Křesťan dnes

Anketa: Osobnost, událost a kniha roku 2021

Ke konci roku 2021 jsme připravili anketu na osobnost, událost a knihu roku 2021. 

Pavel Černý, emeritní předseda Ekumenické rady církví 

Osobnost roku 2021: John R. W. Stott (1921-2021) sté výročí narození připomínáno ve všech světadílech.

Událost roku 2021: Umožnění očkování proti Covid-19

Kniha roku 2021: Timothy Keller. Naděje navzdory: Realita vzkříšení a smysl Velikonoc, Biblion, 2021.

Pavel Hošek, religionista

Osobnost roku 2021: Benjamin Roll, student evangelické teologie, předseda spolku Milion chvilek pro demokracii, má klíčovou zásluhu na aktivizaci občanské společnosti a na výsledku říjnových voleb

Událost roku 2021: Výsledek voleb v říjnu 2021, který vedl k vítězství demokratických stran a ukončení neblahého vývoje české politiky.

Kniha roku 2021: Tomáš Halík: Odpoledne křesťanství, zásadní výpověď o povaze současného křesťanství a současné dějinné situace, naprosto klíčová kniha nejen (!) pro stoupence Tomáše Halíka.

Martin Kováč, starokatolický kněz

Osobnost roku: Asi neřeknu nic nového, ale připojuji se k širšímu zástupu těch, kteří za osobnosti roku 2021 považují lidi v první linii boje s pandemií. Myslím na všechny lékaře a lékařky, zdravotnický personál, lidi pracující v sociálních službách, sanitáře a sanitářky, ale osobně do této kategorie řadím i učitelky a učitele. Hluboce se skláním před všemi těmito ženami i muži, kteří obzvláště v této době musí pracovat pod obrovským tlakem, stresem a mnohdy v extrémních podmínkách. Paradoxem je, že v podstatě všechny zmíněné profese jsou na Slovensku i ve srovnání se sousedními zeměmi dlouhodobě finančně podhodnoceny – a to i přesto, že jsme byli svědky rozhazování veřejných financí na mnoho zbytečnějších věcí. Jsem přesvědčen, že bychom veřejně měli mluvit o společenském významu těchto povolání a potřebě jejich adekvátního finančního ohodnocení.

Událost roku: Přestože jsem starokatolický kněz, událostí roku 2021 na Slovensku pro mě byla návštěva římského biskupa, papeže Františka. Jako nejsilnější odkaz osobně vnímám jeho projev v Dómu sv. Martina. Na osobní rovině byl však tento zážitek ještě více umocněn tím, že jsem v podstatě téměř po celou Františkovu návštěvu na Slovensku byl na setkání duchovních v rakouském Salcburku. Než jsem ale odcestoval, musel jsem se cestou tam zhruba na hodinu krátce pracovně zastavit v Bratislavě. A právě během této jediné hodiny jsem se náhodně ve velmi těsné blízkosti setkal s papežem, který procházel kolem. Nečekaně nechal zastavit auto a vystoupil požehnat děti a podat si ruku s kolemjdoucími!

Kniha roku: Tentokrát zůstanu na „domácí půdě“ a umožním tak čtenářkám a čtenářům podívat se na periferie křesťanského knižního prostoru. V českém překladu totiž vyšla kniha nizozemského starokatolického teologa Petra-Bena Smita Úvod do starokatolické teologie, kterou v anglickém originálu vydalo prestižní akademické nakladatelství Brill. Velmi se těším, že v ČR i na Slovensku máme novou knihu, která odborně reflektuje starokatolický způsob teologického uvažování.

Pokud bychom se podívali na širší a dostupnější prostor křesťanské literatury, osobně se těším na nejnovější knihu prof. Tomáše Halíka Odpoledne křesťanství.

David Novák, předseda Rady Církve bratrské 

Kniha: Tim Keller: Dává Bůh smysl. Hluboká analýza křesťanské víry a polemika s náboženským skepticismem. Navíc Keller stejně jako ve svých jiných knihách nekončí u laciných závěrů, typu že “Bůh je tajemství”, ale vede ke Kristu. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Událost: Zákaz bohoslužeb kvůli pandemii. Tohle jsme u nás neměli hodně dlouho pokud vůbec někdy. Neměl jsem problém se zákazem jako takovým, chápal jsem, proč byl, ale do pandemie mě nenapadlo, že by se něco takového mohlo stát.

 Osobnost: Setkávám se z mnoha lidmi, o kterých se neví, ale jsou úžasní, jen sami sebe nevystavují na sociálních sítích. Ty by sem z mého pozorování patřili především. Mám-li ale někoho uvést, pak Daniel Fajfr, se kterým jsem měl čest mnoho let spolupracovat a který tento rok odešel z našeho sboru do zaslouženého důchodu, byť kazatel – důchodce je v jeho případě oxymoron…

Josef Ptáček, římskokatolický kněz v Praze na Barrandově 

Osobnost roku 2021: Pro mě jsou největšími osobnostmi rodiče školních dětí, učitelé, zdravotníci, pracovníci v různých službách a všichni ti, na které dopadají opatření v souvislosti s koronavirem. 

Událost roku 2021: Velmi důležitou událostí byla snaha papeže Františka o obnovu a prohloubení vztahu s pravoslavnou církví, která se konkretizovala při návštěvě Kypru a Řecka v prosinci 2021. Papež František také projevil ochotu k setkání s ruským patriarchou Kirillem v Moskvě. Právě nejednota křesťanů je oprávněným pohoršením pro svět kolem nás. Navíc v době napětí mezi Ruskou federací a Evropou může mít tento krok i širší pozitivní dopady. 

SOUVISEjÍCÍ(Anketa) Jak hodnotíte výsledky voleb?

Kniha roku 2021: Pro mě to byla kniha „Nevzdoruj svému štěstí“, kterou napsal Matthew Kelly. Autor v ní velmi hluboce ukazuje sílu a poselství křesťanské spirituality pro dnešní dobu. Je to kniha o tom, jak najít trvalé štěstí za současných okolností a nepřijít o něj. Je to kniha, která velmi prakticky ukazuje, jak nepromarnit náš život na tomto světě a jak se dobře připravit na vlastní smrt. Navíc je to také osobní svědectví o velmi podnětném projektu www.DynamicCatholic.com.

Vlado Žák, kazatel Apoštolské církve v Bratislavě Otcův dům

Osobnost roku: Milan Juríček z Modry. Pastor, přítel, ale zejména duchovní otec pro mnohé kazatele a společenství na Slovensku. Milan nás opustil 17. prosince ’21 ve věku 70 let.

Událost roku: Návrat Talibánu k moci v Afghánistánu po 20 letech neúspěšné snahy Západu nastolit demokracii.

Daniel Raus, publicista

Osobnost roku 2021: Joshua Wong – aktivista v Hongkongu – zaslouží si Nobelovu cenu.

Událost roku: Lockdown civilizovaného světa, ktérý zřejmě na dlouhé období změnil fungovaní společnosti – a doteď neumíme domyslet, co všechno bude jeho důsledkem. 

Kniha roku: těch je mnoho, ale možno Philip Yancey: Where the Light Fell

Hana Svanovská, redaktorka Radia Proglas

Osobnost roku – odcházející německá kancléřka Angela Merkelová. Je mi ctí, že jsem mohla žít v době její politické éry. Jestli bych měla označit současnou političku, které si velmi vážím, navíc jako občanka sousedního státu, který neměl s Německem vždy ty nejlepší vztahy, bude to ona.  

Událost roku – radostná skutečnost, že někdejší estébák, nynější zloděj, ale především populistický postnormalizační politik Andrej Babiš nezvítězil v letošních podzimních parlamentních volbách. Pro mě se tím nad touto zemí a její budoucností rozbřesklo – a podíváme-li se do současného Polska nebo Maďarska, představuje to vlastně naději pro celou střední Evropu.

SOUVISEJÍCÍAnketa: Podle čeho by se křesťané měli rozhodovat při volbách?

Kniha roku – „Odpoledne křesťanství“ Tomáše Halíka. Výzvy v této knize obsažené jsou prorocké a doufám, že je budeme postupně promýšlet ještě několik let – já osobně ji vnímám také jako zcela zásadní příspěvek k současným debatám o synodalitě v katolické církvi.

Ján Máhrik, autor podcastu Zapomenuté cesty 

Kniha roku: Pavel – život a dílo apoštola národů – od N. T. Wrighta, která byla letos přeložena do slovenštiny.

Osobnost: Elon Musk – málokdo udává tyto dny světu téma tak jako on.

Událost: Odchod vojsk USA z Afghánistánu po 20 let působení a následný bleskový nástup Talibánu k moci. Tato tmavá skvrna na loňském roce přinesla jisté vystřízlivění ohledně politicko-ekonomicko-sociologicko-náboženské povahy světa, ve kterém žijeme.

Michal Krchňák, překladatel Bible ČSP (Český studijní překlad)  

Pro mě čistě osobně to bylo v roce 2021 (a je to těžké vybrat jen jedno)

Událost: J4L 
Od 4. do 8. 9. probíhala v Liberci akce naznává J4L> L4J (neboli Ježíš pro Liberec> Liberec pro Ježíše).
Akci pořádala organizace Evangelizační exploze: multižánrová evangelizace, spojení vystrojení ke zvěstování s oslovením města dobrou zprávou.
Jeden z účastníků hodnotil akci slovy: „Znovu mnohokrát děkuji za skvělý čas i vyučování. Vždycky mám radost, když vidím někoho, kdo miluje to, co dělá. Moje očekávání bylo překonáno. Nevěděl jsem, že to bude taková mezinárodní akce. Ještě teď jsem plný radosti a nadšený z toho, co jsem se učil a zažil.“

Osobnost: Rahel Mössle – spolu se svým manželem vedoucí Evangelizační exploze v Německu;
– vyučovala na akci J4L; byla a je pro mě inspirací v mnoha ohledech…
je také autorkou knihy (https://www.ilovejesus.ch/produkt/rahel-moessle-upcycling-fuer-dein-leben/) – tu jsem však ještě neměl možnost číst….(pouze jsem o ní slyšel a těším se, že bude jednou v češtině).

Kniha: Purple pig, Dick Eastman – prezident Every Home for Christ (v Čechách působí pod názvem Kristus pro každého)
Dovezl jsem si ji před 7 lety z Colorada, USA. Letos jsem si ji konečně vzal na cestu za dcerou do USA a jsem z ní velmi povzbuzován…
https://www.fruugo.cz/purple-pig-and-other-miracles-the-by-dick-eastman/p-59109714-119752608?language=en&ac=croud&gclid=Cj0KCQiAk4aOBhCTARIsAFWFP9Gqk3U10b9Rbvx59uPy_B_oqE_sBUAN4fdH5hqLRleOBAM5HP6vloMaAtt7EALw_wcB

Milan Mitana, kazatel Církve bratrské ve Svatém Juru  

Osobnost roku: Milan Lasica. V československém prostoru postupně vymírají osobnosti inteligentního humoru. Milan Lasica byl jeden z největších. A tak je jeho odchod obrovskou ztrátou, a nám zůstávají už jen záznamy.

Událost roku: Neustálý a kontinuálně probíhající boj vědců, virologů, zdravotníků, politiků a mnoha dalších s pandemií.

Kniha roku: Biblion vydal Magorské modlitby „Magora“ Ivana M. Jirouse. Skvělé básně. Vybral jsem tedy knihu vydanou letos, kterou jsem i přečetl a také se mi velmi líbila.

Hana Pinknerová, spisovatelka

Osobnost: Zuzana Čaputová, slovenská prezidentka pro mne byla v průběhu minulého roku velkým povzbuzením proto, jak důstojně a s empatií k lidem komunikovala uprostřed těžkých situací, jak příjemně působila na obyčejné lidi a jak přátelsky vyzněla papežská návštěva Slovenska. Velice si jí vážím.

Událost roku: Nepochybně významnou událostí byl výsledek voleb do poslanecké sněmovny. Neúčast zástupců komunistické strany považuji za symbol ukončení jedné etapy našich dějin, nikoli bez duchovních souvislostí.

Kniha: To bude těžké, vyšlo tolik krásných a moudrých knih… Gloria od T. de Fombelle, Ve víru Velkého tance P. Hoška a Naděje navzdory T. Kellera

David Floryk, publicista 

Událost: Zelený úděl (Green Deal)

Jde o soubor plánů Evropské komise, jak dosáhnout takových změn v právních předpisech členských států, které by zajistily, že Unie bude v roce 2050 produkovat nulové emise uhlíku. Tohoto utopického cíle má být dosaženo pro záchranu planety, proto není žádná oběť dost velká. Zelený úděl není úplnou novinkou, avšak právě letos v létě byl schválen první legislativní balíček. Obsahuje např. zákaz spalovacích motorů od roku 2035, plánuje klimatickou daň pro vlastníky domů a aut a ukončení vytápění budov plynem. To by mohlo mimo jiné znamenat, že našinec s průměrným platem si za 15 let už osobní auto pro rodinu prostě nekoupí…  

