Křesťan dnes

Arcibiskup kritizuje dokument BBC za to, že ignoruje pronásledování křesťanů

kříž

Irácký arcibiskup obvinil BBC, že ve svém nedávném dokumentu se britská televize nezmínila o kritické situaci pronásledovaných křesťanů. Chaldejský arcibiskup Bašar Warda prohlásil, že svědectví těch, kteří byli utlačováni kvůli své víře, byla z dokumentu odstraněna. 

Pětidílná série se zaměřila na popis invaze do Iráku v roce 2003, pád Saddáma Husajna a následný vzestupu islámského extremismu, který vyvrcholil terorem pod vládou Islámského státu.

Během okupace IS zotročoval, znásilňoval a zavraždil tisíce křesťanů a jezídů. Evropská unie v roce 2016 jednomyslným hlasováním uznala pronásledování křesťanů ze strany IS jako „genocidu“.

Arcibiskup podle portálu Premier uvedl, že je pobouřen údajnou cenzurou BBC. „Copak jsme netrpěli kvůli válce a její následky stejně jako naši muslimští bratři a sestry? Rozumíte pronásledování, kvůli kterému jsme trpěli v naší vlasti? A že křesťané v této zemi existují již 2 000 let a jezídové ještě déle?“

„Nepočítá se pronásledování, vraždění a znásilňování v našich menšinových komunitách? Jsou naše zkušenosti s invazí v roce 2003 irelevantní? Menšinové komunity pociťovaly a nadále se cítí, že jejich volání při pronásledování a utrpení v Iráku není slyšet.“

Ward dále popsal, že se cítí zraněn a poškozen tím, že zmínka o pronásledování křesťanů byla z dokumentu odstraněna.  BBC požádal, aby podle možností přistoupila k nápravě.

Mluvčí BBC pro The Times řekla: „Tato unikátní série, která si vysloužila uznání od vícero prestižních producentů, netvrdí, že nabízí definitivní popis historie války v Iráku nebo jejích obyvatel; spíše se snaží vyprávět svědectví jednotlivců z mnoha stran těchto konfliktů – civilistů, vojáků a novinářů – a umožňuje divákům pochopit dopad války na osobní úrovni a jak vnímali klíčové okamžiky.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 3. září 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version