Křesťan dnes

(Anketa) Pavel, nebo Babiš? Koho budou volit křesťané? 

Ptali jsme se na výběr kandidáta ve druhém kole prezidentských voleb.

Pavel Černý, emeritní předseda Ekumenické rady církví v ČR

Ve druhém kole prezidentského klání nejde pouze o volbu mezi dvěma osobnostmi. Jde o mnohem víc. Je to křižovatka mezi slušností a demokracií na jedné straně a populismem, lží a morálním bahnem na straně druhé. Žádný člověk není ve všem dokonalý. Mezi Pavlem a Babišem je však obrovský rozdíl. Jeden dovede přiznat chybu, druhý ne. Oba reprezentují diametrálně odlišné hodnotové systémy. Svět Pavla je evropský, kultivovaný, poctivý, čestný a statečný. Babišův svět je proradný, lživý, bezzásadový a vnitřně deformovaný. Protože nechci další rozdělení a degeneraci naší společnosti, volím pana generála, který je schopen vést dialog a hledat spolupráci s co nejširším společenským a politickým spektrem. 

Daniel Spratek, místopředseda Křesťanského společenství, z. s.

Budu volit Petra Pavla. Mám zato, že je schopen lépe, než jeho protivník plnit reprezentativní funkce hlavy státu a nepolarizovat společnost. Předpokládám, že své nejsilnější pravomoci – a to vůči ČNB a Ústavnímu soudu – nebude uplatňovat s ohledem na potřeby svých obchodních společností či probíhajících soudních řízení. Není to ovšem volba srdcem, ale volba menšího zla.

SOUVISEJÍCÍ – (Anketa) Prezidentské volby – podle čeho křesťané vybírají svého kandidáta

Pavel Svoboda, bývalý europoslanec za KDU-ČSL 

Budu volit Petra Pavla. Bude schopen vrátit prezidentskému úřadu ztracenou důstojnost, v současné těžké době se profiluje jako vůdcovský typ s jasnou prozápadní orientací a v neposlední řadě – narozdíl od protikandidáta – umí mluvit souvisle česky.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Tomáš Hradil, předseda ochranářského spolu Brontosaurus Slezsko 

Mohou nastat dvě možnosti. Možná půjdu k volbám s tím, že hodím jen prázdnou obálku. Svoji občanskou povinnost jsem splnil, ale fakt si nemohu ze dvou ne zrovna přesvědčivých kandidátů vybrat. Ale možná – ale fakt jen možná – to hodím nakonec, s velkým přemáháním, Babišovi. Považuji za krajně nebezpečný trend takřka nekritické aplikování vlivů a přebírání politik nadnárodních institucí, což v nikdy nepřineslo mnoho dobrého. U Babiše je alespoň malá šance, že by takové procesy kriticky komentoval a trochu racionalizoval. Ale velké naděje si v tom nedělám.

David Novák, předseda Rady Církve bratrské

Budu volit Petra Pavla, zároveň ho nepovažuji za „menší zlo“, ale za kvalitního kandidáta. Líbí se mi jeho životní příběh, to, jak se postavil ke své minulosti, jeho způsob komunikace a vystupování. Jsem znechucen billboardy a volebními prohlášeními A. Babiše, kterého považuji za nebezpečného a bezcharakterního oligarchu, jdoucího ve šlépějích M. Zemana. Představa, že by byl prezidentem je pro mě doslova šílená. Zároveň tato volba bude i referendum o Českém národě. P. Pavel a A. Babiš v něčem představují a reprezentují dva hodně odlišné světy. Volby ukáží, který z těchto světů je pro většinu Čechů přijatelný.

Jaroslav F. Pechar, evangelický farář v Praze 

Budu volit Petra Pavla. Prezident má v našem systému především reprezentativní funkci a myslím, že ten bude na veřejnosti i v zahraničí naši zemi reprezentovat výrazně lépe než Andrej Babiš. Volba Andreje Babiše by přinesla naší zemi ostudu srovnatelnou s obdobím mandátu Miloše Zemana.

SOUVISEJÍCÍ Zástupci církví vyzývají k účasti na volbě prezidenta a vzájemnému respektu

Petr Kadlec, starší sboru, lektor a youtuber

Nechci na Hradě domáckého ezoterika, který si nechává předepisovat homeopatika na křivdu, má pověrečnou zálibu ve šťastných číslech. Člověka, který křivě přísahal na zdraví svých dětí (že nebude zasahovat do svých médích, které koupil a pak tam volal, aby ovlivnil článek v Lidových novinách). 

To je mi milejší ateista/agnostik Petr Pavel, který mi mnohem lépe sedí k charakteru králů z Bible: moudrost, věrnost a uvážlivé rty. Pokud mu někdo vyčítá, že je voják, tak největší král Izraele David byl taky voják. (nebo z nedávné historie třeba sir Winston Churchill).

Lukáš Král, evangelický farář v Kdyni na Šumavě

Budu volit Petra Pavla. Kdybych měl použít biblický příměr, jeho jmenovec také stál „na druhé straně“ a došel obrácení. (A kolik toho napsal!)

Daniel Raus, publicista 

Budu volit Petra Pavla. Říká se, že v prvním kole se má volit srdcem, ve druhém kole pak rozumem. Pro mnoho křesťanů byl nejlepším kandidátem prvního kola Pavel Fischer, který do druhého kola neprošel, ale vyjádřil naprosto jednoznačnou podporu Petru Pavlovi. Stejně to učinila paní Nerudová nebo Marek Hilšer. I oni byli podle mě celkem dobří kandidáti. Chtěl bych, aby na hradě zavládla slušnost a jednoznačné hodnoty.

Petr Jan Vinš, starokatolický kněz a generální sekretář Ekumenické rady církví v ČR

V druhém kole prezidentských voleb je pro mě rozhodnutí velmi snadné. Na jedné straně máme člověka, který sice má své chyby, ale také má za sebou třicet pět let příkladné služby vlasti v nejvyšších bezpečnostních funkcích doma i v zahraničí. Na straně druhé je člověk, který posledních 10 let v politice ukazuje, že umí sice dělat velké sliby a líbivé reklamní slogany, ale jde mu vždy a hlavně o jeho samého a jeho byznys. Člověka, který rutinně lže a podvádí a který je podle mého názoru naší zemi reálně nebezpečný. Nebudu váhat ani půl vteřiny, koho z nich vybrat.

Daniel Kvasnička, kazatel Církve bratrské v Litomyšli 

Snad svou otázku myslíte vážně, ale zdá se mi, že je skoro humorně postavena. Jistě Petra Pavla. Ta druhá možnost je pro mne za hranicí toho, co o politice vím. Druhý kandidát je nezpůsobilý pro takovou veřejnou službu.

Hana Pinknerová, spisovatelka

Budu volit Petra Pavla. Při porovnání ovoce života obou kandidátů je to jednoznačná volba. Přiznat chybu a odčinit ji lety věrné služby mi imponuje na rozdíl od vykrucování, lhaní a útočného špinění ostatních.

Benjamín Drápal, muzikant

V nadcházejících volbách budu volit Petra Pavla. Důvodů k tomu mám několik, a není to pouze moje nechuť k jeho protikandidátovi, jehož neustálé – s prominutím – fňukání a zjevné jakkoliv chytré lži poslouchat z hradu nechci. Poprvé v mém „voličském“ životě má kandidát, který je pro mě skutečně tím, koho bych si na hradě představoval, reálnou šanci vyhrát. Přiznávám, že v tomto ohledu jsem pravděpodobně poněkud předpojatý tím, že jsem strávil pět let studiem mezinárodních a bezpečnostních studií, a vnímám Petra Pavla v trochu jiném kontextu, než většina mých dobrých spoluobčanů, která, díky Bohu, posledních 30 let nemusela mít o naši bezpečnostní situaci přílišný zájem. Netajím se svými proevropskými a prozápadními postoji, ačkoliv určitě v přiklonění se k západu nevnímám nic samospásného. Věřím však, že západní budoucnost naší země Bohu umožňuje v naší zemi jednat více a hojněji, než kdybychom se vydali cestou východní, nebo hypotetickou a ve skutečnosti absolutně nerealizovatelnou cestou „v4“. 

Generál Pavel je jeden z lidí, který se o naši integraci v NATO a EU zasloužil, a co je ještě mnohem důležitější – vydobyl nám v těchto strukturách svým příkladem a spolehlivostí respekt, který vůči nám předtím neexistoval. Z ohledu jakékoliv mezinárodní spolupráce byl a zůstává, možná kromě Pavla Fischera zdaleka – velmi zdaleka – nejkompetentnějším kandidátem. Diplomacie a politické vztahy se totiž nebudují tím, že se někdo pokusí svolat summit v Praze o míru na Ukrajině, který se samozřejmě neuskuteční, nicméně onen někdo si bude moci lípnout na facebook, že vyzval Erdogana, ať se příští kolo mediace o dodávkách Ukrajinského obilí nepořádá v Ankaře, Paříži, nebo jinde, ale v Praze, načež bude konstatovat „z druhé strany nebyla vůle, ale já se snažil“. Diplomacie je závislá na stovkách na veřejnosti neviditelných kontaktů mezi diplomaty, poradci a lidmi, stojícími právě za Erdoganem, Macronem, nebo Stoltenbergem, které je třeba aktivně budovat dlouhá desetiletí, čemuž Petr Pavel (a ano, i Pavel Fischer) věnoval většinu svého života. Jednoduše ty lidi zná. 

Jeho slovo bude mít v zahraničí – a ano, i na východ od nás – mnohem větší váhu než kohokoliv z ostatních kandidátů. Zjevný respekt, který panuje v EU, NATO, generálních štábech jednotlivých zemí NATO, stejně tak jako v osobních administrativách nejvyšších evropských politiků, bude vztažen i na populaci národa, která si tohoto člověka zvolí za prezidenta. O to více, že generál Pavel nikdy nebyl žádný „podržtaška“, ale jeho slovo se právě i tito lidé museli naučit respektovat, přijímat a chápat, a jako jeden z mála Čechů západní struktury viditelně ovlivnil. Zároveň se mu nedá vytknout ani přílišná liberalita, ani extrémní konzervativismus, a v místech, kde sám není tolik kovaný – jako například v případě jmenování nového guvernéra ČNB – je dostatečně pokorný na to nechat si poradit. Konec konců, člověk, který by se tvářil, že všemu rozumí, i když rozumět všemu je nad lidské síly, by pro Českou republiku byl mnohem větším nebezpečím, než moudrý člověk, který ví, kdy si nechat poradit. Důvodů, proč budu volit Petra Pavla, je samozřejmě více, ale přišlo mi správné osvětlit právě tuto část, které ve většině případů není věnován přílišný prostor.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 21. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version