Peking – Čtyři kněží podzemní církve v čínské provincii Hebei byli vzati do policejní vazby pro indoktrinaci, informovala AsiaNews.
Stránka informuje, že kněží jsou „obeznámeni s náboženskou politikou čínské vlády …a odmítají se zaregistrovat do vlastenecké asociace“.
Zprávy o zničení nebo znesvěcení kostelů pocházejí z celé Číny. Církev v Číně byla po dobu 60 let rozdělena mezi podzemní církev, která je pronásledována, a čínskou vlasteneckou katolickou asociaci, podporovanou vládou.
Dohoda mezi Vatikánem a Pekingem ze dne 22. září měla za cíl normalizovat situaci čínských katolíků a sjednotit podzemní církev a vlastenecké sdružení.
Tato dohoda byla však kritizována skupinami pro lidská práva a některými vůdci církve, včetně kardinála Josepha Zena, emeritního biskupa Hongkongu.
Zen napsal ve sloupci pro New York Times, že dohoda byla krokem ke „zničení“ katolické církve v Číně. Zatímco papež František je „velmi pastorační“, Zen si však nemyslí, že papež správně chápe, jak funguje komunistická Čína.
V Argentině komunisté pracovali na obraně chudých před vládním útlakem, často vedle jezuitů, napsal v článku kardinál Zen. To by mohlo být důvodem, proč papež „může mít přirozený soucit s komunisty.“
„Věřící v Číně trpí a nyní se dostávají pod rostoucí tlak. Začátkem tohoto roku vláda zpřísnila předpisy týkající se náboženské praxe. Kněží podzemní církve mi říkají, že odrazují farníky od účasti na mši, aby se vyhnuli zatčení,“ popisuje situaci podzemní církve Zen. Čínský kardinál na závěr svého komentáře kritizuje přítomnost dvou čínských biskupů oficiální církve, kteří jsou „blízcí čínské vládě a jejich přítomnost na shromáždění byla urážkou dobrých biskupů Číny.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Autor: Michal Nosál Foto: Wikipedie, ilustrační