Pavel Bělobrádek: Musíme umět nově interpretovat naše hodnoty (rozhovor)

 

Co byste Vy osobně považoval za úspěch v následujících parlamentních volbách?

Lepší výsledek, než v roce 2013. Ale důležité je hlavně to, zda celkové volební výsledky možní sestavit slušnou vládu, tedy vládu bez extremistů, bez trestně stíhaných osob a bez absolutní dominance jedné strany.

Jak byste shrnul hlavní programové cíle strany?

Lepší podmínky pro rodiny a pro výchovu dětí. Kvalitní školství a investice do vědy, výzkumu a inovací. Péče seniory a potřebné, dostupné zdravotnictví pro všechny. Bezpečnost našich občanů a pevné zakotvení naší země na Západě, v EU a NATO.

Existují strany, se kterými si v současnosti neumíte představit vstoupit do vlády?

Z těch, které mají šanci dostat se do Sněmovny, jde o KSČM a SPD, čili o extremistické strany.

Neobáváte se toho, že tradiční konzervativní hodnoty bude stále obtížnější prosazovat v sekulární společnosti?

Pravdou je, že příliš agresivní sekularismus, který vytlačil křesťanství z veřejného prostoru, otevírá bránu jiným učením, jakým je třeba islám, ale také agresivním politickým ideologiím a vůdcovskému principu. Na druhou stranu je zajímavé, že i lidé, kteří odmítají konzervatismus, pokud je spojen s křesťanstvím, nyní „objevují“ význam tradičních hodnot, jakými jsou rodina, zdravé vlastenectví, respekt k duchovním základům společnosti, solidarita. Vychází to i v našich průzkumech voličských preferencí. S trvalými hodnotami naší křesťansko-demokratické politiky se ztotožňuje velká většina populace, zároveň však lidé odmítají volit stranu, která má v názvu slovo „křesťanská“. Je to potvrzení toho, že nemáme v žádném případě měnit naše hodnoty, musíme je však umět nově interpretovat a přesvědčit o nich i ty, kteří nechodí do kostela.

Jaké je stanovisko KDU-ČSL k řešení migrační krize a zavedení eura?

Kroky pro přijetí společné měny bychom měli podnikat, ale klíčová je ekonomická situace země a celospolečenský konsenzus.

KDU-ČSL jako první strana navrhla koncepční řešení migrační krize, které s nyní začíná naplňovat i na evropské úrovni. Je založeno na pomoci uprchlíkům v regionech původu, zlepšení podmínek v tamních uprchlických táborech, na ochraně a kontrole vnější evropské hranice a boji proti pašerákům lidí. Zároveň trváme na tom, že pokud někdo splňuje podmínky pro status uprchlíka a chce získat ochranu v České republice, jsme povinni mu po patřičném prověření žádosti vyhovět. Odmítáme ovšem povinné kvóty, které problém neřeší, pouze ho rozprostírají.
Pokud jde o euro, tak firmy i ekonomičtí odborníci se z většiny shodují na tom, že pomůže české ekonomice a zvedne lidem mzdy. Ostatně tak tomu bylo i na Slovensku. Česko v zásadě podmínky pro zavedení eura splňuje. Není však na něj připraveno politicky, je tedy třeba občany v otevřené debatě přesvědčit, nelze ho zavádět proti vůli většiny lidí.

 

 

 

Jak se víra v Boha promítá do vašeho každodenního života? Máte se ve zvyku modlit před tím, než učiníte nějaké důležité rozhodnutí?  

Snažím se každý den modlit otčenáš ráno a večer cist Písmo a v modlitbě bilancovat. Obecně se vždy modlím za dary Ducha sv.

Máte oblíbenou biblickou pasáž nebo postavu?

Oblíbená postava je Pan Ježíš, marnotratný syn a David.

Jak by církev v Čechách mohla lépe oslovit nevěřící?

Navrhovat strategii oslovování nevěřících nepřísluší politikům, ale čelním představitelům církví. Tato otázka je vhodná spíše pro teology. Každopádně každý má svůj úkol evangelizovat svým příkladem, svědectvím života.

Mohl byste se podělit s našimi čtenáři o nějakou zkušenost s Božím jednáním ve vašem životě?

Vše jsem napsal ve své knížce „Na život!“, včetně toho, že jsem důkazem, že Pán Bůh má smysl pro humor: „Osobně si životem nesu víru, že je tady Někdo, kdo mě má rád vždy, bezpodmínečně, přestože dělám chyby a selhávám. Nejsa teolog, moje představa Boha je osoba milujícího a milosrdného Otce.“

 

Foto: Vláda České republiky

[adrotate banner=“28″]

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář