Na soše svaté Anežky pro papeže pracoval Daniel Trubač půl roku

Polešovice (Uherskohradišťsko) – Na soše svaté Anežky České, kterou věřící příští týden předají při národní pouti v Římě papeži, pracoval Daniel Ignác Trubač z Polešovic na Uherskohradišťsku půl roku. Její součástí jsou otisky prstů lidí, kteří na vytvoření sochy finančně přispěli. Už v pátek Trubač plastiku rozebere a připraví ji k transportu. Socha je darem českého národa Svatému otci jako výraz vděku, řekl dnes ČTK Trubač.

Dílo vzniklo ve spolupráci s jeho přítelem Františkem Ševečkou. Připomíná 30 let od chvíle, kdy jen pět dní před začátkem sametové revoluce papež Jan Pavel II. svatořečil Anežku Českou v Římě. „Že můžu toto dělat a už jsem udělal řadu věcí, je výrazem svobody, o kterou tenkrát šlo. Pro mě je to důkazem toho, že jistým způsobem ta svoboda existuje,“ uvedl akademický sochař.

Socha nazvaná Koruna svaté Anežky České je podle něj vysoká téměř 2,5 metru a váží 300 kilogramů. „Je odlita z bronzu, ze stříbra a jsou tam fragmenty skleněných sklíček v barvách národní trikolóry,“ řekl Trubač.

Spodní část sochy zdobí naznačené stuhy s částí otisků prstů dárců, další z nich otištěné na papíře vloží sochař do těla plastiky. Nechybí nápisy Humilitas, Caritas a Victoria, tedy Pokora, Láska a Vítězství, nebo provaz se třemi uzly symbolizující řeholní povolání. V horní části sochy si lze přečíst slova básně Jaroslava Seiferta, kterou památce svaté Anežky věnoval. Vrcholek díla tvoří koruna, jeden z atributů světice. Celá socha je koncipována jako relikviář, schránka pro relikvii se nachází pod korunou.

Z vyhlášené celostátní sbírky se podaří zaplatit nejen sochu, ale zbývající část peněz předají věřící papeži jako dar pro chudé. Každý dárce navíc dostane pamětní medaili s portrétem svaté Anežky. Podle Trubače se díky sbírce podařilo získat přes dva miliony korun. Pouť do Říma se skuteční 11. až 13. listopadu. Kardinál Dominik Duka v říjnu ČTK řekl, že očekává účast zhruba 3000 poutníků.

Kanonizace Anežky Přemyslovny se 12. listopadu 1989 v Římě účastnilo až 10.000 Čechů, jimž úřady v rozporu s dosavadními zvyklostmi umožnily cestu do Itálie. Poutníky vedl kardinál František Tomášek a bohoslužbu přenášela Československá televize. Svatořečení Anežky bylo následně považováno za předzvěst listopadových událostí.

Svatá Anežka je nejen symbolem české státnosti, ale také odpovědnosti státu vůči nemocným, starým, sociálně slabým a vyloučeným, a v neposlední řadě symbolem milosrdenství. Nejmladší dcera českého krále Přemysla Otakara I. se mohla stát partnerkou několika významných evropských státníků, místo toho ale zvolila dobrovolnou chudobu a péči o potřebné. Proslula milosrdenstvím a již současníci ji pro její dobrotu označovali za svatou.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 10. listopadu 2019 Foto: Wikipedie – Svatá Anežka

Tags: ,,

1 Komentář

  1. Socha z bronzu – 300kg. No, kdyby se odevzdala do sběru, bylo by na potraviny pro chudé. Ve Vatikánu těch soch mají už dost.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář