Toronto – Lékaři z dětské nemocnice v Torontu nedávno zveřejnili zásady týkající se asistované sebevraždy pro děti, což odhalilo, že rodiče budou v některých případech informováni až poté, co dítě zemře.
„Obvykle je rodina důsledně zapojena do tohoto rozhodovacího procesu (do konce života). Pokud však pacient výslovně uvede, že nechce, aby se jeho členové rodiny podíleli na rozhodování, i když poskytovatelé zdravotní péče mohou podnítit pacienta, aby to znovu zvážil a zapojil svou rodinu, musí být v konečném důsledku respektováno přání pacientů s ohledem na důvěrnost,“ uvedli dětští lékaři v Torontské dětské nemocnici, společně s administrátory a etiky v dokumentu z 21. září, který byl publikován v British Medical Journal.
„Článek se objevuje pouhé tři měsíce před tím, než kanadská akademická rada podá zprávu parlamentu o lékařském konsensu o rozšíření dobrovolné eutanázie v situacích, které jsou v současnosti zakázány zákonem,“ informoval Crux. „Kanadská rada se konkrétně zaměřuje na rozšíření takzvaného asistovaného umírání pacientů mladších 18 let …“
„Provincie Ontario nevyžaduje, aby se rodiče podíleli na rozhodnutí nezletilého schopného odmítnout další léčbu, a proto neexistuje žádný právní důvod požadovat zapojení rodičů do asistované smrti,“ uvedl The Catholic Register.
V současné době jsou v Kanadě asistovaná sebevraždy dostupné pouze jednotlivcům ve věku od 18 let.
Bioetička Bridget Campionová uvedla, že ji vývoj nepřekvapuje a je znepokojena právy poskytovatelů zdravotní péče.
„Je těžké rozhodnout, co dělat za těchto okolností,“ řekla pro Register. „Podle mého názoru, jestliže jsme odhodláni budovat kulturu života, zapomeňte na legislativu. Tato loď se již plaví a existují určité věci, které musíme zajistit – aby mohla existovat katolická zdravotní péče. Největší výzvou však je: Dobře, jak budeme budovat kulturu života? Jak budeme budovat kulturu péče?“
Průzkum mezi 1050 kanadskými lékaři prováděný v roce 2017 ukázal, že 33 procent z nich má za to, že asistovaná sebevražda by měla být pro mladistvé nelegální, zatímco přibližně polovina z nich si myslí, že „dospělí“ nezletilí by měli mít možnost o ni požádat.
„Myslím, že výhrada svědomí v Kanadě, bohužel, visí na vlásku,“ řekl tehdy Larry Worthen, výkonný ředitel křesťanské lékařské a zubní společnosti Kanady. „Mnoho z nás bojuje za toto právo, ale naše obava spočívá v tom, že ve společnosti, kde je zabíjení pacienta považováno za soucitný a milosrdný akt, pak ti, kteří to odmítnou, jsou z definice nesoucitní a nemilosrdní,“ uvedl Worthen.
Autor: -mn- Zdroj: The Christian Post Foto: Wikimedia Commons, nemocnice v Torontu, Ontario