Starokatolické církve Utrechtské unie oslavily plné společenství s Církví Švédska

Starokatolické církve sdružené v Utrechtské unii v sobotu 20. ledna 2018 v nizozemském Utrechtu oslavily plné svátostné společenství s Církví Švédska. České starokatolíky reprezentoval biskup Pavel Benedikt Stránský.

 Ve dnech 19. – 21. ledna 2018 v nizozemském Utrechtu zasedala Mezinárodní starokatolická biskupská konference, která sdružuje starokatolické biskupy v Evropě. V sobotu 20. ledna 2018 společně s biskupy Církve Švédska (Svenska Kyrkan), největší luterské církve v Evropě, oslavila plné svátostné společenství, které je plodem několikaletého intenzivního ekumenického dialogu.

Plné svátostné společenství je jedna z nejvyšších forem ekumenické shody mezi církvemi. Věřící z církví v plném společenství mohou ve druhé církvi přistupovat ke všem svátostem, zejména k eucharistii, a duchovní těchto církví mohou předsedat eucharistii a vysluhovat svátosti v obou církvích.

Program lednového setkání v Utrechtu měl na pořadu dvě části: prezentaci ekumenické dohody a liturgickou oslavu církevní jednoty. „Naše církve chtějí v návaznosti na nedávné pětisté výročí evropské reformace, které jsme si připomněli v roce 2017, společně ukázat, že navzdory bolestným historickým rozdílům dnes jako křesťané různých tradicí dokážeme najít společnou řeč a znovu dosáhnout plnou svátostnou jednotu,“ přibližuje významnou událost Pavel Benedikt Stránský, biskup Starokatolické církve v České republice.

Reklama

 

V sobotu odpoledne se v utrechtském Kongresovém centru uskutečníla veřejná prezentace společného ekumenického dokumentu „Utrecht a Uppsala na cestě ke společenství“, v rámci které promluvili zástupci různých církví z několika zemí o důležitosti jednoty církve pro budoucnost.

Následně se ve starokatolické katedrále sv. Gertrudy uskutečnila slavnostní vícejazyčná eucharistická bohoslužba, které předsedal arcibiskup Joris Vercammen, předseda Mezinárodní starokatolické biskupské konference a hlava nizozemských starokatolíků. Kázala Antje Jackelénová, uppsalská arcibiskupka Švédské církve.

Starokatolické církve Utrechtské unie zahájily dialog s Církví Švédska v roce 2005. V následujících letech se komise setkávala zpravidla dvakrát ročně: jednou ve Švédsku a jednou v některé z evropských zemí, kde působí starokatolická církev. V roce 2013 komise ukončila práci na závěrečné zprávě s názvem „Utrecht a Uppsala na cestě ke společenství“, která se stala základem procesu vedoucího k plnému svátostnému společenství.

Reklama

Oficiální dohodu o plném společenství podepsali se souhlasem místních církví arcibiskup Vercammen a arcibiskupka Jackelén 23. listopadu 2016 v katedrále v Uppsale. „Závěrečná zpráva dialogu je základním teologickým textem, který vede k uznání jednoty. Nevytvořili jsme něco nového. Objevili jsme naše společenství,“ vysvětlil tehdy arcibiskup Vercammen. Letošní slavnost v Utrechtu navazuje na setkání v Uppsale a jejím cílem je slavnostní přijetí dokumentu v centru evropského starokatolictví.

To, co společenství starokatolických církví Utrechtské unie a Církev Švédka, navzdory různým historickým zkušenostem spojuje, je zejména bohatý liturgický život s eucharistií v srdci liturgického slavení, uchování historické apoštolské posloupnosti, jakož i možnost ordinace žen do služby jáhna, presbytera (kněze) a biskupa, tedy všech tří stupňů ordinované služby. Starokatolická církev v ČR ordinuje ženy od roku 2003 do jáhenské služby a žádná z církví Utrechtské unie doposud nezvolila ženu do biskupské služby. Církve však především spojuje dlouhodobý závazek Ježíšovu požadavku na jednotu jeho učedníků, jakož i závazek dostát snaze o sjednocení křesťanských církví, přičemž takovou jednotu nechápe žádná z církví jako uniformitu.

V české starokatolické církvi projde tato dohoda konečnou recepcí ze strany synody v roce 2019, čímž se pro českou církev definitivně završí celý proces, nastoupený souhlasem synody k dialogu s Církví Švédska v roce 2013.

 

Tisková zpráva

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář