Křesťan dnes

Anketa k vládě Andreje Babiše a ČSSD s podporou komunistů

 

Poslanecká sněmovna schválila novou vládu Andreje Babiše a ČSSD s tichou podporou komunistů. Ptali jsme se  křesťanských osobností, co si o této vládě myslí.

 

Pavel Černý – kazatel CB a bývalý předseda Ekumenické rady církví v ČR

Většina vlád bývá výsledkem kompromisu. Tato je výjimečná mnoha kauzami, které její vznik provázely a velkou nesourodostí. Kapitalista se svým hnutím, levicoví socialisté a tradiční komunisté, kteří mají třídní boj v popisu práce, vytvořili vládu, která nemá stejné hodnoty a směřování. Při neochotě pravicových stran vstoupit do vlády, byl vytvořen podivný slepenec, který u nás i v zahraničí budí obavy. Jde o vládu, která není předvídatelná. Možná, že udělá některá prospěšná rozhodnutí, možná, že tři frakce se navzájem budu vydírat a hádat tak, že spolu dlouho nevydrží. Zatím naše zákony a instituce zaručují demokracii, ale je třeba být na stráži a dávat na politický vývoj naší země velký pozor. Když jsem naslouchal politikům z opozičních stran, dával jsem jejich kritice v mnohém za pravdu. Vláda s podporou komunistů je opravdu skandál! Zároveň jsem ale také vzpomínal na minulá léta a ptal se, co strany, které tak tvrdě kritizují a ve vládě již byly, předvedly dobrého? Jsou z nich pryč už všichni kmotři, korupčníci a lháři? Kolik i v jejich řadách bylo bývalých komunistů? Nemusí nová hnutí a nové strany vznikat kvůli jejich selhání? Situace je zatím velmi nepřehledná, a proto je třeba bedlivě střežit demokracii, svobodu médií a směřování nové vlády.

 

Jiří Unger – tajemník České evangelikální aiance  

Nová česká vláda je dalším dokladem toho, že se stává normálním to, co bylo dříve morálně i politicky nemyslitelné. Jmenování vlády s podporou komunistů, o jejíž skutečné ceně zatím můžeme jen spekulovat, navíc v den výročí brutální vraždy Milady Horákové, je urážkou statisíců lidí, kteří trpěli za minulého režimu včetně lidí věčících, mezi než Milada Horáková patřila. Trestně stíhaný premiér, který byl podle dostupných informací také vědomým spolupracovníkem STB, ukazuje jak malou váhu jako společnost připisujeme etické integritě našich představitelů a jaké hodnoty většině společnosti imponují. Nová vláda také zatím ukazuje, že vnímá církve spíše jako své nepřátele, než jako společenství lidí, kteří v mnohém suplují roli státu v péči o potřebné a slabé. Jako pozitivní vidím, že se aktivizuje ta část společnosti, které není stav současné společnosti a politické kultury lhostejný. Pro církev je současný politický vývoj výzvou, aby dokázala spojovat i v tak silně rozdělené společnosti, jasně se stavěla proti všem formám populismu, hájila nezávislá média a povzbuzovala jednotlivé věřící k odvážné občanské angažovanosi a službě.

 

Tomáš Samiec – muzikant a kreativec

Tak nám druhá vláda Andreje Babiše nakonec důvěru získala, hmm… Otázka zní, za jakou cenu? Kolik si řekli komunisté za to, že podpořili vládu svého třídního nepřítele? To se pořád neví. Vlastně tady máme opoziční smlouvu nr. 2. Ta první nepřinesla nic dobrého.

Ukázalo se, že už nejsme, co jsme byli. Bývaly doby, kdy jen podezření z trestného činu znamenalo konec politické kariéry. Například Petr Nečas musel odstoupit z důvodu méně závažného obvinění a dodnes nebyl odsouzen. Babiš je vyšetřován pro okrádání EU a je premiérem. O tom, jak asi bude probíhat vyšetřování jeho kauz nemá cenu spekulovat po tom divadle kolem obsazení pozice ministra spravedlnosti. Že to ale ani komunistům nepřijde jako střelivo k odstranění vykořisťovatele dělníků? Ani soudruzi už nejsou, co byli. Co teprve Sociální demokraté? Slíbili vládu podržet výměnou za ministerská křesla pro své kandidáty. Kde je pan Poche dnes? Kdyby měli nějakou čest, nenechali by si to líbit.

Na druhou stranu to nevidím jen černě. Pravicová vláda s podporu levice vypadá méně celistvě než opozice, takže bych řekl, že se to rozpadne samo. Naopak v opozici vkládám určitou naději, že svoji roli zvládne a nedovolí, aby Andrejovi prošlo všechno. Časem zase přijdou volby, a jak už to u nás bývá, ono se to pravděpodobně zhoupne zase na druhou stranu. Vzpomeňme na střídání vlád ODS a ČSSD na přelomu století… i když pozor, už nejsme, co jsme byli 🙂

 

František Schildberger – publicista a vysokoškolský pedagog

Abych parafrázoval slova předsedy poslaneckého klubu Starostů a nezávislých Jana Farského: Dobrá zpráva je, že máme vládu s důvěrou; tím dobré zprávy končí.

Tím, že máme vládu s důvěrou Poslanecké sněmovny, jsme se po dlouhých měsících vrátili ke standardní evropské politice – premiér Andrej Babiš by, kdyby to bylo na něm, klidně vládl jen na základě prezidentského jmenování a bez důvěry sněmovny by se obešel; ale to by se s ním v demokratické části Evropy skutečně nikdo nebavil.

Ale dál už jsou skutečně jen samé špatné zprávy: důvěru získala vláda v čele s osobou, trestně stíhanou kvůli závažnému hospodářskému deliktu; což je patrně jen vrcholek ledovce zlodějského, podrazáckého způsobu podnikání pana premiéra, člověka, který prokazatelně veřejně lhal a zapřísahal se při tom „na zdraví svých dětí“; máme vládu, která je závislá na hlasech komunistů, takových komunistů, kteří se klaní směrem ke Kimově Koreji a silně zasahují do vládní agendy, zejména v zahraniční politice; máme vládu, ve které není plnohodnotně obsazeno křeslo ministra zahraničí; máme vládu, jejíž složení, totiž obsazení dalšího důležitého postu, ministerstva spravedlnosti, se tragikomicky měnilo ještě v den, kdy vláda předstupovala před sněmovnu se žádostí o důvěru…

Jsem rád, že si poslanci ODS, pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a Starostů a nezávislých dali tu „zbytečnou práci“ a podrobili vládu a okolnosti jejího vzniku důkladné kritice; právě v tom spočívá parlamentní demokracie. Byla to ovšem práce disidentská, bez viditelné možnosti něco teď, bezprostředně změnit – avšak práce o to důležitější: důležitá pro budoucnost, důležitá pro atmosféru ve společnosti; a bylo důležité i to, že další disidenti protestovali venku před sněmovnou a jejich hlasy doléhaly do jednacího sálu.

Jak říkám: krátkodobá vize zlepšení se pro příštích několik let nerýsuje. Ale to neznamená, že nenastane.

 Dan Drápal – teolog a publicista

Můj úsudek o nové vládě je více méně stejný jako úsudek politiků KDU-ČSL, TOP 09, STAN a ODS. Mohu snad jen dodat, že Bůh se tentokrát nesmiloval a dal nám přesně takovou vládu, jaká odpovídá našemu hlasování v parlamentních volbách a jakou si zasloužíme.

 

 

David Floryk – politik, publicista

Programové prohlášení vlády samo o sobě nezní nijak hrůzně, obsahuje i řadu rozumně znějících návrhů, je zde však celá řada otázek. Především, lze Babišovi v čele vlády vůbec cokoli věřit? Jsou předkládané plány vůbec realizovatelné s ohledem na ideovou nesourodost koalice ANO-ČSSD-KSČM, nejde jen o reklamní zástěrku? A nebude cena příliš vysoká? V mých očích je vysoká už nyní, zahrnuje-li podíl na moci pro KSČM…

Shrnuto: Ustavení této vlády i presidentova role v celém procesu je pro mne zklamáním,  trestně stíhaný premiér je zoufalou vizitkou zdejší politické scény.

Tomáš Dittrich – redaktor Života víry 
Myslím, že křesťané by si měli dát pozor na neodborné hodnocení politické situace. S tím, že se křesťané vyjadřují k věcem, kterým nerozumí, se, žel, setkávám často. Mandát pro křesťanský pohled na věci veřejné ale existuje, a to tam, kde je politiku potřeba vtáhnout pod zorný úhel Bible. Své současníky-politiky proto nevybíravě kritizoval Jan Křtitel i Ježíš, o starozákonních prorocích ani nemluvě.
Pan Babiš jako trestně stíhaná osoba by vůbec neměl být premiérem. To, že mu to schválila většina poslanců, je alarmující. Jaké ústupky učinil komunistům, z části víme, z části ale asi ještě budeme překvapeni. Jsou to právě komunisté, kterých se vládnoucí ANO a ČSSD budou muset doprošovat, kdykoli budou potřebovat prosadit nějaký zákon. To je katastrofa, protože to je strana, která se nedistancovala od zločinů, které komunisté u nás napáchali a protože je to jediná parlamentní strana s programově protibiblickými ideovými východisky.
Průběh jednání poslanecké sněmovny odpovídal naznačeným souřadnicím: byla to rozvleklá tragikomedie s předem známým trapným koncem.Pan Babiš je tvrdý podnikatel, který se v minulosti pohyboval na hraně zákonů, někdy i za ní. Práh legitimity překračuje zcela běžně (viz razatní personální změny na ministerstvech učiněné jeho předchozí vládou bez mandátu sněmovny aj.). Očekávám, že vláda bude bez skrupulí prosazovat jeho zájmy. Doufejme, že pan Babiš má i některé dobré zájmy, i když určitě ne všechny. Na prosazení nebezpečné změny ústavy, kterou před volbami deklaroval jako svůj záměr, naštěstí nemá v současném volebním období dost hlasů. Modleme se, aby je neměl ani později.
Foto: Wikimedia Commons, ilustrační 
Exit mobile version