Křesťan dnes

30 let od návštěvy Gorbačova ve Vatikánu

Vatikán – Gorbačov věděl, že Jan Pavel II. změnil běh dějin, a papež si uvědomoval, že právě tento sovětský vůdce může zajistit pokojný průběh přicházejících změn, zadržet Rudou armádu před ingerencí v zemích, které se začínají vymykat Moskvě z kontroly. V těchto kategoriích vnímá Bernard Lecompte význam historické návštěvy Gorbačova ve Vatikánu. V neděli od ní uplynulo právě 30 let.

Dříve než se Bernard Lecompte stal korespondentem francouzských médií z Vatikánu, patřil k nejlepším znalcům Střední Evropy. Z této perspektivy vnímal také audienci Gorbačova u polského papeže. Připomíná, že Jan Pavel II. radikálně změnil vatikánskou Ostpolitik. Na základě zkušenosti ze své vlasti dodržoval jednoduchou zásadu, že “s komunisty se nevyjednává” a to bylo základem jeho úspěchu, říká francouzský novinář.

Na druhé straně Gorbačov se nikdy o náboženství nezajímal. Začal ho oobjevovat až v roce 1988, kdy Rusko slavilo tisící výročí christianizace. Právě při té příležitosti pozval Jan Pavel II. Gorbačova do Vatikánu, vzpomíná Bernard Lecomte.

Lecomte

“Po skončení rozhovoru, který trval 49 minut, velmi intenzívního setkání tváří v tvář, vyšel Gorbačov s úsměvem na všechny strany a ujistil, že se událo cosi mimořádného. Spokojený byl také Jan Pavel II. Ukázalo se, že tito dva Slované našli společný základ, společné hodnoty. Jan Pavel II. odedávna vybízel, aby Evropa dýchala svými dvěma plícemi,“ poznamenal.

„Gorbačov přistoupil na stejné téma. Chtěl, aby všichni Evorpané společně objevili svou kulturu, společnou minulost a společnou budoucnost. Chtěl, aby Evropa pochopila, že nepotřebuje Ameriku a její imperialismus – jak říkal – aby společně vytvářela své dějiny. Tato idea jednoty kontinentu je sblížila; vědomí, že Evropa má vlastní kulturu a že na tomto základě mají budovat svou budoucnost,” říká Lecomte.

 

Autor: Vatikánský rozhlas  Datum: 3. prosince 2019  Foto:

Exit mobile version