Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference vydala u příležitosti připomínky 400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621 Pracovní list č. 4 Ekumenické komise pro české církevní dějiny pro 17. století.
Hrůza popravy dvaceti sedmi mužů nebledne ani po čtyři sta letech. Dnes už si nejsme schopni tu událost vůbec představit, nerozumíme tomu.
SOUVISEJÍCÍ – Poprava českých pánů na Staroměstském náměstí roku 1621 (část 1.)
Krása červnového jitra versus smrt moudrých, vzdělaných mužů. K tomu zahanbení, že v křesťanské Evropě mohlo někoho vůbec napadnout takto řešit spory. Nadto nás šokuje krutost popravy – odsekávané končetiny, jazyk vyříznutý zaživa, potupné umírání. A ze všeho nejvíc nás zřejmě děsí pomyšlení, že by se to mohlo opakovat.
Jenže, milí přátelé, ono se to opakuje. V různém čase, na různých místech, v režii různých ideologií. Všelijakými způsoby jsou lidé trestáni a zabíjeni pro své přesvědčení nábo- ženské nebo politické. Kolik lidí bylo popraveno ve 20. století, spolu s nimi také nedávno, před dvaceti šesti le- ty tisíce nevinných mužů v nedaleké Srebrenici. A to v době, kdy jsme se těšili z prvních let života ve svobod- né zemi. Také dnes diktatury za zdmi věznic a táborů vězní, mučí a popra- vují své kritiky a odpůrce. Je možné podobným hrůzám předcházet? Jak žít, aby jich bylo co nejméně?
Karel z Lichtenštejna (vlevo) stál v čele mimořádného soudu, který měl potrestat stavovské povstalce. Sám císař Ferdinand II. byl údajně překvapen rozsahem a na evropské poměry i mimořádnou tvrdostí celého procesu vedeného Lichtenštejnem. Karel z Lichtenštejna konvertoval ke katolictví roku 1599 a o devět let později dosáhl knížecího titulu. Patřil k nejvýznamnějším oporám trůnu a v době českého stavovského povstání stál na straně císaře. Po bitvě na Bílé hoře se z pověření císaře stal zemským místodržícím v Čechách. Organizoval císařskou odplatu na českých stavech.
Autor: Pracovní list Ekumenické komise pro české církevní dějiny pro 17. století Datum: 17. června 2021 Foto: Wikipedie – Staroměstská exekuce
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.