Rozhovor s papežem pro španělský deník: Trump, konkláve a třetí světová válka

 

Třetí světová válka, nový americký prezident Donald Trump, pětadvacet let bez sledování televize, či budoucí konkláve. I to jsou některé z témat, o kterých si s papežem Františkem povídal jeden z redaktorů ze španělského deníku El País.

Papež na úvod rozhovoru potvrdil, že od nástupu na Petrův stolec se nezměnil. „Změnit se ve věku 76 let, to je jak namalovat se,“ vysvětlil dnes již 80-letý Jorge Bergoglio. Samozřejmě jako hlava katolické církve nemůže dělat, co se mu zachce, přesto mu však zůstala tzv. „Duše callejera“, tedy kněze z ulice, který rád tráví čas s jednoduchými lidmi.

To, z čeho má papež František nejvíce strach je právě odloučení se od lidí a klerikalismus, který je „nejhorším zlem, které dnes může církev zažít“. „Církev, která není blízká, není církev … Blízkost znamená dotýkat se, dotýkat se v bližním Kristova těla,“ vysvětlil papež

.
Římský biskup také v interview kritizoval, jak se „s lehkostí mluví o korupci v Římské kurii,“ a přitom se zapomíná na to, že se v ní nacházejí i mnozí světci, „kteří prožili celý život sloužíc lidem v anonymitě“. „Skuteční protagonisté dějin církve jsou svatí“; jsou to ti, kteří „strávili život, aby se evangelium stalo skutečným“. Svatí jsou, podle slov papeže Františka, i otcové a matky, prarodiče, kteří pracovali každý den s důstojností a svým životem nesou církev vpřed.
Další otázka se týkala situaci, v níž se dnes svět nachází. „Prožíváme Třetí světovou válku po kouskách,“ vysvětlil papež, jehož trápí ekonomické nerovnosti: „Existuje malá skupina lidí, která drží v rukou 80% bohatství“. To znamená, že „v centru ekonomického systému je bůh peněz a ne muž a žena“. Nacházíme se v „ekonomice, která zabíjí“, a která vytváří „tuto kulturu skartování,“ konstatoval papež František.
Španělského novináře také zajímal názor argentinského papeže na nového prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa. „Uvidíme, co se stane. Nerad předbíhám událostem a soudím lidi předem (…) Uvidíme, co udělá a [pak to] ohodnotíme. Vždy věcně. Křesťanství je buď konkrétní nebo není křesťanství,“ odpověděl.

Papež se opět zamyslel nad dramatem uprchlíků: „Měli bychom se zamyslet nad tím, že Středozemní moře se stalo hřbitovem“. Ocenil zejména pomoc Itálie, které navzdory četným zemětřesením pokračuje v přijímání migrantů. Jsou to muži, ženy a děti, kteří utíkají před hladem a válkou. Především je třeba zachránit, pak „je přijmout a integrovat,“ objasnil papež.

Dalším tématem rozhovoru bylo násilí proti ženám. Papež František si zavzpomínal, jak v Itálii navštívil řadu zařízení, které poskytují pomoc ženám využívaným k prostituci. „Jedna z nich mi řekla, že ji v kufru auta přivezli ze Slovenska … A řekli jí, že pokud dnes nepřinese tolik a tolik, zaplatí za to,“ smutně konstatoval papež.

Na otázku o zdravotním stavu emeritního papeže Benedikta XVI. odpověděl, že se cítí dobře. Jediný problém jsou nohy: „Kráčí s pomocí. Zato však má paměť jako slon, dokonce i na detaily“.
Papež František také prozradil, že se na televizi nedívá více než 25 let. „Jednoduše proto, že jsem v jednom okamžiku pocítil, že to ode mne žádá Bůh. Tento slib jsem udělal 16. července 1990 a nechybí mi to,“ odpověděl.

Redaktora ze španělského deníku El País také zajímalo, jaké by mělo být konkláve, které si zvolí nástupce Jorgeho Bergoglia a zda si argentinský papež myslí, že se toho ještě dožije: „Aby bylo katolické. Katolické konkláve, které zvolí mého nástupce … Ať Bůh rozhodne. Když budu cítit, že už dále nemohu, můj velký učitel Benedikt mi už ukázal, co je třeba udělat. A pokud mě Bůh k sobě povolá dříve, uvidím to z druhé strany,“ zažertoval na závěr papež.

 

Zdroj: Rádio Vaticana
Foto: Wikimedia

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář