Křesťan dnes

Američtí katolíci po skandálu se sexuálním zneužíváním volají po změnách

Washington – Poté, co byla publikována zpráva o tom, že římskokatolický kněz během několika desetiletí zneužil přes 1 000 dětí, Adrienne Alexanderová šla na mši do chicagského kostela a čekala, že se tamější kněz k situaci vyjádří. Marně. Ženu to zvedlo ze židle a uspořádala v Chicagu modlitební vigilie, na které navázaly podobné akce v Bostonu, Filadelfii a dalších městech po celé zemi.

Adrienne Alexanderová je jednou z mnoha amerických katolíků, kteří zvedají své hlasy v modlitbě a protestu, a kvůli nově odhaleným sexuálním skandálům vyžadují změnu. Uvědomují si, že je na nich, aby se problému postavili a po letech naslouchání prázdným slibům představitelů sami zachránili církev, kterou milují.

„Myslím, že je důležité, aby nás bylo slyšet,“ uvedla Alexander. „Doopravdy jsme to právě my, kdo tvoří církev,“ dodala. Během jednoho týdne více než 39 tisíc lidí podepsalo dopis požadující odpovědi od samotného papeže Františka. Další iniciativa podporovaná reformními skupinami se inspirovala hnutím Time’s Up a #MeToo a organizuje po celé zemi akce pod hlavičkou #CatholicToo.

Některé hlasy volají po konkrétních reformách, jako je laické vyšetřování a transparentnost, jiné přicházejí s dalšími nápady. Miriel Thomas Reneau z Michiganu založila webovou stránku, aby lidem usnadnila komunikaci s církevními představiteli. Její součástí je seznam jmen a adres místních diecézí.

„Nikdy předtím jsem nic takového neviděla,“ prohlásila k aktuálnímu dění právnička Marjorie Murphy Campbell z Utahu. Mnoho katolíků má podle ní pocit, že jim nic jiného nezbývá. „Buď se teď zapojíte, protože nemůžete důvěřovat biskupům, že to vyřeší, nebo odejdete. Je naším úkolem pomoct matce církvi, aby se z toho dostala,“ vysvětlila.

Církev čelí krizi v souvislosti s pensylvánskou zprávou a odvoláním bývalého kardinála Theodora McCarricka z veřejné služby kvůli obviněním, že sexuálně zneužíval mladé chlapce a obtěžoval dospělé členy semináře.

Robert Shine, viceprezident Women’s Ordination Conference uvedl, že katolíci jsou nyní podle něj připraveni na konfrontaci s tím, co se děje uvnitř církve, a k dialogu o tom, jak se mohu zapojit do reforem. Ostatní denominace se potýkají s podobnými problémy. „Lidé jsou nyní méně ochotní zakrývat si oči… Toto nové vědomí a nová upřímnost ohledně politiky se přenáší i na katolickou církev,“ vysvětlil.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

 

Tisíce lidí podepsaly prohlášení, ve kterém žádají katolické biskupy v USA, aby zvážili rezignaci jako výraz pokání. Lori Carter z Mississippi spolu s dalšími dvěma ženami zahájila kampaň „Nosíme šedou“, prostřednictvím které vyzývá katolíky, aby v rámci pokání na mše chodili v šedé a postili se. Povzbuzuje je, aby psali dopisy papežovi a místním biskupům. „Musí se to vrátit zpátky k tomu, jak to bylo dřív – církev, která patří lidem, modlitbě a svatosti,“ vysvětlila Carter.

V Minneapolis sedmadvacetiletý Chris Damian zorganizoval skupinu mladých dospělých, která pořádá veřejná modlitební setkání a diskuze. Kromě toho její členové sepsali dopis, ve kterém žádají kněží, aby lidem naslouchali. Připojili také konkrétní doporučení, která by mohla pomoci alespoň z části se vypořádat se skandály. „Všichni jsme velmi frustrovaní, protože se stále objevují nové problémy, což je prostě nepřijatelné,“ uvedl Damian. „Můžeme trávit čas stěžováním si na to, proč církev není víc proaktivní… ale není žádný důvod, proč bychom nemohli vzít tuto záležitost a udělat z jejího řešení naši odpovědnost,“ doplnil.

I v jiných zemích se členové církve snaží o změnu. Například v Chile ve městě Osorno skupina katolíků vytvořila v reakci na skandály se sexuálním zneužíváním hnutí, které pomohlo odvolat biskupa. Trvalo to déle než tři roky, ale nakonec aktivní členové dosáhli svého cíle.

 

 

Překlad: Kristýna Gillíková Zdroj: CBN News  Foto: Wikimedia Commons, ilustrační 

Exit mobile version