Ač šílenými nápady Evropská unie srší dennodenně, tento balík by mohl znamenat skutečnou hrozbu svobodě a prosperitě zejména chudších zemí. V situaci, kdy řada zemí (včetně naší) je na využívání plynu a uhlí do značené míry závislá, znamená závazek dosáhnout těchto cílů masivním sociálním inženýrstvím a „přestavbou“ celých regionů a ekonomických odvětví. Důsledkem bude jak další utužení závislosti na masivním centrálním přerozdělování uvnitř Unie a posílení dotačního byznysu, tak další eroze státní a národní suverenity…  

Kniha: Michael Brown a Craig Keener: Nemít strach z Antikrista

V posledních letech vyšla celá řada knih o eschatologii, tedy o posledních věcech světa, závěru dějin a příchodu Krista. Tato kniha je mezi nimi jedinečnou ve dvou směrech. (1) Je více než zdravé vystavit svou teologii konfrontaci s odlišnými názory. Jako křesťané často kritizujeme pouze svoji představu o tom, co si myslíme, že tomu věří ti, s nimiž nesouhlasíme. Teprve tehdy, když detailně pochopíme a popíšeme jejich teologii tak, že to ocení i odpůrci, můžeme smysluplně argumentovat a diskutovat. A tohle se autorům daří, za tohle jim náleží veliká poklona. 

V Řím 14,5 říká Pavel zvláštní větu: „Každý ať je přesvědčen o vlastním názoru“. Rozumím tomu tak, že každý má být přesvědčen o tom, co si sám myslí – tedy moje názory mají být mé, ne toliko převzaté, zaslechnuté; mám vědět, co a proč si vlastně myslím a čemu věřím… Svět by byl jiný, kdyby to mezi křesťany platilo!

(2) Kniha ukazuje, že naděje do budoucnosti, k níž se upínáme, nezaručuje dlouhý život, pevné zdraví a klidnou smrt. Naopak zdůrazňuje, že vítězíme, když přes mnohá soužení vytrváme na cestě do Božího království. Křesťanská naděje se neupíná k evakuaci z této země, když bude nejhůř, naopak dává sílu obstát a zůstat Pánu věrný i tehdy, když bude nejhůř, neboť to je ona cesta kříže, po které kráčel i sám Pán.

Osobnost: Viktor Orbán

Nemyslím, že Orbán je jako politik dokonalý a maďarský systém bezchybný. Možná má před sebou poslední měsíce u moci. Kdo chce hledat chyby, nepochybně najde. Zkusme se podívat, nikoliv v čem je Orbán stejný jako ostatní, ale spíše, v čem vyniká, čím si zaslouží obdiv: Vidím tři oblasti, v nichž Orbán jako konzervativní politik obstál – a v nichž nám politici jeho typu scházejí: 

(1) Pochopil, že nestačí vyhrát volby, ale je potřeba zastavit levičácký „dlouhý pochod institucemi“. Nestačí horovat pro svobodu a nízké daně, ale je potřeba získat moc nad školami a vzděláváním, formovat sociální a rodinnou politiku. 

(2) Patřit do Evropy a stranit Západu nemusí znamenat, že budeme bez rozmyslu hltat vše, co má visačku „EU“ nebo „USA“. Mnohé pohyby uvnitř Západu jsou úpadkové, skutečný přítel Západu není ten, kdo popíjí močůvku, dovezenou ze „Západu“ a ještě hlasitě mlaská, jak jsme toho občas svědky u nás!   

 (3) Viktor má odvahu vykreslit vlastní vizi Evropy: „Ne impériu!“, nýbrž „Obnovit demokracii v Evropě,“ píše Orbán, podle něhož „Evropský parlament je jen slepou uličkou“, jenž zastupuje jen své ideologické a institucionální zájmy. Navrhuje posílit úlohu národních parlamentů, neboť politická rozhodnutí by měli přijímat „volení představitelé národů, nikoliv mezinárodní nevládní organizace“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 31. prosince 2021 Foto: CC Search – John Stott

Exit mobile version