Vatikán – Papež František dnes při soukromé audienci přijal manželku zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assange Stellu, informoval bez dalších podrobností Vatikán. Assange je od roku 2019 v Británii ve vězení a hrozí mu vydání do Spojených států, kde je stíhán mimo jiné za špionáž kvůli zveřejnění tajných dokumentů o amerických vojenských misích. Assange stíhání označuje za politicky motivované a hájí se svobodou slova.
„Svatý otec přijal na audienci paní Stellu Assangeovou s rodinnými příslušníky,“ uvedl Vatikán. Vatikánský mluvčí nesdělil, o čem spolu hovořili, a uvedl, že audience je soukromá záležitost.
SOUVISEJÍCÍ – Papežův vyslanec se setkal s ruským patriarchou a zmocněnkyní pro děti
Advokátka Stella Assangeová, původním jménem Sara Gonzálezová Devantová, později známá také jako Stella Morisová, se za zakladatele WikiLeaks provdala loni a má s ním dvě děti, které se narodily, když byl jejich otec na ekvádorské ambasádě v Londýně. Tam měl od roku 2012 diplomatický azyl, který mu udělil tehdejší levicový prezident Ekvádoru Rafael Correa. Jeho nástupce v nejvyšším úřadu Lenín Moreno v roce 2019 Assangeovi azylovou ochranu odebral.
Australan Assange je v USA obviněn kvůli zveřejnění vojenských a diplomatických dokumentů týkající se amerických vojenských misí v Afghánistánu či Iráku. Podle amerických vyšetřovatelů tím ohrozil životy informátorů a agentů. Stoupenci Assange hájí jako investigativního novináře, který veřejnosti přinesl informace o přešlapech americké armády a tajných služeb. Podstatnou část získal WikiLeaks od zpravodajského analytika americké armády v Iráku Bradleyho Manninga, který se po změně pohlaví nyní jmenuje Chelsea Manningová a který byl už odsouzen, ale od roku 2017 je opět na svobodě.
Server WikiLeaks odtajnil například i materiály amerického ministerstva obrany určující pravidla pro zadržování lidí v táborech v Iráku a na základně Guantánamo po 11. září 2001, v roce 2015 informoval o amerických odposleších francouzských prezidentů Jacquese Chiraka, Nicolase Sarkozyho a Françoise Hollandea a v 2017 zveřejnil tisíce dokumentů o praktikách americké kybernetické špionáže.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 30. června 2023 Foto: Wikimedia Commons – papež František