Křesťan dnes

Apel žádající azyl pro advokáta pákistánské křesťanky v Česku

Československá pobočka Křesťanské mezinárodní solidarity – CSI ČS ve středu zaslala otevřený dopis premiéru Andreji Babišovi a ministru vnitra Janu Hamáčkovi. Žádá v něm, aby Česká republika nabídla azyl advokátovi pákistánské křesťanky Asie Bibiové Saifu Ul Malúkovi. Advokát zachránil svou obhajobou ženu, které kvůli nařčení z rouhačství hrozil v Pákistánu trest smrti. Po rozsudku, který jí zprostil viny, byl nucen kvůli násilným demonstracím islamistů uprchnout ze země a v současné době se zdržuje v Nizozemsku. Otevřený dopis obsahuje i žádost o poskytnutí vstupního víza a azylu osvobozené Asii Bibiové a její rodině.

„Vývoj kolem té Asie Bibi je celkem očekávatelný. Co nás zarazilo, tak například to, že Velká Británie odmítla Asii Bibi a její rodině poskytnout azyl. I to byl jeden z důvodů, proč jsme se tedy otevřeným dopisem obrátili na naše orgány, na vládu České republiky, aby se případně o Asii Bibi zajímala a poskytla jí azyl a zároveň jejímu advokátovi, kterému tedy v Pákistánu hrozí smrt.“ Tak komentoval otevřenou výzvu jeden z jejích iniciátorů Julius Kahanec.

Otevřený dopis Československé pobočky Křesťanské mezinárodní solidarity premiéru Andreji Babišovi a ministru vnitra Janu Hamáčkovi:

Vážení!

Jménem československé pobočky Křesťanské mezinárodní solidarity – CSI ČS, Vás žádám, aby Česká republika nabídla azyl advokátovi pákistánské křesťanky Asie Bibi, panu Saif Ul Malúkovi.

Saif Ul Malúk zachránil svou statečnou obhajobou pákistánskou křesťanku Asii Bibi před trestem smrti za „rouhání“. V Pákistánu mu hrozí téměř jistá smrt z rukou radikálních muslimů. Nyní pobývá v Evropě a čeká, zda mu některá evropská země poskytne azyl. Výslovně k tomuto aktu vyzval i ČR (viz Reportéři ČT – 3.12.2018).

Zároveň Vás žádám o poskytnutí vstupního víza a azylu osvobozené Asii Bibi a její rodině.

Asia Bibi byla obviněna za údajnou urážku proroka Mohameda v roce 2010. Většina obviněných z rouhání se v Pákistánu nedočká soudního procesu, protože je lynčována fanatickým davem. Asia Bibi se soudu dočkala a v něm byla odsouzena k trestu smrti.

S nadějí uvítala CSI zprávu o osvobození Asie Bibi z cely smrti.

V pákistánských poměrech ale osvobození ještě neznamená propuštění a bezpečí. Rozhodnutí soudu vyvolalo masové demonstrace muslimů požadujících smrt pro Asii, jejího advokáta i soudce, kteří vyslovili osvobozující verdikt. Manžel Asie Bibi žádá o bezpečný azyl pro svou rodinu na Západě.

CSI v Pákistánu pronásledované křesťany dlouhodobě podporuje. Po celou dobu jejího věznění jsme o Asii Bibi, ale i dalších podobných případech, informovali ve Zpravodaji CSI. Zástupci CSI přímo v Pákistánu pomáhali a pomáhají obětem a rodinám obětí zákona o rouhání. Prostřednictvím petic, protestních lístků i tichého modlitebního setkání se naši příznivci snažili působit na pákistánské politiky i veřejnost.

O tom, že advokátovi Saif Ul Malúkovi jde o život, není pochyb. V souvislosti s kritikou zneužívání zákona o rouhání byl už zavražděn guvernér Pandžábu  Salman   Tasír a ministr pákistánské vlády Shahbaz Bhattí

Celosvětově jsou křesťané nejpronásledovanější náboženskou skupinou. Až 80% všech diskriminací kvůli víře je namířeno proti křesťanům. Jednou ze zemí, kde je postavení křesťanů  nejhorší je Islámská republika Pákistán. Většina pakistánských křesťanů žije v chudobě s podřadným zaměstnáním a jsou  muslimskou většinou považováni za občany druhé třídy. Křesťané v Pákistánu jsou napadání, bití, šikanováni, poléváni kyselinou a zabíjeni. Dochází k bombovým útokům na kostely. Pákistánské křesťanské ženy a dívky jsou zvláště ohroženy únosy a sexuálním násilím. Podle odhadů je každý rok až 700 křesťanských žen a dívek uneseno a donuceno k sňatku s muslimem. Nad všemi (nejen) křesťany se pak vznáší hrozba obvinění z „rouhání“.

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem jsme přesvědčeni, že by Česká republika měla dát najevo solidaritu s pronásledovanými křesťany ve světě alespoň tímto malým gestem s velkým symbolickým významem.

 

Autor: Pavel Chaloupka Zdroj: Radio Proglas  Foto: YouTube  Saif Ul Malúk

 

Exit mobile version