Valné shromáždění OSN odsoudilo Spojené státy kvůli Jeruzalému, Česko se hlasování zdrželo

NEW YORK – S výsledkem 128 států pro, 9 proti a 35, jež se zdržely hlasování a mezi nimiž byla i Česká republika, odhlasovalo Valné shromáždění OSN ve čtvrtek 21. listopadu rezoluci, která odmítá, aby USA uznaly Jeruzalém jako izraelské hlavní město.

Dalších 21 zemí se na hlasování neukázalo, což dohromady okomentoval Emmanuel Nachson, mluvčí izraelského ministerstva zahraničí, slovy, že „ne všichni jsou součástí této frašky.“ Naopak hlasování přivítal prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. „Toto hlasování je vítězstvím pro Palestinu,“ řekl jeho mluvčí Nabil Abu Rudeineh. „Budeme pokračovat v našich snahách na půdě OSN i dalších mezinárodních fórech, abychom ukončili okupaci a ustavili náš palestinský stát s hlavním městem ve východním Jeruzalémě,“ dodal.

Současný předseda izraelské opoziční strany Práce Avi Gabaj zas sdělil, že „Jeruzalém bylo naše hlavní město před volbou a zůstane i po ní. Vyzývám OSN, aby se zabývala tématy, kde může něco změnit k lepšímu.“ Americká velvyslankyně do OSN Nikki Haley komentovala tweetem: „Hlasovalo se – 65 zemí odmítlo odsoudit Spojené státy a 128 hlasovalo proti nám.“

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sdělil ve svém prohlášení, že „Izrael je vděčný prezidentu Trumpovi za jeho pevný postoj ohledně Jeruzaléma a děkuje těm národům, které hlasovaly s Izraelem, a ve skladu s pravdou.“ Na svém facebookovém videu pak dodal: „Izrael zcela odmítá tuto nesmyslnou rezoluci. Jeruzalém je naše hlavní město – vždy bylo a vždy bude. Ale oceňuji skutečnost, že narůstá počet států, které odmítají hrát roli v tomto absurdním dramatu.“

Reklama

 

Na obranu USA vystoupil izraelský vyslanec do OSN Danny Danon, který řekl, že skutečnou obětí sporu jsou Palestinci, ale ti obyčejní, kteří se nenechávají svým vedením obelhávat. Na konto jejich politických představitelů řekl, že se snaží svým národem i zahraničními vládami manipulovat, aby mohli nadále odmítat mírové řešení konfliktu. Dále zdůraznil, že Izraelci uznávají, že Jeruzalém je posvátným místem pro miliardy lidí, ale že Izrael zároveň garantuje v městě svobodu vyznání.

Po přijetí rezoluce apeloval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby své prohlášení ohledně Jeruzaléma odvolal. „S velkou radostí vítáme obrovskou podporu Valného shromáždění této historické rezoluce o Al-Quds al-šaríf,“ řekl Erdogan, přičemž pro Jeruzalém užil arabské označení. „Za sebe a jménem tureckého lidu děkuji všem, kdo podpořili kauzu Palestiny a Al-Quds al-šaríf,“ dodal. Za „krok správným směrem“ a „políček prezidentu Trumpovi“ označil přijetí rezoluce i Hamás, jehož mluvčí Fawzi Barhoum řekl, že rezoluce zdůrazňuje „palestinské právo na svaté město.“

V nově přijaté rezoluci OSN, která však není nijak právně vymahatelná a jako taková je nezávazná, se například uvádí, že „všechna rozhodnutí týkající se Jeruzaléma jsou neplatná, pokud nejsou ve shodě s příslušnými rezolucemi OSN.” Dále rezoluce apeluje na všechny státy, aby nepřesouvaly svá velvyslanectví do Jeruzaléma.

 

Zdroj: ztis.cz  Foto:© United Nations Development Programme – Flickr

 

 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář