Křesťan dnes

„Ateismus je víra plná beznaděje.“ Apologeta John Lennox konfrontuje Dawkinse v otázce utrpení 

Křesťanský apologeta a akademický profesor matematiky John Lennox zpochybnil názory evolučního biologa Richarda Dawkinse na otázku konečné spravedlnosti.

Oba akademici spolu již dříve osobně debatovali, ale Lennox ve svém posledním e-mailovém oběžníku, který vydal jako prezident Oxfordského centra pro křesťanskou apologetiku (OCCA), citoval Dawkinse, když se zabýval otázkou utrpení.

SOUVISEJÍCÍ – Lennox: Rozpor není mezi vědou a náboženstvím, ale mezi pohledy na svět

Dawkinsův citát, na který se Lennox odvolává, pochází z ateistovy knihy Řeka z ráje: Darwinistický pohled na život: „Ve vesmíru slepých fyzikálních sil a genetické replikace se některým lidem stane něco zlého, jiní budou mít štěstí a nenajdete v tom žádný rým ani důvod, ani žádnou spravedlnost. Vesmír, který pozorujeme, má přesně ty vlastnosti, které bychom měli očekávat, pokud v něm v základu neexistuje žádný záměr, žádný účel, žádné zlo, žádné dobro, nic než nelítostná lhostejnost. DNA neví ani se nestará. DNA prostě je. A my tančíme na její hudbu.“

Lennox v odpovědi napsal, že se považuje za morální bytost a jeho srdce volá po spravedlnosti. 

„Mohlo by se zdát, že ateismus nabízí řešení tím, že z rovnice odstraní Boha, ale tím se zbavuje veškeré naděje,“ napsal podle The Christian Post Lennox. „Bez Boha neexistuje žádná konečná spravedlnost, žádný život po smrti. Ateismus je víra plná beznaděje.“

Lennox řekl, že nacistický koncentrační tábor Osvětim navštívil mnohokrát „a pokaždé jsem plakal“. Chápal, proč se lidé tváří v tvář takovému utrpení stávají ateisty. Souhlasil také s tím, že samotná otázka utrpení je složitá. 

Oxfordský apologeta dále uvedl, že v srdci křesťanství leží kříž a s ním přichází „utrpení a extrémní bolest“.

„Možná je těžké to přijmout,“ dodal, “ale křesťanské tvrzení je, že osoba na kříži byla vtěleným Bohem.“

Lennox se ptal, co Bůh dělal na kříži, a vyslovil názor, že to ukazuje, že Pán není vzdálen našemu utrpení. 

„Místo toho do něj vstoupil, stal se jeho součástí skrze Ježíše Krista, ale to není poslední krok. Za utrpením kříže je naděje. Ježíšovo vzkříšení znamená, že smrtí to nekončí. To všechno mění.“

K podtržení své myšlenky použil Lennox osobní a dojemnou ilustraci. Jeho dvaadvacetiletá neteř zemřela na nádor na mozku nedlouho poté, co se provdala za pastora pro mládež. Lennox vzpomínal na zkušenost „hlubokého utrpení“, ale přiznal, že „se držela své víry v Krista“. Důvodem bylo, že Ježíš „přináší naději“.

„Nezaručuje osvobození od fyzického procesu smrti,“ dodal Lennox, “ale co zaručuje, je spása, která překonává pandemie, překonává mozkové nádory, překonává smrt. Ateismus nic takového nabídnout nemůže.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 15. říjen 2024 Foto: OCCA

Exit mobile version