Skončily duchovní dary spolu s érou apoštolů?

Cessationismus je křesťanský směr, který tvrdí, že duchovní dary skončily s érou apoštolů a v současné době se už neprojevují. Dle tohoto myšlenkového proudu Bůh potvrzoval apoštolství a prohlašované slovo v prvotní církvi právě skrze znamení a zázraky, což v dnešní době už není nutné; Bible je dostatečným a plným zjevením Boha. Stoupenci cessationismu věří, že Bůh může stále nadpřirozeně zasáhnout a uzdravit člověka, ale neděje se tak už přes konkrétní osobu. K známým představitelům tohoto proudu patří pastor sboru Grace Community Church v Los Angeles John MacArthur nebo profesor Dallaského teologického semináře Daniel Wallace.

Pastor MacArthur zorganizoval v roce 2013 velkou konferenci Strange Fire, která byla namířená proti charismatickým darům. Událost se vysílala online do mnohých zemí světa a rozpoutala diskuze v evangelikálních kruzích. Jedním z hlavních cílů konference bylo poukázat na biblické principy cessationismu a naopak teologicky vyvrátit základy letničně-charismatického hnutí uvnitř církve. Cessationismus (z anglického slova cessation, což znamená ukončit, vyhasnout) věří, že Duch svatý v církvi stále působí; protože je věčný, jen jeho dary jako modlitba v jazycích, uzdravování a prorokování se už v církvi nevyskytují. Bůh konal zázraky jen za výjimečných okolností a používal k tomu jen vyvolené lidi, tvrdí cessationisté. Ve Starém zákoně to byl např. Mojžíš, Elijáš a Elíša, v Novém zákoně pak Ježíš a jeho apoštolové. Bůh prostřednictvím zázraků potvrzoval jejich prorocký a apoštolský úřad.

 

V reakci na konferenci Strange Fire kanadský publicista Tim Challies, který je stoupencem cessationismu, tvrdí, že již v Novém zákoně se čím dál tím méně mluví o darech Ducha svatého. Dle jeho poznatků i významní myslitelé církve jako např.  Jan Zlatoústý a Augustin hovoříli o „vytracení“ těchto darů ze života církve. Luther, Kalvín, Edwards nebo Spurgeon se podle něj také zmiňují o tom, že duchovní dary skončily v prvním století.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Svůj názor k problematice duchovních darů vyjádřil také známý americký baptistický pastor a zakladatel portálu desiringGod.org John Piper, který napsal, že věří v dary Ducha svatého i dnes, a uvedl pasáže z 1 Kor. 14:29 a 1. Tes. 5:20-21, podle kterých novozákonní proroctví nejsou na stejné úrovni jako proroctví ve Starém zákoně. Víc než na osobu proroka, ať už je falešný nebo pravdivý, se máme zaměřit na obsah a zkoumat pravdivost konkrétního proroctví. Na základě 1. Kor 13: 8-10 je podle Pipera jasné, že dary jazyků a proroctví budou přítomny v církvi až do příchodu Krista. Na závěr kalvinista a dlouholetý pastor sboru Bethlehem v Minneapolis uvedl, že pokud chtějí křesťané kritizovat charismatické hnutí, ať si první nastaví zrcadlo a podívají se na nesprávné věci ve svých vlastních sborech a denominacích.

Zakladatel Hyatt International Ministries Eddie Hyatt reagoval na kritiku MacArthura na stránkách Charisma News. Hyatt citoval na úvod článku silné vyjádření Johna MacArthura z jeho knihy Strange Fire, kde označil letničně-charismatické hnutí jako „falešnou církev nebezpečnou jako jakýkoliv jiný kult“.  Hyatt ve své reakci napsal, že je kalifornský pastor při argumentaci plně podřízen kalvinistické teologii cessationizmu a v obhajobě duchovních darů cituje ze své knihy 2000 years of Charismatic Christianity (2000 let charismatického křesťanství)  vyjádření některých křesťanských myslitelů:

 

Justin Mučedník (100-165) „Protože prorocké dary zůstaly až do současnosti, je možné vidět mezi námi ženy a muže, kteří mají dary Ducha Božího.“

 Ireneus (125-200): „Slyšíme o mnohých bratřích v církvi, kteří mají prorocké dary a prostřednictvím Ducha hovoří různými jazyky. … Ano, navíc, jak jsem už řekl, i mrtví byli vzkříšeni a zůstali mezi námi po mnoho let.“

Také Augustin (354 – 430), podle něj, ve svém díle Boží město mluví o uzdraveních a zázracích, které osobně viděl.

Hyatt tyto příklady použil jako důkaz toho, že v církvi byly duchovní dary přítomny. Problémem s nedostatečným svědectvím o darech Ducha svatého během historie není podle něj postupné vytracení darů z církve, ale nedostatek víry a materialismus. Tento názor podpořil i citací baptistického pastora a zakladatele Gordon College v Bostnu A. J. Gordona: „Nedivím se tomu, že pokud církev zapomněla na své občanství v nebi a začala se starat o luxus a krásu na zemi, že se v ní přestaly objevovat nadpřirozené dary nebes.“

Hyatt zmiňuje v článku i zakladatele metodismu Johna Wesleyho, který pro ukončení darů v církvi neviděl žádné biblické argumenty. Autor na závěr vzpomíná vylití Ducha svatého, které můžeme pozorovat v církvi od počátku 20. století. K letničně-charismatickému proudu se v současnosti hlásí více než 600 milionů věřících.

 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 5. června 2022 Foto: Wikimedia Commons – Duch svatý 


1 Komentář

  1. Věřím, že neskončily, ale dost často to v církvi vypadá opačně. Pokud je člověk upřímný a pohybuje se v církvi delší dobu, snad se ztotožní s mým odhadem, že 95 % projevů Ducha, je placebo, sebeklam nebo vyslovený podvod. Zbylých 5 % je něco vzácně tajemného a kdo to prožil, nevidí stejně jako Ježíš potřebu rozkřikovat se na ulicích ( Mt 12,19 = Iz 42,2 ).
    John MacArthur je oporou pro takové lidi jako vozíčkářka Joni Tada Eareckson nebo podobně postižený Justin Peters. Zatímco Joni slouží svou ženskou citlivostí a uměleckým nadáním, Justin dokáže analyzovat ty nejkřiklavější podfuky, jako padání zlatého deště na shromáždění nebo proroci, jímž dává prostor Sid Roth ( na Rothův pořad Its Supernatural zde někdo poukazoval ). Samotného mne bolí u srdce, když se doslechnu, že někteří čeští mladí křesťané odjíždějí studovat biblickou školu do kalifornského Reddingu nebo kansaské Tulsy. Skutečné učednictví je o pokoře, poctivosti, naklánění se k nízkým – tedy těm nejodstrčenějším, nejpohrdanějším lidem.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář