Křesťan dnes

Áronova hrobka v Jordánsku uzavřena. Modlili se tam Židé

AMMÁN – Údajná hrobka velekněze Árona, byla 1. srpna uzavřena. Důvodem byl „ilegální vstup“ velké skupiny židovských poutníků, které zde kdosi nafilmoval při modlitbě. Jednalo se především o Izraelce, kteří do Jordánska přijeli legálně jako turisté.

Podle jordánského ministra turismu je obava, že si na poutní místo nedaleko slavné Petry začnou dělat nárok sionisté. Podle zpráv doprovázejících od pátku video a fotografie, šířící se arabskými médii, přišlo na místo Džabal Hárún několik set Židů, kteří zde „nelegálně“ prováděli židovské rituály. Na fotografiích zveřejněných agenturou Al-Džazíra, je vidět několik desítek modlících se Židů, převážně mužů, v modlitebních šálech a s řemínky.

Áronův hrob

Místo, které je především podle islámské tradice považováno za hrob Mojžíšova bratra, velekněze Árona – arabsky Hárúna – navštěvují muslimští i židovští poutníci. Není to jediná blízkovýchodní svatyně, významná pro několik náboženství: podobně je tomu s hroby krále Davida nebo Eliášovou jeskyní.

O všechny tyto svatyně občas propukají drobné či větší spory a během historie se některé měnily z kostelů na mešity, z mešit v synagogy. V případě Hrobky patriarchů v Hebronu už došlo ke krveprolití.

Stavba na jordánské Džabal Hárún („Áronově hoře“) je nyní mešitou, o její minulosti se mnoho neví. Poutníci, kteří sem přijeli, navštívili Áronův hrob před začátkem měsíce Av, na kdy připadá podle bible výročí Áronova úmrtí. Narazili ale na správce mešity, kteří zde židovskou bohoslužbu nechtěli trpět. Podle serveru Tourist Israel není do objektu svatyně dovoleno vnášet židovské náboženské předměty.

Průvodce: „Ženám sebrali šátky, chlapcům jarmulky.“

Se skupinou byl průvodce Roni Ajalon, který poskytl rozhovor Ynet (cit. JPost). Podle jeho líčení se jordánští policisté dopustili násilí a ponižování. „Ženám strhali šátky, chlapcům jarmulky. Zabavili nám všechny náboženské symboly, které u nás našli.“

Politický rozměr

Jordánské ministerstvo pro náboženské záležitosti celý incident ostře odsoudilo a vyšetřuje, jak mohlo dojít k tomu, že turisté do mešity pronikli. Bývalý jordánský ministr turismu Mahá al-Chátib uvedl, že izraelský velvyslanec v Jordánsku už podal stížnost na omezení, jimž jsou vystaveni izraelští turisté: Musejí například cestovat s průvodcem a nesmějí mít na sobě „náboženské oblečení“.

Tato omezení jsou paralelou k těm, která platí vůči Židům na Chrámové hoře, nacházející se podle dohod z roku 1967 pod jordánskou správou. Nejde tu jen o náboženství, ale také o potenciální územní nároky. Území biblické Země izraelské (Erec Jisrael) se nekryje s dnešními hranicemi Státu Izrael, na některých místech je výrazně překračuje (zvl. dle širokého pojetí v Genesis). Mezi osadníky by se našli i tací jednotlivci, kteří skutečně sní o vytvoření státu v biblických hranicích. Někteří Jordánci se proto obávají možných střetů a osadnických pokusů o nárokování částí jejich území.

Někteří, jako bývalý ministr al-Chátib spatřují v poutích navíc nebezpečí, že by mohlo dojít k falšování historie: „Existuje sionistické schéma, jak si nárokovat jakékoli území v arabské vlasti, zejména na archeologických nalezištích,“ vysvětlil al-Chátib pro deník Al-Majadín (dle Jpost): izraelští turisté se prý pokoušejí zahrabávat do země různé [historické] předměty, aby pak mohli argumentovat historickou přítomností Židů na daném místě.

 

Zdroj: Ztis.cz  Datum: 6. srpna 2019  Foto:  Wikimedia Commons – Áronova hrobka je dnes pouze mešitou.

Exit mobile version