Křesťan dnes

V Aleppu je elektřina dvě hodiny denně. Přesto se někteří vracejí z emigrace

Aleppo/Königstein. Během posledních dvou měsíců se do Aleppa vrátilo 15 katolických rodin latinského obřadu, uvedl pro papežskou nadaci Církev v nouzi o. Ibrahím Alsabagh, farář katedrály sv. Františka v tomto syrském městě. Vrátily se z Francie, Německa, Venezuely a Arménie.

Celkový počet rodin jiných křesťanských denominací a obřadů, které přišly zpátky do Aleppa, není známý, ale všichni doufají, že se budou počítat na stovky. „Například více než 400 rodin, které nelezly útočiště v Arménii, věří, že se bude moci vrátit. Za zmínku také stojí, že když církev těmto rodinám pomáhá, cítí se jistější a jsou ochotné vrátit se domů,“ dodává otec Ibrahím.

Sitace v druhém největším syrském městě se v posledních měsících zlepšila. Od loňského prosince je plně pod kontroulou vládních sil. “Ačkoli na některých předměstích na okraji města se nepokoje ještě objevují, ostřelování ustalo a do ulic se vrátilo bezpečí. Důsledky války jsou však stále velmi citelné. Lidé jsou hluboce ožebračení, nedostává se práce a platy jsou velmi nízké kvůli devalvaci měny. Máme elektřinu pouhé dvě hodiny denně a ceny potravin jsou závratné. Před válkou odpovídal jeden dolar 50 syrským librám, dnes za něj dáte 550 syrských liber,“ vypráví františkánský kněz z Kustódie Svaté země.

 

[adrotate banner=“21″]

 

Jak dodává, kromě hmotných nedostatků se začínají projevovat nejrůznější traumata způsobená válkou. Lidé potřebují pomoc především s pokrytím nákladů na jídlo, elektřinu a zdravotní péči. Církev však pomáhá také s rekonstrukcí města, což neznamená pouze obnovu domovů, ale také podporu vzdělání a formování mladých lidí, aby měli budoucnost,“ dodává syrský františkán. O. Ibrahím vyjádřil vděčnost nadaci Církev v nouzi, která v poslední době pomohla rekonstruovat 270 domů, poskytla 170 stipendií pro žáky a studenty a zorganizovala vzdělávací kurzy pro dva tisíce lidí. Z její podpory čerpají jak křesťané, tak i muslimové.

 

Zdroj: Vatikánský rozhlas
Foto:Flickr

 

Exit mobile version