Křesťan dnes

Archeologové objevili vzácné mozaikové nápisy ve „spáleném kostele“ nedaleko Galileje

Jeruzalém – Archeologové pracující na vykopávkách ve starověkém městě Hippos-Sussita našli během čištění dlaždic v Horní Galileji čtyři mozaikové nápisy z byzantské doby. Objev se nachází na místě vykopávek známém jako „spálený kostel“.

Vědci se podle CBN News domnívají, že starobylé budově se říká „spálený kostel“, protože jej možná zapálili Peršané na počátku 7. století. Peršané dobyli Jeruzalém v roce 614 n. l. a arménský historik, biskup Sebeos, odhaduje, že bylo zabito 17 000 křesťanů.

SOUVISEJÍCÍObjevili archeologové biblické město, kde žil apoštol Petr? 

Zatímco tým vykopávek ze Zinmanova institutu při Haifské univerzitě odstraňoval z mozaik špínu a saze, začal vedoucí terénních prací, podle Jessicy Rentzové, vidět na vykopávkách barvy a obrazy.

„Najednou se před námi objevily dvě soustředné černé čáry. Uvědomili jsme si, že zde musí být nápis,“ řekla CBN News Rentzová. Jeden nápis v řečtině zněl: „Obětní dar za spásu Uranie a Theodora. Pane Bože, přijmi! Amen!“

Server All Israel News cituje profesora Gregora Staaba z univerzity v německém Kolíně nad Rýnem, který uvedl, že nedávno nalezené nápisy jsou prvním případem, kdy byla odhalena jednotlivá jména obyvatel Hipposu. Domnívá se, že dva zmínění – Urania a Theodoros – si v nedalekém prostoru vybudovali jakousi kapli pro své ostatky.

Ve vstupní hale kostela se nachází poškozený nápis: „Obětní dar Megase, nejsvětějšího biskupa, za pokojný odpočinek Eusebia a Iobia, jeho bratrů, v roce 620.“ 

Další nápis zní: „Obětní dar kněze Symeonia, zlatníka, On (Pán) ochrání jeho, jeho děti a jeho manželku.“ 

Všechny mince a další předměty z vykopávek jsou datovány před dobytím oblasti muslimy v roce 635 n. l.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 7. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version