Papež na setkání s evangelickou delegací z Německa: Výročí reformace je šance postavit Krista nově do centra našich vztahů

 

Pokračujme na cestě k plné jednotě, kráčející po „nových cestách“, odvážných a prorockých, naznačených Duchem svatým. Těmito slovy včera papež František promluvil k ekumenické delegaci z Evangelické církve v Německu, kterou doprovázel předseda Německé biskupské konference kardinál Reinhard Marx.

Papež na úvod svého proslovu připomněl spojení v křtu, které zavazuje kráčet spolu. Katolíci i evangelíci mají podle jeho slov výjimečnou možnost připomenout si při příležitosti 500. výročí reformace „historické události, aby nově postavili do centra svých vztahů Krista“:

„To, co oduševňovalo i znepokojovalo reformátory, bylo v zásadě ukázat cestu ke Kristu. A to je to, co musíme mít v srdci i dnes, poté, co jsme opět vykročili, díky Bohu, na společnou cestu. Letošní připomenutí si [reformace] nám nabízí možnost provést další krok vpřed, hledíc na minulost bez zášti, ale podle Krista a ve společenství s ním, abychom znovu nabídli mužům a ženám naší doby Ježíšovu radikální novost, Boží milosrdenství bez hranic „.
Navzdory „minulosti, která nás rmoutí“, pokračoval dále papež František, jsou katolíci a evangelíci v Německu připraveni již brzy projevit „důležité gesto pokání a smíření“. Důkazem toho je i 92-stránkový společný dokument s názvem «Uzdravit paměť – svědčit o Ježíši Kristu» „. Dalšími důležitými ekumenickými iniciativami jsou společná pouť do Svaté země, biblický kongres, na kterém katolíci i evangelíci společně představí nové překlady Bible nebo Ekumenický den věnovaný sociální odpovědnosti křesťanů.

„Ať je znovuobjevení společných pramenů víry, uzdravení paměti v modlitbě a v lásce, konkrétní spolupráce při šíření evangelia a služba bratrem impulsy k ještě svižnejšímu kráčení na [společné] cestě“

Duchovní společenství zpevněné desítkami let ekumenismu umožnilo křesťanům „společně litovat selhání na obou stranách pokud jde o jednotu v kontextu reformace a dalšího vývoje“. Zároveň však právě křest, jak dále podotkl papež, z nás dělá „bratry a sestry a ve společném naslouchání Duchu, víme – v rozmanitosti, která již prošla smířením – ocenit duchovní a teologické dary, které jsme přijali díky reformaci“.

Papež František si také zavzpomínal na svou apoštolskou cestu do Švédska, kterou při příležitosti 500. výročí reformace podnikl v říjnu uplynulého roku:

„Rozdíly v otázkách víry a morálky, které stále existují, zůstávají výzvou na cestě k viditelné jednotě, po které dychtí naši věřící. Bolest se eviduje zejména u manželských párů, které patří k odlišným vyznáním. Jasně se žádá, abychom se vynasnažili s vytrvalou modlitbou a ze všech sil překonat stále přetrvávající překážky, zintenzivněním teologického dialogu a posílením spolupráce mezi námi, především ve službě těm, kteří nejvíce trpí a v ochraně stvoření, které je ohroženo „.

Na závěr svého proslovu členem ekumenické delegaci z Evangelické církve v Německu papež František vyslovil naději, že setkání „posílí růst vzájemného společenství“. Zároveň se v modlitbě obrátil na Ducha svatého, „budovatele a obnovitele jednoty“, aby je „posílil na společné cestě s útěchou, kterou potěšuje Bůh“ (srov. 2 Kor 1,4) a naznačil jim „své prorocké a odvážné cesty“.

 

Zdroj a foto:  Vatikanský rozhlas

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář