesťanům. Ti nadále pracují na obnově a rekonstrukci, přičemž zemětřesení v roce 2023 tyto problémy ještě umocnilo. Ačkoli Hamcho není osobně zodpovědný za utrpení křesťanů, jeho přítomnost na olympijských hrách by nás měla přimět k tomu, abychom si připomněli bolestná desetiletí, která Ježíšovi následovníci v jeho zemi zažili.
SOUVISEJÍCÍ – Speciální vydání Nového zákona pro olympijské hry v Paříži
Další země, jako je Súdán, Demokratická republika Kongo, Myanmar a Jemen, vysílají sportovce a zároveň se potýkají s obrovskou nestabilitou. Politické nepokoje a konflikty podněcují násilí ve všech těchto zemích.
Ano, bylo by mnohem snazší se na letošní olympijské hry jednoduše naladit a užít si je, aniž bychom mysleli na naše bratry a sestry, kteří trpí v mnoha zemích, jež vyslaly své sportovce na olympiádu. Ještě horší by bylo sledovat tuto sportovní události a zoufat si, že se nic nezmění.
Ať jsou letošní letní olympijské hry naopak časem, kdy se můžeme modlit.
Chci vás vyzvat, abyste pozvedli pronásledované věřící žijící v zemích, které reprezentují sportovci letošních letních olympijských her. Až uvidíte člena týmu ze Severní Koreje soutěžit ve skocích do vody, modlete se za něj a za křesťany žijící v Severní Koreji, kteří riskují své životy, aby následovali Ježíše. Když sledujete boxera z Nigérie, modlete se za tohoto sportovce a za křesťany, kteří jsou v Nigérii násilně napadáni. Pokaždé, když uvidíte závodníka z některé ze zemí, kde se za víru platí ta nejvyšší cena, věnujte chvíli času a požádejte Boha, aby byl svému lidu nablízku.
Jako křesťané věříme v moc modlitby, která dokáže věci měnit. Ve svém prvním dopise Timoteovi Pavel píše: „Naléhavě tedy žádám, aby se především konaly prosby, modlitby, přímluvy a díkůvzdání za všechny lidi – za krále a všechny, kdo mají moc, abychom žili pokojně a tiše ve vší zbožnosti a svatosti“ (v. 1-2).
Taková je pravda: Všude na světě chce Boží lid žít pokojným životem a beze strachu hlásat pravdu evangelia. Ale pro lidi v mnoha zemích, které se účastní letošních letních olympijských her, to prostě není možné.
Musíme se modlit!
Proto vás prosím, až si budete užívat olympijské hry v Paříži a fandit soutěžícím, najděte si při každé akci nebo v každém dni čas na cílenou modlitbu za křesťany, kteří sdílejí vaši víru, ale ne svobodu.
Ryan Brown působí jako prezident a generální ředitel americké pobočky Open Doors, jedné z 25 národních základen Open Doors International (ODI) po celém světě. Organizace Open Doors byla založena v roce 1955 a od té doby slouží pronásledovaným křesťanům ve více než 70 zemích a je známá svým každoročním žebříčkem World Watch List, který představuje 50 zemí, v nichž křesťané čelí nejextrémnějšímu pronásledování.
Zdroj: The Christian Post Datum: 29. července 2024 Foto: Wikimedia Commons